צפי לאלפי משתתפים. ארכיון (צילום: חדשות 2)
חוגגים במצעד | צילום: חדשות 2

תחת אבטחה כבדה ודריכות גבוהה הסתיים הערב (חמישי) מצעד הגאווה השנתי בירושלים. כ-22,000 משתתפים הגיעו לקחת חלק במצעד שמתקיים השנה בסימן הקשר שבין הדת לקהילה הגאה. שנתיים לאחר הרצח של שירה בנקי במהלך המצעד ובצל האירועים הביטחוניים בהר הבית בשבועות האחרונים - במשטרה לא לוקחים סיכונים ונערכים בכוחות גדולים. המשטרה עיכבה 12 חשודים בחשד שניסו לשבש ולפגוע במהלכו התקין של מצעד הגאווה בירושלים. על אחד החשודים שעוכבו נתפסה סכין. כל החשודים עוכבו לחקירה במשטרה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כ-1,000 שוטרים גלויים וסמויים נפרסו לאורך תוואי המצעד במספר מעגלי אבטחה שכללו איתור חריגים, בלשים סמויים, מצלמות וטכנולוגיות מן האוויר. רחובות שונים לאורך הבירה נחסמו.  גם השנה הורשו להיכנס למסלול המצעד רק משתתפים שקיבלו צמיד, לאחר שעברו את שלב הבידוק הביטחוני. על פי הודעת המשטרה, נעשה טיפול מוקדם ב"מפוקחים", כאלו שהוגדר כי צריך לפקח עליהם כבר לפני יותר מחודש על ידי המטה הארצי, לקראת תחילת חודש הגאווה. הפיקוח בא לידי ביטוי בכך שנעשו עם המפוקחים שיחות אזהרה והבהרה.

בתוך כך, משטרת ירושלים עצרה חרדי בן 33 מבית דגן לאחר שאיתרו התבטאות שלו שאותה העלה בפייסבוק לקראת מצעד הגאווה היום: "הלכה לכם אחת. אני מקווה שיהיו עוד קיצוניים". בחקירה קשר את עצמו לפוסט. הגבר נעצר אמש והובא היום לפני שופט, ששחרר אותו בתנאי הרחקה מירושלים.

הסכין שנתפסה  על חשוד סמוך למצעד (צילום: דוברות המשטרה)
הסכין שנתפסה על חשוד סמוך למצעד | צילום: דוברות המשטרה

לו"ז האירוע:
16:30 -
התכנסות בגן הפעמון
17:00 - במת פתיחה
18:00 - יציאה למצעד במסלול: גן הפעמון >> קרן היסוד >> המלך ג'ורג' >> הלל >> מנשה בן ישראל >> גן העצמאות
20:00 - במת הסיום בגן העצמאות

המצעד בירושלים
המצעד בירושלים | צילום:

אביה של שירה בנקי: "רק אל תשבו בבית"

מסלול המצעד עובר השנה במקום שבו נדקרה למוות לפני שנתיים שירה בנקי, ומשפחתה צפויה לקחת חלק במצעד. אביה, אורי, פרסם סטטוס בעמוד הפייסבוק שלו בו קרא להמונים להשתתף במצעד: "מיד לאחר הרצח כשהפצע טרי והזעזוע עמוק - רבים אמרו וכתבו שגם אם הם אינם חלק מהקהילה הלהטבי"ת, וגם אם הם חולקים על עמדותיה - כולן או חלקן - ההסתייגות שלהם מאלימות ומשנאה עמוקים כל כך שהם רואים חובה לעצמם להשתתף במצעד ולתמוך בו", כתב.

שירה בנקי ז"ל (צילום: חדשות)
שירה בנקי, ז"ל | צילום: חדשות

בנקי המשיך: "לא סתם זהו מצעד הגאווה והסובלנות וכל אחד חופשי לבחור לעצמו את הדגל שמדבר אליו יותר – מי שרוצה שיצעד בשם הגאווה, מי שרוצה שיצעד בשם הסובלנות ומי שרוצה שיצעד בשם שני הדגלים גם יחד. רק אל תשבו בבית ותתנו לאחרים לצעוד לבד עבור תיקון החברה שאתם חלק ממנה. שתפו ובואו".

אמור היה להנחות המצעד. פרישר גוטמן ז"ל (צילום: חדשות 2)
אמור היה להנחות המצעד. פרישר גוטמן ז"ל | צילום: חדשות 2

את המצעד השנה אמור היה להנחות אמיר פרישר גוטמן, אך לאחר מותו המפתיע בשבוע שעבר נבחרו שדר הרדיו דרור רפאל והמגישה לירון ויצמן כמנחים. חברתו הקרובה של פרישר גוטמן, מיכל אמדורסקי, תופיע במצעד יחד עם הרכב הדראג "פאות קדושות", יעל דקלבאום ועדי אולמנסקי, וכן יוקדש שיר לזכרו של פרישר גוטמן.

_OBJבמקביל, אישרה המשטרה לארגון הימין להב"ה לקיים הפגנת מחאה בכיכר בלומפילד, לא רחוק ממקום הכינוס של המצעד בגן הפעמון.