גברי לוי ז"ל (צילום: פלאש 90 / משה שי, חדשות)
גברי לוי ז"ל | צילום: פלאש 90 / משה שי, חדשות

יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר גברי לוי הלך היום (חמישי) לעולמו לאחר שנאבק במחלה. בעבר, שימש לוי גם כיו"ר קבוצת הכדורגל של הפועל פתח תקווה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לוי עמד בראש ההתאחדות בין השנים 1996-2003 ובתקופתו הוקמה ליגת העל בכדורגל ושונה מבנה הליגות. בשנת 1999 ישראל הייתה קרובה להעפלה לאליפות אירופה בהנהגתו של שלמה שרף אך כשלה בשלב ההצלבה - ולאחר מכן נחשפה פרשת הנבחרת ונערות הליווי. לוי הקים צוות בדיקה והודיע כי יפעל לתיקון הליקויים. יו"ר ההתאחדות לשעבר מזוהה עם קבוצת הכדורגל של הפועל פתח תקווה ועמד בראשה בשנות השמונים.

"פעל לקידום הכדורגל הישראלי" (צילום: החדשות)
"פעל לקידום הכדורגל הישראלי" | צילום: החדשות

נוסף על כך, לוי היה גם כוריאגרף והקים מספר להקות מחול. אחרי שירותו הוא החל לרקוד בלהקת עלומים בפ"ת ושימש במשך 15 שנים כרקדן, כוריאוגרף ומנהל במספר להקות מחול. בשנת 1976 הקים את להקת "שלום" ויצר את מופעיה למעלה מ-30 שנה.

הוא הפיק וביים את המכביה ה-13 וה-14 ואת כינוס הפועל ה-15. הוא שימש ככוריאוגרף, בין היתר בהצגות "סאלח שבתי" ו"כובע הקש האיטלקי" בתיאטרון הבימה. לוי גם השתתף כשופט בתוכנית הטלוויזיה "רוקדים עם כוכבים".

מההתאחדות לכדורגל נמסר: "ההתאחדות לכדורגל והכדורגל הישראלי מרכינים ראש עם היוודע דבר פטירתו של גברי לוי. בזכות יכולותיו המוכחות ואופיו המיוחד, פעל ככל יכולתו לטובת קידום הכדורגל הישראלי בכל דרך, בכל מקום ובכל עת. לוי ז"ל האמין כי הכדורגל הוא אמצעי חברתי ראשון במעלה לקירוב לבבות, לעשייה לטובת הכלל ולתפארת המדינה. הססגוניות של לוי, החום שהקרין והמקצוענות בה פעל ואליה חתר, היו מסממני ההיכר שלו לאורך שנים רבות של פעילות בענף הכדורגל ובהתאחדות".

_OBJ

"הפרידה מלוי קשה והדיבור עליו בלשון עבר כמעט בלתי נתפס", ספד ללוי מ"מ יו"ר ההתאחדות, תמיר גילת. "גברי, בזכות הרבה קסם ובעיקר הודות ליכולות ניהול מרשימות ודומיננטיות ייחודית, נתן לכולנו את התחושה שהוא לעולם יהיה חלק מהכדורגל שלנו. החובה שלנו היא להבטיח כי גם אחרי מותו, כך יהיה. גברי ליווה, גידל וטיפח אלפי שחקנים ושחקניות ועשה זאת מתוך אהבה עצומה למשחק הכדורגל. עולם הכדורגל הישראלי, ואנשי ההתאחדות בפרט, כואבים היום את פטירתו ואני משוכנע כי יימצאו הדרכים הנכונות והראויות להנציח את פועלו ותרומתו. יהי זכרו ברוך".

שרת התרבות והספורט מירי רגב ספדה ללוי ז"ל. "הצטערתי לשמוע על פטירתו של גברי לוי, רקדן, כוריאוגרף ויו"ר התאחדות הכדורגל בעבר", מסרה. "הוא היה אחד המנהיגים הבולטים בתחומי המחול והכדורגל בישראל. הוא הקים והדריך להקות מחול לצד אהבתו הנוספת לכדורגל הישראלי. גברי ז"ל היה ברוך כשרונות ותרם רבות לעולמות התרבות והספורט בישראל. גם לאחר לכתו, פועלו רב השנים של גברי ז"ל ימשיך להדהד ולהשפיע בפנתאון הענקים שלנו".

לוי, שנולד בשנת 1937 בפתח תקווה, הותיר אחריו אישה, שלושה ילדים וחמישה נכדים. בנו של לוי ז"ל, גיא, הוא מאמן כדורגל ופרשן שהוביל בעבר את הנבחרת האולימפית של ישראל.