זירת האירוע בנהריה (צילום: דוברות מד"א)
זירת התאונה בנהריה | צילום: דוברות מד"א
הקטל באתרי הבנייה: פיגום ועליו פועלים קרס היום (חמישי) באתר בנייה ברחוב סילבר שבנהריה. פועל בן 25 נלכד תחת ההריסות ונהרג. פועל נוסף בן 29 נפצע באורח קשה משברי הפיגומים שקרסו וטופל במקום ע"י צוותי מד"א. מוקדם יותר נהרגו 2 פועלים בני 40 בתאונות עבודה שונות ברחבי הארץ. כוחות משטרה רבים הגיעו למקום ופתחו בחקירת נסיבות האירוע.
 
לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"כשהגענו למקום הייתה המולה רבה", סיפר חובש רפואת חירום על אופנוע מד"א רם גוטליב. "מתחת לפיגומים שקרסו נלכד פועל כבן 25 שהיה מחוסר הכרה, בסיוע כוחות הכיבוי ותוך שימוש בציוד מיגון הוא חולץ מההריסות, ביצענו בו בדיקות רפואיות אך הוא היה ללא רוח חיים ובתוך זמן קצר נקבע מותו. פועל נוסף שנפל מהפיגומים שקרסו ופועל שהיה באתר הבניה טופלו בשטח ופונו במצב קשה וקל לבי"ח כשהם בהכרה".

בשעות הבוקר, תוך פחות משעה, נהרגו שני פועלים באתרי בנייה במקומות שונים בארץ. תחילה פועל בניין כבן 40 נפל מגובה באתר בנייה בראש העין ונהרג. מספר דקות לאחר מכן פועל נוסף, כבן 40, נפגע ממשאית שהכווין באתר בנייה בחוף השרון ונהרג גם הוא.

3 תאונות עבודה תוך שעות. ארכיון (צילום: אבנר בן מנחם)
3 תאונות עבודה תוך שעות. ארכיון | צילום: אבנר בן מנחם

"כשהגענו לאתר הפועלים הובילו אותנו לתחתית הבניין שם ראינו פועל בשנות ה-40 מחוסר הכרה עם פגיעה רב מערכתית לאחר שנפל מגובה של מספר קומות", סיפרה פאראמדיקית מד"א ערין כבהא, שהוזעקה לתקרית בראש העין. "ביצענו בו מספר בדיקות רפואיות אך הוא היה ללא רוח חיים ובתוך זמן קצר נקבע מותו".

מוקדם יותר היום דווח על פועל שהתחשמל ברחוב דברי חיים בבית"ר עילית ונפצע באורח קשה. פרמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום העניקו לו טיפול רפואי ראשוני ופינו אותו לבית החולים הדסה עין כרם כשהוא סובל מכוויות בפלג גופו העליון.

"כץ נקט צעדים? לא הוסיף אף תקן"

דווקא השבוע פרסם משרד העבודה והרווחה דוח ובו נתונים המצביעים על ירידה של כ-28% במספר התאונות הקטלניות בעבודה במחצית הראשונה של שנת 2017. אך את הקרדיט לירידה נותן המשרד לפעולות שלטענתו נקט שר הרווחה כץ, צעדים שעל פי גורמים בענף כלל לא נכנסו לתוקף עדיין. "מזועזעים שכבוד השר מתהדר בהישגים שקרו ולא בגללו, אלא ע"י הפעילים החברתיים שדואגים לחייהם ורווחתם של פועלי הבניין. ולא יתכן שבעולם מערבי אנחנו מתהדרים בכמות כזאת של הרוגים", טוענים הארגונים החברתיים.

על פי נתוני המשרד, בין החודשים ינואר-יוני 2017 נהרגו 21 עובדים ב-20 אירועי תאונות עבודה, מהם 12 עובדים בענף הבינוי. למרות הנתונים הנראים מבטיחים, בהודעה לעיתונות שפרסם המשרד מייחסים גורמי המקצוע את השינוי החיובי לשר כץ ולצעדים בהם נקט - צעדים שחלקם טרם נכנסו לתוקף וחלקם נכנסו לתוקף רק במחצית השנייה של שנת 2017.

"מאז כניסתו של השר חיים כץ כשר האחראי על הבטיחות לא התווסף אף לא תקן אחד של מפקח בטיחות אחד", טוען ראובן בן שמעון, מנהל הפורום למניעת תאונות עבודה. "לא ניתן עם 18 מפקחים לחקור תאונות, לעשות פיקוח ולהטיל סנקציות על עשרות אתרי בנייה בישראל".