אמש (שבת) נעצרו מני נפתלי ואלדד יניב, ממנהיגי המחאה נגד היועץ המשפטי לממשלה בפתח תקווה, לאחר שקראו למפגינים להגיע לעיר - למרות התנגדות המשטרה. מעצרו של מני נפתלי בכניסה לפתח תקווה, על ידי מפקד מרחב השרון תנ"צ שמעון לביא, תועד על ידי משפחתו. הבוקר יחליט בית המשפט האם לשחרר את יניב ונפתלי ממעצר, ואם כן - באילו תנאים. אמש סירבו השניים לחתום על תנאי השחרור שדרשו במשטרה: הרחקה מפתח תקווה ל-10 ימים, ערבות עצמית בסכום של 2,000 שקלים והפקדה כספית בסך 500 שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גם מעצרו של אלדד יניב תועד אמש: יניב העביר בשידור חי את האירוע - בזמן שהבמאי רני בלייר יושב לידו באוטו. בסרטון נראה הרגע בו יניב מגיע עם רכבו למחסום המשטרתי, שהוצב על מנת למנוע הגעת מפגינים, וגם הרגע בו התבקש לצאת מהרכב ולגשת הצידה עם השוטרים. מאות מפגינים התכנסו מחוץ למשטרת פתח תקווה על מנת למחות על מעצרם של השניים.

 

למרות קביעתה של המשטרה כי לא ניתן לקיים את ההפגנה בכיכר גורן אלא להעתיקה לפארק פתח תקווה תחת רישיון, חלק ממארגני ההפגנה - בהם יניב - קראו ברשתות החברתיות לכל המשתתפים להגיע לכיכר גורן כרגיל. המשטרה הציבה מחסום בכניסה לעיר על מנת לבדוק את הנכנסים לעיר: נהגים שסיפרו כי הם בדרכם להפגנה עוכבו לתשאול.

"מני נפתלי ואלדד יניב נעצרו ונחקרו הערב בחשד לשידול להפרת הסדר הציבורי. מדובר בחשד מופרך ובעייתי. מעצרם הנו אך ורק בשל פרסום פוסט בפייסבוק", מסר עורך דינו של נפתלי, דניאל חקלאי.

הם סירבו להשתחרר בתנאי הרחקה מפתח תקווה למשך עשרה ימים כפי שדרשה המשטרה, מפני שלטענתם לא ביצעו שום עבירה ולכן אין סיבה להטיל עליהם תנאי הרחקה. "בעקבות זאת הם נעצרו עד מחר בבוקר. הם יובאו לפני שופט תורן מחר בבוקר", סיפר חקלאי, "במילים פשוטות: מעצר בבית המעצר הדרים למשך לילה שלם בשל פוסט בפייסבוק", סיכם.

בג"ץ דחה את העתירה לביטול ההפגנות

המפגינים שקוראים להגיע לאזור טוענים כי החלטת המשטרה להזיז את ההפגנה ולדרוש רישיון אינה סבירה. בבג"ץ הוחלט לא להתערב לפי שעה בהחלטת המשטרה, שנערכת בכוחות מתוגברים. אתמול הגישו מובילי ההפגנות מני נפתלי, דוד פלמר וישי הדס יחד עם התנועה לאיכות השלטון עתירה נגד המשטרה והעירייה, ובה גם בקשה למנוע מהמשטרה לקבל כל החלטה על קבלת ההכרעה בעתירה.

העתירה למעשה מבקשת מהמשטרה והעירייה לקיים את את ההפגנות גם ללא קבלת רישיון עבורן. התנועה ביקשה מבית המשפט מתן צו על תנאי היורה למשטרה לחזור בה מהחלטתה לאסור על קיום ההפגנות במתחם גנים בעיר. פקודת המשטרה מגדירה אסיפה הדורשת רישיון רק כשמתקבל קהל לשמוע הרצאה בנושא מדיני ובפתח תקווה, לטענת העותרים, מדובר בעניין ערכי נורמטיבי.

המחסום בכניסה לפתח תקווה (צילום: חדשות 2)
המחסום בכניסה לפתח תקווה | צילום: חדשות 2

שלשום מחק בג"ץ את העתירה שדרשה להכריז על ההפגנות מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה לא-חוקיות בשל העובדה שהן מתקיימות ללא בקשת רישיון. לדברי השופטים, העובדה כי המשטרה שינתה את עמדתה באומרה כי לאור השינויים בהיקף, אופי ומשך ההפגנות יש להזיז את מיקומן ולדרוש מהמארגנים לבקש רישיון לקיימן.

במשטרה הבהירו כי בקשת המפגינים תישקל בחיוב. עוד הוסיפו כי בעבר פנו לשני פעילים בולטים בארגון ההפגנות כדי למצוא חלופות אפשריות למיקום ההפגנות, אך טרם נענו. לדברי המשטרה, "שינוי מקום ההפגנות כאמור ישקף איזון ראוי בין חופש המחאה של המפגינים לבין זכויותיהם של היועץ המשפטי לממשלה, משפחתו, שכניו ותושבי השכונה".

בעבר אישרה המשטרה לקיים הפגנה אחת לחודש בקרבת ביתו של מנדלבליט ובשאר השבתות בקניון "גנים" בעיר. העותר - מ"מ ראש העיר ואחראי הביטחון בעיר, צדוק בן משה - טען כי המתווה כבר אינו מתאים וכן כי הן פוגעות באיכות חייהם של תושבי העיר בכלל, וברגשות התושבים הדתיים בפרט בשל חילול השבת בהן.