מהו הטיפול הכי פופולרי?
חדר ניתוח | צילום: רויטרס, חדשות

משטרת ירושלים עצרה הבוקר (שני) מנהל עמותה ושלושה עובדים בחשד לעבירות על חוק תרומת איברים. מדובר בעמותה היחידה בישראל העוסקת בהשתלת איברים, ועל פי החשד היא קיבלה כסף בתמורה לפעילותה בניגוד לחוק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהמשטרה נמסר כי מדובר בחקירה מורכבת ורגישה, שבמהלכה גבו החוקרים עדויות מעובדי העמותה ומאנשים שנזקקו להשתלות איברים ובני משפחותיהם. החקירה החלה בעקבות תלונה שהוגשה על ידי גורמים במשרד הבריאות, לפיה אנשי העמותה מקדמים תורים להשתלת איברים תמורת כסף שמועבר מהחולים כתרומה לעמותה.

ממצאי החקירה עד כה העלו כי אנשי העמותה קיבלו מאות אלפי שקלים מאנשים שבגופם בוצעו ההשתלות, אך רוב הכספים הועברו לעמותה עצמה ולא לכיסם של מפעיליה. יודגש כי המושתלים עצמם לא עבדו למחייתם עקב מצבם הבריאותי ורובם נזקקו לתמיכה כלכלית מבני משפחותיהם. כדי לגייס את הכסף עבור העמותה הם פעלו מול מקורבים שיוכלו לסייע להם. לפיכך, המשטרה מגדירה את התורמים כחשודים אך עם זאת כקורבנות שפעלו להצלת חיי אדם.

החקירה בוצעה במקביל לפעילות העמותה השוטפת, כך שבני אדם הזקוקים להשתלת איברים עדיין ממתינים לתורמים פוטנציאליים. לפיכך, פנתה המשטרה לרשם העמותות ולמשרד הבריאות במטרה לשמור על פעילות רציפה של העמותה ולא לפגוע בחיי אדם. כתוצאה מכך מונה לעמותה מפרק זמני שישמור על המשך תקין של הפעילות.

ארבעת החשודים שנעצרו הבוקר הובאו לחקירה ביחידת ההונאה בירושלים, וחיפוש התבצע בבתיהם. המשטרה מדגישה כי החקירה עודנה נמשכת ומבקשת מהגורמים המעורבים לשתף עמה פעולה.