הפגנות הנכים. השבוע (צילום: הנכים הופכים לפנתרים)
החסימה ליד יקום, היום | צילום: הנכים הופכים לפנתרים

כביש החוף נחסם היום (שני) לזמן קצר לתנועה בסמוך למחלף יקום בעקבות מחאת הנכים, אותה מנהיגה קבוצה המתקראת "נכים הופכים לפנתרים". בתחילה נחסמו שני נתיבים לתנועה ובמקום נוצרו עומסים כבדים והכביש נפתח לתנועה על ידי המשטרה לאחר כשעה. הנכים מוחים ודורשים את השוואת קצבתם לשכר המינימום, ובמהלך המחאה זעמו על המעצרים האלימים שבוצעו בהפגנה אתמול.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אתמול חסמו הנכים את כביש 4 לצפון במחלף בני דרום עשרות שוטרים ולוחמי מג"ב הגיעו למקום כדי להסדיר את התנועה. בהמשך הפגינו הנכים גם באשדוד, שם נאם ראש הממשלה נתניהו בטקס חסימת הסכם גג במרכז מונארט, בהפגנה בה נעצרו חמישה מפגינים ונרשמו עימותים אלימים. המוחים התעמתו עם השוטרים, שלטענתם התנהגו בברוטאליות כלפי העצורים. הנכים טענו שבין העצורים היו שני מרותקים לכסא גלגלים שנלקחו לתחנה ללא הכסאות ופגוע נפש.

מחאת הנכים (צילום: נעמי מורבייה)
מחאת הנכים, אתמול | צילום: נעמי מורבייה

בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" התייחס היום השר לבטחון הפנים גלעד ארדן לטענות הנכים, ואמר כי "העבודה של המשטרה לפעמים מאוד מתסכלת. היא צריכה לדאוג שכבישים יהיו פנויים, לכן גם כאשר אנשים במצוקה כמו הנכים שאני מזדהה איתם, ועדיין התפקיד של המשטרה לפנות. אינני יודע אם הייתה אלימות מופרזת. אני קודם כל נותן גיבוי לשוטרים. שמעתי שהייתה אלימות קשה מצד הנכים", הוסיף.

"זכות המחאה הנה זכות דמוקרטית אך מנגד לא נאפשר פגיעה במרקם חיי השגרה וסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה", מסרה המשטרה. "עם כל הרגישות בה נוקטים השוטרים בזירות מחאה אלו, נפעל בנחישות כנגד כל מקרה אלימות שיופעל כלפי אנשי החוק".

חסימות כבישים יומיים ברציפות (צילום: נעמי מורבייה)
חסימות כבישים יומיים ברציפות | צילום: נעמי מורבייה

בשבוע שעבר חסמו עשרות מפגינים את צומת רוקח בדרך נמיר בתל אביב מחוץ לכנס התמיכה בנתניהו, במחאה על העמדה שהעבירה הכנסת לבג"ץ בנוגע לעתירה שהוגשה להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום. עמדתו של המשכן היא לדחות את העתירה על הסף, כשהטענה המרכזית היא שעל העותרים להוכיח שגובה הקצבה כפי שהיא היום (2,342 שקל) לא מספיק לקיום אנושי מינימלי.

באי כוחה של הכנסת ביססו את עמדתם על פסיקה של בית המשפט מ-2012 לפיה 'כבודו של האדם במדינת ישראל תלוי במכלול תנאי חייו'. "עיון בעתירה מעלה כי העותרים אינם עומדים, ולו ברמה המינימלית, בנטל זה", נכתב בכתב העמדה. "העתירה נעדרת מסד נתונים משמעותי, ואין בנתונים הכלליים שצורפו לעתירה בדבר שיעורי העוני כדי לעמוד בנטל המוטל על העותרים לעניין זה".