ארגוני הנכים ממשיכים במאבק: לאחר שהבוקר חסמו כמה כלי רכב את כביש 4, גם כביש מספר 1, כביש ירושלים-תל אביב, נחסמם לתנועה לכיוון מזרח באזור מחלף לטרון. במשטרה קראו לנהגים להתעדכן באפליקציות הניווט ולנסוע בדרכים חלופיות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר נחסם כביש 4 לכיוון דרום, לאחר שכעשרה כלי רכב עצרו את התנועה סמוך למחלף בצרה, בדרישה להעלות את קצבת הנכות לשכר המינימום. כעבור שעה ההפגנה פוזרה, אך הנכים הבטיחו כי במהלך היום ייצרו שיבושי תנועה נוספים במסגרת מאבקם.

על אף שהפגנת הנכים בצומת בצרה הסתיימה, במקום נוצרו עומסי תנועה כבדים והמשטרה קראה לנהגים לנסוע בדרכים חלופיות. הנכים דורשים להשוות קצבת הנכות הניתנת כיום לגובה שכר המינימום (כ-5,000 שקלים) בפעימה אחת, ולא כפי שהציע ראש הממשלה להעלות את קצבת הנכות לכ-4,000 שקלים במספר פעימות.

הפגנות הנכים בשבוע שעבר (צילום: נעמי מורבייה, מטה מאבק הנכים)
"מזהירים את רה"מ", הפגנת הנכים | צילום: נעמי מורבייה, מטה מאבק הנכים

"ההפגנה הבוקר היא תוצאה של ההתנהלות הקלוקלת של מקבלי ההחלטות, ששוכחים ש-'הנכים האלה' הם קודם כל בני אדם", אמר אלכס פרידמן, מוביל מאבק הנכים ויו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם". "אני שב ומזהיר את ראש הממשלה, תפעל ברצינות הראויה לנושא לפני שיקרה פה אסון".

מתווה רה"מ: תוספת 4 מיליארד שקלים  

בחודש שעבר הפגינו הנכים מול מעון ראש הממשלה בירושלים, מיד לאחר פרסום המתווה שהציג נתניהו להעלאת קצבאות הנכים. "מטרת פרסום התוכנית היא הורדת גובה הלהבות ודיכוי מאבק הנכים", תקפו את נתניהו. במהלך ההפגנה איים אחד המפגינים להצית את עצמו ושפך נפט על גופו. שוטרי מג"ב שנכחו במקום הסתערו עליו והניאו אותו מביצוע המעשה, דבר שהוביל לעימותים הדדיים. בהמשך חסמו המפגינים את הכניסה לירושלים והמשטרה חסמה חלקים מכביש 1.

בלשכת רה"מ פרסמו את התוכנית של נתניהו על רקע כוונתם של ארגוני הנכים לקיים את ההפגנה. עיקרי המתווה הם תוספת של ארבעה מיליארד שקל במהלך ארבע שנים, הצמדה לשכר המינימום, עידוד יציאה לעבודה והעלאת הקצבה ל-4,000 שקל לחודש לנכים הקשים כבר בינואר הקרוב.

מלשכתו של נתניהו נמסר כי לאחר התייעצות עם פרופסור אבי שמחון ויו"ר הקואליציה דוד ביטן, ולאחר שלמד את דוח זליכה, החליט ראש הממשלה לאמץ שילוב של העקרונות שהועלו על ידיהם. על פי התוכנית, כבר בינואר 2018 תועלה הקצבה לנכים הקשים ל-4,000 שקל לחודש. מלשכת נתניהו נמסר כי החל מחודש ינואר, נכה שהוכר כמי שאינו יכול לעבוד לא יהיה מתחת לקו העוני. המטרה היא לשנות מיידית את המצב הקיים שבו רבע מהנכים נמצאים מתחת לקו העוני.