מטיילים בסוכות? צאו לעוטף עזה והסביבה: מדי שנה בחג הסוכות ולקראת ימי חול המועד, אנו מפרסמים כאן המלצות לאתרי טיול מומלצים בחג באזורים שונים ברחבי הארץ. השנה, לאות הזדהות ורצון לחזק את תושבי הדרום לאחר התקופה הקשה שעברו וכללה שיגורי בלוני ועפיפוני תבערה על בסיס יומי וסבבי לחימה, בחרנו להמליץ על אתרי נופש, שמורות טבע ופארקים שנמצאים כולם באזור עוטף עזה ובסמוך לו. בחג הזה יוצאים לטייל דווקא שם, והנה 5 המלצות לאתרים באזור בחסות רשות הטבע והגנים וקק"ל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

גן לאומי אשכול (פארק הבשור)

ברשות הטבע והגנים מציעים לינת לילה משודרגת בחניון לילה הבשור באוהלים אישיים או בקרוונים ובמגורונים להשכרה - ובנוסף לכך, גם חוויה פעילה: מסלולי אופניים משולטים, ערכת ניווט אישית או משפחתית בפארק ללא תשלום והדרכה במסלול דיסק גולף חדש - הראשון במזרח התיכון. בפארק גם מעיינות ציוריים, בריכות שכשוך, מתקני פיקניק, כרי דשא ופינות חמד לרוב.

איך מגיעים? פשוט כתבו בווייז "פארק הבשור" (גן לאומי אשכול)
עלות כניסה: 22 ש"ח למבוגר, 19 ש"ח למבוגר בקבוצה, 19 ש"ח לסטודנט, 11 ש"ח לאזרח ותיק, 9 ש"ח לנער, 8 ש"ח לנער בקבוצה
מתי נערכות הפעילויות בפארק? ראשון עד שבת 23-29.9, בשעות פעילות האתר. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים

הפעילויות המודרכות בפארק ושעות הפעילות:  

• סיור מודרך במעיין, גבעת המצפור, בית המושל המצרי, תצפית על נחל הבשור וגשר הרכבת נערך בימים שלישי עד חמישי 25-27.9, בשעות 11:00, 13:00 ו-15:00 (פגישה עם המדריך במזנון ליד המעיינות)  

• דיסק גולף - התנסות מודרכת במסלול הראשון במזרח התיכון
ימי שלישי עד חמישי 25-27.9, בשעות 11:00 עד 15:00 (הדרכה בכל שעה עגולה)

• ספארי לילה - בהדרכת מומחה וציוד מיוחד, נעקוב אחר חיי לילה סוערים של עטלפים, עקרבים, עכבישים וזוחלים (ללנים בחניון הלילה בלבד! ללא עלות נוספת על דמי הלינה)
ימי רביעי וחמישי 26-27.9, בשעות 18:00-20:00

איפה לטייל בעוטף עזה? (צילום: מנו גרינשפן, חדשות)
גן לאומי תל אשקלון | צילום: מנו גרינשפן, חדשות

גן לאומי אשקלון

הגן הלאומי של רשות הטבע והגנים שנמצא בסמוך לחוף הים של העיר אשקלון, משלב אתר עתיקות מרתק, פארק לבילוי בחיק הטבע וחוף רחצה נהדר. באתר נחשפה עיר מהתקופה הכנענית התיכונה, מוקפת סוללה אדירה ובה השער הקדום בעולם שנושא קשת בנויה. חלקו הדרומי של הגן הלאומי משמר את עולם הצומח והחי של חולות מישור החוף.

