מחאת הנכים, ארכיון (צילום: הנכים הופכים לפנתרים)
הפגנות הנכים, היום | צילום: הנכים הופכים לפנתרים

בפעם השלישית היום (ראשון), חסמו ארגוני הנכים את התנועה כחלק ממחאתם להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום - הכביש נפתח לתנועה לאחר כשעה. נציגי ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" חסמו את צומת רעננה בכביש 4, כששוטרי משטרת ישראל הוקפצו למקום להכווין את התנועה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במקביל כחלק ממחאתם, נפגשו היום ראשי ארגון "נכה, לא חצי בנאדם" עם שר הרווחה חיים כץ והציגו בפניו מתווה שמקובל עליהם להעלאת הקצבה, במקום זה שמציע יושב ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון. השר אמר להם כי הוא תומך בהעלאה לשכר מינימום, אך כרגע משרדי ראש הממשלה והאוצר הם אלה שאחראים על ניסוח ההעלאה, ויש מגבלות תקציביות.

דורשים העלאת הקצבה (צילום: הנכים הופכים לפנתרים)
דורשים העלאת הקצבה | צילום: הנכים הופכים לפנתרים

שר הרווחה צפוי להיפגש מחר גם עם נעמי מורבייה, יושבת ראש ארגון מאבק הנכים. כמו כן ביום שלישי צפויה להתקיים פגישה של ארגוני הנכים עם אבי שמחון, שעמד בראש הוועדה שדנה בגובה קצבאות הנכות.

מוקדם יותר היום חסמו הנכים את התנועה באזור מחלף יקום בכביש 2 ובאזור מחלף קק"ל בנתיבי איילון (כביש 20) לכיוון דרום. משטרת התנועה הודיעה על חסימתן של הכניסות לאיילון ממחלף גלילות וממחלף שבעת הכוכבים. כשעה מאוחר יותר הודיעה המשטרה כי הכביש נפתח לתנועה.

פקק בנתיבי איילון, אתמול (צילום: חדשות 2)
מחאת הנכים, הבוקר | צילום: חדשות 2

הנכים דורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום בתגובה לפרסום מסקנות ועדת שמחון, שממליצה על תוספת נמוכה ודיפרנציאלית לקצבת הנכות, ועל טיפולה של הממשלה בנושא. מטה מאבק הנכים הודיע כי הוא "דוחה מכל וכל" את המתווה שהציעה הממשלה להעלאת קצבאותיהם - זאת לאחר שנתניהו הודיע בפתח ישיבת הממשלה כי התכנית תובא לחקיקה מיד לאחר החגים.

בהודעה שפרסמו מנהיגי המחאה הבוקר נמסר כי "עקב מהלכה החד צדדי של ממשלת ישראל שמתעללת בציבור הנכים - מהיום כבישי הארץ ייחסמו בצירים ראשיים למשך זמן ממושך מבעבר". עוד הוסיפו הנכים כי הם יסרבו לקבל כל מתווה שתציע הממשלה כל עוד הם לא יהיו חלק מהדיונים בכנסת. 

בשבוע שעבר קיימה הכנסת דיון פגרה מיוחד בקצבאות הנכות, שאליו הגיעו כ-40 חברי כנסת ונציג אחד מטעם הממשלה - שר הבריאות יעקב ליצמן. מחוץ למשכן מחו עשרות נכים וניסו להפעיל לחץ על הדיון. ליצמן השיב בשם הממשלה לטענות שהועלו במהלך הדיון ואמר כי "ראש הממשלה ושר האוצר מודעים למצוקת הנכים, והביצועים הטובים של המשק יצרו אפשרות למהלך משמעותי. לאחר החגים הם מתכוונים להביא לממשלה הצעה לשיפור דרמטי במצבם של בעלי המוגבלויות בישראל".