מחאת הנכים: חמישה מפגינים נעצרו אתמול (ראשון) במהלך הפגנת הנכים באשדוד. המוחים התעמתו עם השוטרים, שלטענתם התנהגו בברוטאליות כלפי העצורים. הנכים טענו שבין העצורים היו שני מרותקים לכסא גלגלים שנלקחו לתחנה ללא הכסאות ופגוע נפש. מאידך, מהמשטרה נמסר כי ההפגנה התנהלה ללא רישיון ושהמפגינים נהגו באלימות כלפי השוטרים, תוך שימוש בחלקי כיסאות הגלגלים, ואף איימו כי יציתו את עצמם.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נעמי מורביה ממטה מאבק הנכים טענה כי המשטרה חסמה את הנתיבים והחזיקה את המוחים כשלוש שעות בכביש 4 בניגוד לרצונם. "בירידה לאשדוד הם חסמו את כל הנתיבים ופרסו דוקרנים", אמרה. "לא ייתכן שבמדינה דמוקרטית ייאסר על אזרחים לנוע באופן חופשי בנתיבי תחבורה ציבוריים".

 

"המשטרה השתמשה בכל טריק אפשרי כדי לשסות בנו את האזרחים ואת הקהל - הדמוקרטיה מתה", הוסיפה מורביה, והצהירה כי בשל האירועים יסלימו הנכים את מאבקם למען העלאת קצבת הנכות לגובה שכר המינימום: "מטה המאבק לא נבהל מהברוטאליות שהופעלה על ידי משטרת ישראל".

מנגד פרסמה המשטרה סרטון בו רואים את המוחים תוקפים את השוטרים. במשטרה מתארים כי ברגע שהשוטרים ניסו למנוע את החסימה של הכביש החל קומץ פורע חוק לנהוג באלימות של ממש תוך הכאת שוטרים. "משטרת ישראל נהגה הערב באיפוק רב כלפי מפגיני מחאת הנכים אך לא תתיר אלימות פיזית כלפי אנשיה וסיכון חיי אדם במסווה של מחאה לגיטימית", נמסר.

הצמיגים אותם המפגינים תכננו להצית (צילום: דוברות המשטרה)
הצמיגים אותם המפגינים תכננו להצית | צילום: דוברות המשטרה

"אנו רואים חשיבות רבה במימוש הזכות להביע מחאה, קיים פער בין הבעת מחאה לניצול ציני של מהות המחאה תוך שימוש באלימות וסיכון חיי אדם", הוסיפו במשטרה. "כל ניסיון ופגיעה באנשי החוק, יזכו לתגובה נחושה ומיצוי הדין."

עוד נמסר כי ראשי המחאה הכריזו כי בכוונתם להגיע אל ראש הממשלה בכל מחיר כולל עלייה על דוקרנים וכי המשטרה נעתרה לבקשתם להמשיך בנסיעה וחלק מהמוחים ירדו אל הכניסה הצפונית לאשדוד שם המתינו כוחות משטרה נוספים שהיו ערוכים לקליטתם במקרה שכזה. שם, לטענת המשטרה אחד המוחים איים להצית את עצמו ושניים אחרים שברשותם חומר דליק התכוונו להצית צמיגים שהביאו מראש.

עשרות נכים חסמו אתמול את כביש 4 לצפון במחלף בני דרום, כחלק ממחאתם להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום. עשרות שוטרים ולוחמי מג"ב פעלו במקום להסדרת התנועה ושמירת הסדר. במקום נרשמו הפרעות תנועה ומספר צירים נחסמו לתנועה בשל המחאה. לאחר מכן, עברו המוחים לכיוון אשדוד.

"הם פרסו דוקרנים וחסמו את הדרך" (צילום: נעמי מורבייה)
הפגנת הנכים אתמול באשדוד | צילום: נעמי מורבייה

"על העותרים להוכיח שגובה הקצבה לא מספיק לקיום אנושי מינימלי"

בשבוע שעבר חסמו עשרות מפגינים את צומת רוקח בדרך נמיר בתל אביב מחוץ לכנס התמיכה בנתניהו, במחאה על העמדה שהעבירה הכנסת לבג"ץ בנוגע לעתירה שהוגשה להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום. עמדתו של המשכן היא לדחות את העתירה על הסף, כשהטענה המרכזית היא שעל העותרים להוכיח שגובה הקצבה כפי שהיא היום (2,342 שקל) לא מספיק לקיום אנושי מינימלי.

באי כוחה של הכנסת ביססו את עמדתם על פסיקה של בית המשפט מ-2012 לפיה 'כבודו של האדם במדינת ישראל תלוי במכלול תנאי חייו'. "עיון בעתירה מעלה כי העותרים אינם עומדים, ולו ברמה המינימלית, בנטל זה", נכתב בכתב העמדה. "העתירה נעדרת מסד נתונים משמעותי, ואין בנתונים הכלליים שצורפו לעתירה בדבר שיעורי העוני כדי לעמוד בנטל המוטל על העותרים לעניין זה".