גן העצמאות ממעוף הציפור
האירוע המרכזי בגן העצמאות | צילום: חדשות

עשרות אלפי בני אדם השתתפו במצעד הגאווה שנערך הערב (חמישי) בירושלים, שהיה הגדול ביותר אי פעם שנערך בבירה. המצעד הגיע אל גן העצמאות במרכז העיר, שם הופיעו בין היתר נינט טייב, מירי מסיקה ודנה אינטרנשיונל. 4 חשודים נעצרו, ומהמשטרה נמסר כי ההיערכות התקיימה "במאמץ נרחב לטובת קיום תקין של המצעד ולשמירה על הסדר הציבורי לאורכו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

המצעד כולו נערך תחת אבטחה כבדה: 2,400 שוטרים ולוחמי מג"ב גלויים וסמויים מאבטחים את האירוע והם נעזרים במערך האווירי של המשטרה ובמצלמות העירייה הפרוסות ברחבי העיר. רחובות המצעד והרחובות המובילים אליו נחסמו לתנועה בשעה 15:00 על ידי המשטרה. לקראת האירוע, יצאה מוקדם יותר היום שיירה של קהילת הלהט"ב ממודיעין לירושלים.

על אבטחת המצעד מפקח מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך, יחד עם מפקד משטרת ירושלים תת-ניצב יורם הלוי. לא היו התרעות לניסיונות חבלה במצעד. ברחבי ירושלים נערכות שתי הפגנות נגד, בכניסה לעיר מתחת לגשר המיתרים וכן מול שטח הכינוס של המצעד בגן הפעמון.

בשיחה עם החדשות, אמר המפכ"ל כי האיום המרכזי על המצעד הוא טרור. "נדמה לי שפח"ע הוא האיום המרכזי ובפרספקטיבה שלנו אנחנו קודם מאבטחים מול טרור ואז ליתר הדברים וחיכוך בין קהילות, אם חלילה מישהו ירצה לעשות משהו קיצוני", הבהיר. "קודם כל אני חושב שעשינו את מה שצריך כדי לא לחשוש, תמיד אנחנו נוקטים בזהירות. יש אתגר אבל אנחנו מדינה דמוקרטית וצריך לתת ביטוי לכל אחד ואנחנו שומרים גם על אלה וגם על אלה. זה אתגר. מדובר באירוע המוני עם הרבה אזרחים שנמצאים בתנועה אבל אנחנו עושים את מה שצריך".

השבוע התירה המשטרה לארגוני הימין להב"ה ו"עוצמה יהודית" להפגין נגד המצעד במתחמים מיוחד, תחת מספר הגבלות, בהן איסור על הסתה באמצעות נאומים וכרזות שונות. המשטרה אסרה במפורש על הפעילים להגיע למסלול הצעידה עצמו ולעשות שימוש בבעלי חיים מחשש לפרובוקציות.

אנשי להב"ה, שהודיעו כי הם יפגינו נגד קיום המצעד, קיבלו היתר למחות במקום שהוגדר מראש, אך יו"ר הארגון בנצי גופשטיין התרחק מהמתחם ולווה אליו בחזרה על ידי השוטרים. במשטרה הדגישו כי הכניסה לבאי המצעד תותר רק מארבעת המעברים המותרים, שבהם כל אחד יעבור בדיקה גופנית ויקבל צמיד מזהה עם כניסתו.

זרים שהונחו לזכרה של שירה בנקי
זרים שהונחו לזכרה של שירה בנקי | צילום: יונה שניצר / TPS, חדשות
מסלול המצעד והחסימות
מסלול המצעד והחסימות | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

עופר ארז, מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים התייחס להיערכות הביטחונית הנרחבת בבירה ואמר כי "היום אני לא חושש משום דבר, המשטרה פרוסה כאן והכוחות מאורגנים ומתורגלים. אני חושש ממחר, ממחרתיים - מההסתה ומהאלימות ששמענו בשבועות האחרונים. היום אנחנו מוגנים כי המשטרה איתנו, אבל מה יקרה אחר כך?".

בהכנת הידיעה השתתפו ירון אברהם, משה נוסבאום ויאיר שרקי.
את המצעד צילם אלירן חיאט.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/