במחאה על עבודות הרכבת הקלה בשבת בתחומי העיר בני ברק, עשרות אלפי חרדים מקיימים הערב (שישי) עצרת ומפגינים גם נגד החלטת בית המשפט להתיר את העבודות. כביש 4 נחסם בין מחלף מורשה למחלף אלוף שדה ורחובות מרכזיים בבני ברק כבר נחסמו לתנועת כלי רכב בשני הכיוונים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בבני ברק, רחוב ז'בוטינסקי מבן גוריון ועד צומת גהה נחסמו על ידי המשטרה לתנועת כלי רכב. בנוסף, כביש 4 נחסם לתנועה בין מחלף מורשה למחלף אלוף שדה.

במשטרה נערכו בכוחות מתוגברים לעצרת ההמונית. מאות שוטרים נפרסו לאורך הצירים והנקודות המרכזיות לאורך מתווה המחאה. "ננקוט באפס סובלנות כלפי אלו שיבקשו להפר את הסדר הציבורי ועלולים יהיו להוות סכנה לשלומות של הציבור", הבהירו במשטרה מוקדם יותר. עם זאת, במשטרה הדגישו כי העצרת תואמה עימם מראש: "קוראים לראשי המחאה לגלות אחריות, ריסון ואיפוק. חשוב שאיש לא ייפגע".

ישיר: מחאת החרדים בבני ברק (צילום: החדשות)
המחאה בבני ברק, הערב | צילום: החדשות
הפגנת חרדים, בני ברק (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

החל מהשעה 18:00 ועד לשעה 21:00 נחסמו רחוב ז'בוטינסקי מצומת בן גוריון ברמת גן ועד ליצירה, כולל מחלף גהה; וכביש 4, ממחלף אלוף שדה ועד למחלף ירקונים, בשני הכיוונים. לנהגים מומלץ להימנע מהגעה לאזור, ובמידת הצורך לנסוע בכביש 20 ובכביש 6.

צו המניעה בוטל, העבודות בבני ברק יימשכו בשבת

בית המשפט המחוזי קיבל היום את עמדת נת"ע כי עצירת פעולות המינהור עלולה לסכן חיי אדם והתיר את המשך הכרייה גם בשבת, לרבות מתקן הדייס שנמצא מעל פני הקרקע. "מדובר בעבודה רגישה, ורציפות העבודה חשובה כדי למנוע בולעני קרקע", הסבירו בבקשה. "תמיד עבדנו בשבת, ועכשיו, מטעמים פוליטיים, החליטו להילחם בזה".

בעתירה שהגישו נת"ע לביטול הצו יש שימוש בשפה חריפה אף יותר. "הבקשה שהוגשה על ידי העירייה נגועה בחוסר תום לב קיצוני", נכתב בה. "אף שהעירייה וחברת נת"ע מנהלות שיג ושיח ארוך וממושך בסוגיית העבודות בתחום העיר, הסתירה העירייה את הבקשה מנת"ע ולא הביאה אותה לידיעתה, והכל על מנת שתוכל להביא בפני בית המשפט תמונה 'עובדתית' שקרית ומעוותת". לדבריהם, "התנהלות נפסדת זו מחייבת כשלעצמה דחייה על הסף של כל בקשה המוגשת על ידי העירייה".

עבודות הרכבת הקלה (צילום: החדשות)
עבודות הרכבת הקלה | צילום: החדשות
עבודות הרכבת הקלה (צילום: החדשות)
עבודות הרכבת הקלה | צילום: החדשות

בנת"ע הזהירו כי "הפסקת עבודות המנהור כרוכה ביצירת סיכון מיידי ליציבות המנהרה", וכן כי "הפעלת המכונה החוזרת לאחר הפסקת פעילות עלולה לצור זעזוע בקרקע הסובבת את המנהרה" – דבר שעלול "למוטט את מבנה הכביש והבתים הנמצאים בסמיכות למכונה".

צו המניעה הוצא אתמול על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב, ונת"ע הונחתה לבצע רק "עבודות הכרחיות מטעמי בטיחות שאי ביצוען עלול להסב אבדות בנפש". לדברי השופטת אירית קלמן-ברום, "מדינת ישראל התחייבה שלא לבצע עבודות הקמת הרכבת הקלה בשבתות ובחגי ישראל".