איך מונעים מעוד ילד או ילדה להיהרג בקיץ הזה בתאונת דרכים? מתחילת החופש הגדול, נהרגו 4 ילדים בתאונות דרכים ברחבי הארץ. ילדים ובני נוער רבים מסתובבים שעות ארוכות ברחובות והסיכוי שלהם להיפגע בתאונות דרכים גדל, זאת לצד רכיבה מסוכנת ובלתי אחראית על אופניים חשמליים וכלים ממונעים נוספים, שמגדילה את הסיכוי להיפצע או חלילה למות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בתיעודים מהכבישים ברחבי הארץ, שהגיעו לידי עמותת "אור ירוק", עולה תמונה מטרידה בה נראים ילדים ובני נוער נוסעים בצורה מסוכנת בדרכים. באחד הסרטונים נראים שני ילדים נוסעים ברכב ממונע פתוח באופן מסוכן וכשהם ללא קסדות.

ילד מתפרץ לכביש - וכמעט נדרס (צילום: אור ירוק, חדשות)
ילד מתפרץ לכביש - וכמעט נדרס | צילום: אור ירוק, חדשותבסרטונים נוספים ניתן להבחין בבני נוער רכובים על אופניים חשמליים - גם כן ללא קסדות - כשהם מתנגשים ונופלים על הקרקע כתוצאה מחוסר זהירות. בתיעוד נוסף נראה ילד מתפרץ לכביש וחוצה לצד השני של הרחוב במהירות, וכמעט נדרס על ידי רכב חולף.

חודש אוגוסט - הקטלני ביותר לילדים ונוער בדרכים

החודש הנוכחי, חודש אוגוסט, נחשב לחודש בו נפגעים הכי הרבה ילדים ובני נוער בשנה בתאונות דרכים - 571 ילדים ובני נוער בממוצע מדי שנה. בחודשים יוני, יולי ואוגוסט נפגעים מדי שנה כ-1,583 ילדים ובני נוער בתאונות.

על אופניים והוברבורד יחד, על הכביש (צילום: אור ירוק, חדשות)
על אופניים והוברבורד יחד, על הכביש | צילום: אור ירוק, חדשות

והמצב רק מחמיר משנה לשנה: בקיץ שעבר, נרשמה עלייה של 2.6% במספר הילדים ובני הנוער הנפגעים בתאונות דרכים בהשוואה לקיץ 2016. עוד ניתן לזהות מגמה של עלייה רציפה במספר הילדים הנפגעים בחודשי הקיץ ב-4 השנים האחרונות.

כך ניסה בר זכאי לשבש לכאורה את החקירה (צילום: תיעוד מבצעי מד"א, באדיבות המשפחה, חדשות)
אילון שלו אמסלם ז"ל. נדרס למוות | צילום: תיעוד מבצעי מד"א, באדיבות המשפחה, חדשות

בחודשי החופש הגדול שעבר (יוני, יולי ואוגוסט) נהרגו 23 ילדים ובני נוער (0-19) בתאונות דרכים. מניתוח נתוני העשור כולו עולה כי בכל שנה נהרגים בממוצע 18 ילדים ובני נוער בתאונות דרכים בחודשי החופש הגדול.

הסכנה הגדולה: אופניים חשמליים

בלא מעט מהתאונות המתרחשות בחודשי הקיץ מעורבים גם אופניים חשמליים - כלי שבני נוער רבים עושים בו שימוש באופן יומיומי ומסוכן. 571 ילדים ובני נוער רוכבים מתחת לגיל 19, נפגעו בתאונות אופניים חשמליים וקורקינטים ממונעים בשנת 2017. הילדים ובני הנוער שנפגעו בתאונות אופניים חשמליים וקורקינטים ממונעים היוו 32% מסך הנפגעים - אחד מכל שלושה, כאשר מתחת לגיל 16 הרכיבה על כלים אלו אסורה.

אופניים חשמליים. אילוסטרציה (צילום: Ivan Ekushenko, 123RF)
יותר ויותר תאונות עם אופניים חשמליים | צילום: Ivan Ekushenko, 123RF"החופש הגדול וחודשי הקיץ הם תקופה המאופיינת בריבוי ילדים ובני נוער הנפגעים בתאונות דרכים", מוסר ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק. "בהיעדר מסגרת מגוננת, הילדים נמצאים זמן רב ברחובות ולכן הסיכון שלהם להיות מעורבים בתאונת דרכים גבוה. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייב להגביר את המודעות בקרב הנהגים והילדים לסכנות שהכביש מציב בתקופת החופש הגדול".

לדבריו, "המשטרה חייבת להגביר את הנראות והנוכחות בעיקר באזורי סיכון שבהם יש ריבוי של ילדים ובני נוער, כמו גם באזורי הבילוי של הצעירים. אסור לנו כחברה להשלים עם הנתונים הקשים הללו והמדינה חייבת להפסיק להאשים את הילדים ולקחת אחריות".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/