איך מגיעים? פשוט כתבו בווייז "גן לאומי אשקלון"
עלות כניסה: 28 ש"ח למבוגר, 24 ש"ח לסטודנט, 23 ש"ח למבוגר בקבוצה, 14 ש"ח לילד, 14 ש"ח לאזרח ותיק, 12 ש"ח לנער בקבוצה, חינם למנויי רשות הטבע והגנים

מוקדי העניין המרכזיים באתר:

• השער הכנעני של אשקלון - מתוארך לשנת 1850 לפנה"ס ונחשב לשער המקושת הקדום בעולם
• הסוללה הכנענית - סוללת עפר אדירה המקיפה את שרידי אשקלון. מראש הסוללה קיימת תצפית נוף נאה ומומלצת על מרחבי הגן הלאומי, על הים ועל העיר אשקלון וסביבתה
• הבזיליקה הרומית - שרידי מבנה עמודים מן התקופה הרומית (חצר מוקפת טורי עמודים, שקירותיה ורצפתה היו עשויים שיש)
• חוף רחצה מוסדר - פועל בעונת הרחצה (אפריל-אוקטובר) ובו שירותי הצלה, מקלחות ושירותים, נופי טבע של חולות וכורכר ועוד

יער שוקדה (צילום: דודו גרינשפן, חדשות)
יער שוקדה | צילום: דודו גרינשפן, חדשות

יער שוקדה

היער הקהילתי שניטע על ידי קק"ל ותושבי האזור בשנת 1957 ונמצא בין המושב שוקדה לקיבוץ בארי, ידוע בעיקר עקב פריחת הכלניות המרהיבה שבו בחודשי החורף - אלא שגם ביתר עונות השנה, ללא הכלניות, יש מה לעשות במקום מעבר לפיקניק בין עצי האקליפטוס, האורן והאשל.

איך מגיעים? כתבו בווייז "יער שוקדה", אך שימו לב שליער ניתן להגיע מחמש כניסות שונות: מכביש צומת אורים-רעים (כביש 234), מכביש 232 כ-1.5 ק"מ מדרום לכניסה לקיבוץ בארי, מכביש הגישה למושב שוקדה (כביש 2422) המסתעף מכביש 25, מכביש 232 מול קיבוץ עלומים ומצומת סעד מזרחה בכביש 25  
עלות כניסה: הכניסה ליער היא ללא עלות  

מה אפשר לעשות שם?

• רכיבה בשבילי אופניים: מסלול מעגלי של כ-7.5 ק"מ שמתחיל ומסתיים בחניון הכלניות בשוקדה ובמרכז האופניים בכניסה לקיבוץ בארי. ניתן להתחבר למסלול נוסף, באורך 11 ק"מ.
• סיור ברכב, ברגל או על אופניים לאורך הנחלים שובה ובוהו הזורמים בסמוך לשטח היער.
• סיורים רגליים מודרכים למשפחות עם מדריכי קק"ל ביערות קק"ל. הסיורים יתקיימו בשעות 10:00 ו-13:00. הפעילות ללא תשלום, הרשמה במוקד קו ליער 1800-350-550
• מידע מלא על יער שוקדה וכלל הפעילויות במקום מפורט באתר קק"ל: http://www.kkl.org.il/forestsearch/shokeda-forest.aspx

פארק שרשרת נחל גרר (צילום: דיאגו מיטלברג, חדשות)
פארק שרשרת נחל גרר | צילום: דיאגו מיטלברג, חדשות

פארק שרשרת נחל גרר

נחל גרר הוא היובל הראשי של נחל הבשור, החורץ את מישורי הלס בנגב המערבי. הפארק הקרוי על שמו ממוקם על אפיק נחל גרר, בין נתיבות לאופקים. במקום נטועים עצי אשל, אקליפטוס, זית וחרוב. קק"ל סללה בפארק דרכים נופיות המובילות לשמורות של נחל גרר עליון ותחתון.

תופעה מדהימה וייחודית לנחל גרר היא היעלמותם של המים בו בחודש יוני. הקנה המצוי שצומח על גדות הנחל, גדל בתקופה זו ב- 10 ס"מ ליום ומשתמש למעשה בכל המים הנובעים מגדילתו, אך באוקטובר נפסקת צמיחתו והמים שבים לזרום בערוץ, ללא כל קשר לירידת גשמים.

