סערת "הרשימות השחורות" בתאגיד: עשרות עובדי תאגיד השידור הציבורי פרצו היום (ראשון) לישיבת מועצת התאגיד במחאה על התיאורים המשפילים לעובדים - שנחשפו בתחקיר העיתון "הארץ" בסוף השבוע. העובדים נכנסו בסערה לישיבה בה השתתף גם מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, לו הוגשו הרשימות. באותן רשימות נכתב בין היתר על חלק מהעובדים "לא להתקרב" והערות פוגעניות שנוגעות למראה, למוצא ולאופיים של העובדים. בארגון העיתונאים דרשו משר התקשורת ומיו"ר מועצת התאגיד לפטר את קובלנץ ואת חברי המועצה שהיו מעורבים ברשימות המשפילות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המוחים נשאו שלטים ובהם נכתב בין היתר: "זאת לא טעות, זו מדיניות", "איפה הכבוד לעובדים", "חברי מועצה - תפרקו את הפצצה" ו"זה הזמן להתנצל, העובדים הם לא אקסל". חברי מועצת התאגיד הזמינו את העובדים להיכנס - והעובדים סיפרו על הפגיעה הקשה וטענו לפגיעה המתמשכת בזכויות ובכבוד העובדים. לאחר מכן דרשו מחברי המועצה לתקן את הליקויים מיידית.

אחת העובדות אמרה: "עובדים הם לא עבדים, הפרטים של התחקיר הם פשוט בוקס בבטן - התייחסו אליהם בעקבות הדברים האלה ולא רצו אותם וגם מי שהתקבל בסופו של דבר היה בגלל לחץ שרצו להעביר וגם התנאים שלו שהונמכו בגלל זה והדברים האלה הם דברים שלא ייעשו, במיוחד לא בשידור ציבורי ולא במקום עבודה ציבורי".

מוקדם יותר היום ארגון העיתונאים פנה לבית הדין לעבודה בדרישה שהתאגיד יפצה את העובדים: הוועד והארגון ביקשו מבית הדין לחייב את התאגיד לחשוף מי כתב את ההערות הפוגעניות וכיצד השתמשה ההנהלה בקובץ. "במאי 2018 נודע למבקשים על כי במסדרונות התאגיד מסתובבת רשימה המאורגנת בצורת קובץ אקסל הכוללת כינויי גנאי ותיאורים שונים ומשונים ביחס למועמדים לעבודה בתאגיד, אשר חלקם לא נקלטו לעבודה בתאגיד וחלקם כן", צויין בפנייה לבית המשפט".

אלדד קובלנץ, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
אלדד קובלנץ, ארכיון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

"למיטב הידיעה, רשימה זו הסתובבה בתאגיד חודשים ארוכים, והשפיעה על הליך גיוסם וקליטתם של עובדים לתאגיד, לפחות בחלק מהתקופות הרלבנטיות", נכתב בבקשה, שהוגשה על ידי היועצים המשפטיים של ארגון העיתונאים, עוה"ד אמיר בשה וד"ר מורן סבוראי ממשרד בשה-סבוראי-זבידה.

ארגון העיתונאים פנה לתאגיד מספר פעמים ודרש התייחסות והבהרה לגבי המסמך המשמיץ, אך לדברי אנשי הארגון התשובה הייתה "לקונית ומתחמקת". בארגון העיתונאים תקפו: "במקום שהנהלת התאגיד ומועצת התאגיד ייקחו אחריות מלאה על אירוע חריג ופוגעני זה ויוקיעו בצורה ברורה את הנגע מקרבם – הם בחרו בדרך חלקלקה של התחמקות מקבלת אחריות".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/