הצבא צועד על קיבתו? (צילום: AP, חדשות)
ארכיון | צילום: AP, חדשות

בצה"ל נוקטים צעדים נגד קצין שמחה על חוק הלאום: עמיר ג'מאל, קצין דרוזי שהודיע על פרישה מצה"ל בגלל חוק הלאום, הושעה מתפקידו ל-14 יום. מדובר צה"ל נמסר כי מפקדיו של הקצין "הבהירו לו כי מצופה היה ממנו להימנע מפרסום הפוסט תוך הזדהות כקצין בצה"ל וכי בצה"ל אין מקום לשיח פוליטי מכל סוג".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הבוקר הודיע הקצין שאדי זידאן בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא פורש מצה"ל אחרי חמש שנות שירות, וגם הביע את אכזבתו הקשה מהחוק השנוי במחלוקת. הפוסט שפרסם זידאן הפך לוויראלי: בשיחה עם "שש עם עודד בן עמי" הסביר סרן זידאן מדוע סירב להצדיע לדגל ואמר: "אני לא מרגיש שייך יותר, אני אזרח סוג ב' – אני רוצה להיות אזרח שווה כמו כולם במדינה הזאת, ואת זה אני היום לא מקבל".

"אני נותן את הכול כמו הרבה אנשים דרוזים כמונו, ובסופו של דבר יורקים עלינו בפרצוף ואני לא מוכן לזה, זה נגד העקרונות שלי וכול מה שאני מאמין בו", הוסיף הקצין. "אמנם כן מעריכים אותי ותומכים בי והרבה אנשים אומרים לי 'כול הכבוד, עשיתי צעד אמיץ' אבל עדיין אני לא מרגיש שהממשלה מתייחסת אלינו כאזרחים שווים. אני רוצה שיבואו ויגידו 'לא משנה אם אתה דרוזי, לא משנה מה העדה שלך, אתה אזרח כמו כולם'".

לדברי זידאן, מפקדיו התנגדו לסירובו להצדיע לדגל אך הוא לא התחרט על כך: "זה מה שאני מאמין בו ואין שום דבר שיכול לשנות את דעתי כרגע. עשיתי לדעתי את הצעד הנכון, זה עיקרון שלי. הרבה קצינים וחיילים שאני מכיר, לא חיילים שלי ספציפית, אומרים שעשיתי צעד אמיץ וכול הכבוד".

הרמטכ"ל: להשאיר את הפוליטיקה מחוץ לצה"ל

קודם לכן התייחס לראשונה הרמטכ"ל גדי איזנקוט למחאת העדה הדרוזית וקרא לכלל מפקדי צה"ל וחייליו "להותיר את הנושאים הפוליטיים השנויים במחלוקת - מחוץ לכותלי הצבא". "כצבא עם ממלכתי שייעודו שמירה על ביטחון תושבי ישראל וניצחון במלחמה, אנו מחויבים לשמירה על כבוד האדם, ללא קשר למוצא, דת ומגדר. כך היה וכך יהיה תמיד", הצהיר הרמטכ"ל. "התחייבנו כי האחריות המשותפת ורעות הלוחמים, עם אחינו הדרוזים, הבדואים ויתר בני המיעוטים המשרתים בצה״ל, ימשיכו להוביל את דרכנו".

הרמטכ"ל גם שוחח היום בנושא עם השיח' מואפק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל. השיח' טריף מסר לאחר שיחתם: "אני מסכים לחלוטין עם דבריו של הרמטכ"ל ומבקש להותיר את כל הנושאים הפוליטיים והציבוריים השנויים במחלוקת, וביניהם חוק הלאום, מחוץ לכותלי הצבא. אני פונה אל הקצינים והחיילים הדרוזים בשירות הסדיר: 'תסמכו עלינו, אנו ניאבק בעבורכם. אין לנו שום ויכוח עם הצבא - אתם חיילים ומפקדים נאמנים, ואני סומך עליכם שתשאירו את עצמכם ואת צה"ל מחוץ למעגל הוויכוח הציבורי".

הפוסט שפרסם שאדי זידאן (צילום: פייסבוק, חדשות)
מחאת הדרוזים נגד חוק הלאום מתגברת | צילום: פייסבוק, חדשות

"היום סירבתי להצדיע לדגל ולשיר את ההמנון"

"שלום, אני שאדי זידאן בן 23 משרת בצה"ל כ-5 שנים, והיום אני סמ"פ בגדוד לוחם, שירתתי בכל רחבי הארץ ואין מקום שלא הייתי בו", פתח זידאן את דבריו. "עד היום נתתי למדינה את הנשמה שלי, סיכנתי את החיים שלי, לא ראיתי בית ומה לא".

זידאן כתב שעד שעבר חוק הלאום הוא הרגיש כמו אזרח שווה זכויות במדינה, אבל לא עוד: "עד היום שרתי את ההמנון של התקווה כי הייתי בטוח שזאת המדינה שלי ואני שווה לכולם, עד היום עמדתי מול דגל המדינה בגאווה והצדעתי לו". הקצין הדרוזי המשיך בתיאור התחושות הקשות: "אבל היום סירבתי בפעם הראשונה בשירות שלי להצדיע לדגל, סירבתי בפעם הראשונה לשיר את ההמנון הלאומי".

הקצין הדגיש כי החלטתו לפרוש מהצבא אינה נוגעת לפוליטיקה או לדעתו האישית, אלא רק לתחושות כי הוא אינו שווה זכויות. "אני אזרח כמו כולם ונותן את כל כולי למדינה וגם מעבר, בסוף אני אזרח סוג ב'?", תהה. "אז לא תודה, אני לא מוכן להיות חלק מזה. גם אני מצטרף למאבק הזה והחלטתי להפסיק לשרת את המדינה הזאת". לסיום כתב: "תודה לך מדינת ישראל".

בימים האחרונים התרחבה המחאה נגד חוק הלאום מעורר המחלוקת, ואתמול הצטרפו אליה גם מפכ"לים וקציני משטרה בכירים לשעבר. שמונה מפכ"לים לשעבר ו-70 ניצבים בדימוס פנו לממשלה בדרישה לתקן את החוק שאושר בשבוע שעבר בכנסת. בכירי המשטרה הביעו תמיכה במחאת בני המיעוטים נגד החוק - וקראו לשוויון זכויות מלא.

שלשום הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ייפגש עם ראשי העדה הדרוזית וכי הוא נמצא עמם בהידברות. נתניהו הורה על הקמת צוות שיגבש "המלצות לפעולות שיחזקו את הקשרים החשובים" בין היהודים לדרוזים. ראש הממשלה תקף את המחאה וטען כי "יש התרסה מתמדת נגד החוק".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/