איך מגיעים? כתבו בווייז "פארק שרשרת נחל גרר" או "פארק נחל גרר"  
עלות כניסה: הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום

מה אפשר לעשות שם?

• במקום ניתן לצפות בשקיעה יפהפייה, לצד הזדמנות לצפות גם בבעלי חיים כמו דורבנים, שועלים, מכרסמים קטנים, גיריות, סמורים, לעיתים נדירות יותר אפילו צבוע, וגם חתולי ביצה יש באזור בשפע. גם ציר הנדידה לא רחוק מכאן, כך שיש סיכוי לראות להקות גדולות של דיות, עגורים ולעיתים שקנאים חולפות ממעל. באזור נראות חוגלות במספרים גדולים, כמו גם סיקסקים וכרוונים.

• האתר הארכיאולוגי תל הרור - שוכן בלב היער, ובו מבנה המציין את זכרו של אבו הורירה, שנמנה עם מצביאי הנביא מוחמד והיה אחד ממקורביו. השם אבו הורירה ("אבי החתלתולה") קשור למסורת המספרת כי האיש נהג לשאת עימו חתולה. יש ארכיאולוגיים המזהים את המקום עם העיר המקראית גרר.

• במהלך חג הסוכות, יתקיימו בפארק פעילויות שיערוך קק"ל: ביום רביעי, 26.9.18, בשעות 10:00 ו-13:00, ייערכו סיורים מודרכים במקום. הסיור יחל בבית היערן בכניסה לפארק ויכלול מסלול נסיעות מים מליחים, סיור בעקבות בארות האבות וביקור בתל הרור. במהלך החג כולו, בין 24 ל-30 בספטמבר, תוצב בפארק סוכה כשרה ובה קיר צילום.

• בפארק קיימים מתקני משחקים ובסמוך לו עוברים מסלולי אופניים

• מידע מלא על פארק נחל גרר וכלל הפעילויות במקום מפורט באתר קק"ל: http://www.kkl.org.il/forestsearch/Grar_Park.aspx

פארק אופקים (צילום: אדי ישראל, חדשות)
פארק אופקים | צילום: אדי ישראל, חדשות

פארק אופקים

יער אופקים, המשתרע על פני כ-500 דונם , ניטע בצדה המזרחי של העיר אופקים. יש בו חניון גדול, המותאם גם לאנשים עם מוגבלות, מדשאה רחבת ידיים, מים לשתייה, שולחנות לפיקניקים, מתקני משחק ושירותים. שתי דרכי נוף קצרות ומשולטות מובילות לאתרים העיקריים ביער ובראשם - מבצר פטיש.

איך מגיעים? כתבו בווייז "פארק אופקים"
עלות כניסה: הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום

מה אפשר לעשות שם?

• חניון מרכזי המשופע בעצי אשל ובו פסל ציפור גדולה, ממנו יורדות שתי מגלשות לילדים. במקום גם מתקני ספורט אתגרי ומתקנים לעריכת פיקניקים. החניון מתאים לאנשים וילדים עם מוגבלות פיזית

• מערת אלג'ריר - בפתח המערה, ששימשה מאגר מים קדום, ישנה מחצבה. במחצבה נחצבו אבני בניין לאתר ביזנטי סמוך, שמהריסותיו נלקחו האבנים לבניית מבצר פטיש. החוצבים הותירו עמודי סלע לתמיכת תקרת המערה

• מבצר פטיש - נבנה על ידי העות'מאנים בשנת 1894, כדי להשליט סדר בנגב הצפוני, שם פרצו סכסוכי דמים בין השבטים הבדואים

• מידע מלא על פארק אופקים וכלל הפעילויות במקום מפורט באתר קק"ל: http://www.kkl.org.il/forestsearch/ofakim_park.aspx