סוסנה וגרסייה ובן זוגה ציון מוכרים כידועים בציבור, הם עברו את כל התהליך ולבסוף הפקידים במשרד הפנים השתכנעו והעניקו לסוזנה תעודת זהות זמנית. במסגרת ההליך, צריכים השניים להגיע פעם בשנה ללשכת משרד הפנים - אולם ציון עבר אירוע מוחי, הועבר לבית אבות והוא מרותק למיטתו. בעקבות כך, סוסנה - שמאז האירוע סועדת אותו באדיקות - קיבלה שיחת טלפון ממשרד הפנים, בה הודיעו לה כי עליה לעזוב את הארץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את הנימוק לגירושה של סוסנה היא קיבלה במסמך ממשרד הפנים: "לאור מצבו של בן זוגך, שעבר להתגורר בבית אבות, לא מתקיים הקשר הזוגי אשר מכוחו הוגשה הבקשה לחיים משותפים. עלייך לעזוב את ישראל תוך 14 יום".

"הגעתי אל הפקידה", מספרת סוסנה שכבר 13 שנים חיה בישראל, מתוכן שמונה שנים בזוגיות. "היא אמרה לי לבוא, אם אני יכולה לבוא באותו יום. באתי והגעתי אליה, היא ביקשה את תעודת הזהות שלי ואת הדרכון. היא ביטלה את הוויזה והדרכון, לקחה את תעודת הזהות שלי ואמרה שאני צריכה לעזוב את הארץ".

סוסנה. "רוצה להיות עם ציון" (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
סוסנה. "רוצה להיות עם ציון" | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

"אני רוצה להיות עם ציון פה במצב שלו", אמרה סוסנה. "הלכתי לעורך דין וסיפרתי את המצב שלי, את המצב של בן הזוג שלי ואני לא מבינה למה אני צריכה לחזור לפיליפינים במקום לטפל בבן זוג שלי". בינתיים, עורך דינה הוציא צו זמני של בית הדין והיא ממתינה להחלטה ומקווה שלא ייכפה עליה לעזוב ולהשאיר את בן זוגה לבדו בבית האבות.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "הגברת גרסיה החלה ב-2014 בהליך לקבלת מעמד במסגרת חיים משותפים עם ישראלי, וקיבלה אשרת שהייה שחודשה בכל שנה. לאחר שבן זוגה הועבר לבית אבות, לא מתקיים עוד הקשר הזוגי מכוחו הוגשה הבקשה וההליך הופסק בהתאם לנהלים. העותרת הגישה ערר, אשר נדון בימים אלה".