מאבק הקהילה הגאה מגיע לשיאו: אלפי חברי קהילת הלהט"ב ותומכיהם, יצאו היום (ראשון) להפגין מהצפון ועד הדרום נגד חוק הפונדקאות המפלה שאושר בשבוע שעבר בכנסת ונגד אי השיוויון. המפגינים הקימו מאהלי מחאה במספר מוקדים. ובמקביל, המגזר העסקי התגייס לטובת המאבק וחברות רבות הודיעו כי הן מאשרות לעובדיהן חברי הקהילה להיעדר מעבודתם מבלי ששכרם ייפגע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

המפגינים חסמו כבישים בתל אביב בדרכם למאהל המחאה ברוטשילד. "אין שוויון חוסמים את איילון", קראו המפגינים במקום. בנוסף נחסמו כבישים בירושלים ושני פעילים שהפרו את הסדר נעצרו בהפגנות ושוחררו לאחר כשעתיים. אחד מהעצורים הוא אייל לוריא פרדס, מועמד למועצת העיר מטעם מרצ וממארגני ההפגנה. בתגובה קראו המפגינים לעבר המשטרה: "איפה הייתם עם שליסל?".

"אני פה כחלק מהמאבק שלנו שמתנהל כל השנה למען שוויון וזכויות", אמרה יו"ר מרצ תמר זנדברג. "אני מצפה שהאנרגיה והמאבק יזלגו לכנסת וישנו את ההצבעה, המחאה הזו צריכה להיות מתועלת למקומות בהם נקבעים הדברים ולהסתכל בעיניים מי הצביע בעד ומי נגד".

"פעם ראשונה שיש כזו תמיכה ציבורית ואנשים שאומרים שזה לא בסדר לאפליות", אמר ערן לוי שהגיע למחאה ברוטשילד. "אנחנו רוצים להיות הורים זה זכות בסיסית גם הומאים גם טרנסים וגם לסביות. המחאה היא לגיטימית ויפה ואני שמח שזה סחף את כל הסיפור".

ברחוב רוטשילד בתל אביב, בקניון הנגב בב"ש, בכיכר פריז בירושלים, ברחוב העצמאות בחיפה ובצומת כרמיאל יגיעו המפגינים למאהלי מחאה. האירועים ייחתמו בעצרת ענק שתתקיים בכיכר רבין בתל אביב אליה מתכוונים להגיע מכל מוקדי ההפגנות ברחבי הארץ. מארגני המחאה מדגישים כי המאבק התעורר בעקבות החוק אך הוא מתקיים גם על רקע זכויות נוספות שנרמסות.

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, הגיע להשתתף במחאה בתל אביב ואמר להחדשות Online: "הגעתי להזדהות עם קהילת הלהט"ב, אני חושב שנעשה דבר חמור מאוד. הרעיון שלממשלה יש סמכות עם זוג גברים יכולים לגד ילד או לא זו שערורייה וזה נגד עקרונות הדמוקרטיה ומגילת העצמאות ובניגוד למדינות המתקדמות בעולם". עוד הוסיף ברק כי "הדבר גורר את ישראל לפינה חשוכה וחברה אפלה שמבססת את הזהות שלה על אחרים ובוגדים ולא על להט"בים מבפנים".

בשעה זו, חברי הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים מפגינים בכיכר פריז, המקום בו נרצחה שירה בנקי ז"ל לפני שלוש שנים, בעקבות תמיכתה במצעד הגאווה בבירה. "ההפגנה מתקיימת בסמוך לבית ראש הממשלה שמורח אותנו בספינים במקום להילחם על זכויותינו", נמסר בהודעת הבית הפתוח בירושלים.

המאבק של הקהילה הגאה צובר תנופה בינלאומית

עוד נמסר מהבית הפתוח כי בשעה 14:00 יתקיים מפגש חירום בגן העצמאות בעיר, בו יחליטו מארגני המחאה על הצעדים הבאים שינקטו לקידום מאבקם ועל ההתארגנות לקראת מצעד הגאווה בירושלים.

הקהילות היהודיות ברחבי העולם פנו לרה"מ: "תקן את האפליה כלפי הקהילה הגאה". יותר מ-20 קהילות גאות בתפוצות הביעו תמיכה במאבק שמתקיים היום ברחבי הארץ ובמכתב ששיגרו לראש הממשלה נתניהו כתבו: "הזכות להורות היא זכות יסוד אוניברסלית שאסור שתישלל מאף אדם ללא קשר לזהותו המינית והמגדרית. זהו לא רק עקרון ליברלי אלא ציווי יהודי של 'פרו ורבו'".

עוד הוסיפו כי "הליך החקיקה האחרון בישראל שלא כלל זוגות מאותו מין, מגיע לאחר סדרה של אפליות שחווים חברי הקהילה הגאה". אסף וייס, מזכיר הקונגרס היהודי-הגאה העולמי ויוזם המכתב אמר: "המאבק לשוויון הוא מאבק משותף של כל הקהילות הגאות בעולם. המחאה הנוכחית בישראל מתחברת למאבקי של קהילות יהודיות-גאות שנלחמות גם בהומופוביה וגם באנטישמיות במדינותיהם.

הפגנות הקהילה הגאה בחיפה (צילום: החדשות)
הפגנות הקהילה הגאה בחיפה | צילום: החדשות

כמו כן בשעה 18:30 תתקיים צעדת מחאה למען קהילת הטרנסג'נרדים "שנאבקים ונאבקות על חייהם יום יום". הצעדה תצא מגינת לוינסקי בתל אביב ותסתיים בשעה 20:30 בכיכר רבין שם תחל עצרת הענק בסימן שוויון זכויות, הכרה והזכות לביטחון. גם בנתב"ג צפויים שיבושים בעקבות המחאה, מרשות שדות התעופה נמסר כי "היום יש צפי של 580 תנועות בנתב"ג (המראות ונחיתות) כש-91 אלף נוסעים יוצאים ונכנסים. כמו בכל ימי הקיץ העמוסים אנו קוראים לציבור הנוסעים להצטייד בסבלנות וסובלנות".

בשיחה עם החדשות Online, אמרה יו"ר אגודת הלהט"ב, חן אריאלי, כי המחאה בימים האחרונים מזכירה את "ההתעוררות האזרחית והחברתית של המחאה ב-2011", וציינה כי "חשוב לחשוב על השבועות הקרובים, איך לנווט את האש והזעם ברחובות לעוד מקומות".

אהוד ברק באוהל המחאה בתל אביב (צילום: חדשות)
אהוד ברק באוהל המחאה בתל אביב | צילום: חדשות
מחאות הלהט"ב בחיפה (צילום: החדשות)
מחאות הלהט"ב בחיפה | צילום: החדשות

אריאלי ביקשה להדגיש כי המחאה של הקהילה אמנם התעוררה בגלל חוק הפונדקאות שאושר בכנסת ומפלה זוגות חד מיניים, אך המאבק הוא גם על זכויות נוספות שנרמסות. בין היתר ציינה אריאלי את העובדה שאישה טרנסית כמעט שנרצחה לפני מספר ימים, ואת העתירה לבג"ץ של זוג לסביות לאחר שמשרד הפנים הערים קשיים על רישום של אחת מבנות הזוג כאם של תינוק שהגיע מתרומת זרע. "אנחנו מציפים את הארץ בהתעוררות אזרחית חברתית. כולנו יחד כותבים את ההיסטוריה ברגעים אלה", הוסיפה.

המשטרה הודיעה כי עשרות שוטרים ייפרסו ברחבי הארץ על מנת לאפשר את קיומן של ההפגנות. בנוסף נמסר כי אלו הצירים שייחסמו לתנועה בתל אביב: רחוב אבן גבירול בין שאול המלך לארלוזורוב בשני הכיוונים, בן גוריון משלמה המלך, פרישמן מכיכר מסריק, דוד המלך מוויצמן ורחוב בלוך ייסגר מארלוזורוב. מומלץ שלא להגיע לאזור המחאה עם רכב פרטי ולהעדיף הגעה בתחבורה הציבורית.

מאבק הפונדקאות (צילום: החדשות)
מאבק הפונדקאות | צילום: החדשות
הפגנות ברחבי הארץ (צילום: דניאל ג'ונס‎, חדשות)
הפגנות ברחבי הארץ | צילום: דניאל ג'ונס‎, חדשות
אייל לוריא לאחר מעצרו (צילום: חדשות)
אייל לוריא לאחר מעצרו | צילום: חדשות

לאורך הימים האחרונים התנהלו ישיבות רבות באגודת הלהט"ב במטרה להגיע להסכמות על מוקדי הפעילות והאירועים שילוו את השביתה וכעת ניתן לדווח כי יוקמו מאהלי מחאה והפגנות ברחבי הארץ.