מתפללים מתחת לאדמה - ובין מדפי המבצעים: הימים הם ימי חגי תשרי - ראש השנה, יום הכיפורים וסוכות, בהם המוני בית ישראל פוקדים את בתי הכנסת ברחבי הארץ - לרוב בתי הכנסת שנמצאים הכי קרוב למקום המגורים או החופשה שלנו. אלא שברחבי הארץ ישנם שלל בתי כנסת מיוחדים ולא שגרתיים, כאלה שנלקחו מתקופות שונות בזמן ושנמצאים במקומות שלא ציפיתם למצוא בית כנסת: ממערות ועד מרכולים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בית הכנסת ע"ש הרב יהודה גץ, מנהרות הכותל המערבי: במנהרות הכותל, ממש מתחת לרובע המוסלמי, נמצא בית כנסת קטן ומסתורי המצוי בתוך מערה צרה בתוך תוואי המנהרות - 97 מטרים מהמקום המשוער בו שכן קודש הקודשים בבית המקדש. את המקום הפך הרב מאיר יהודה גץ לבית כנסת לפני 50 שנים בדיוק, לאחר מלחמת ששת הימים - וכיום הוא נקרא על שמו.

בית הכנסת ע"ש הרב גץ במנהרות הכותל (צילום: חדשות 2)
בית הכנסת ע"ש הרב גץ במנהרות הכותל | צילום: חדשות 2בית הכנסת האיטלקי, מוזיאון יהדות איטליה: בית הכנסת הממוקם בקומה השנייה של מוזיאון יהדות איטליה ברחוב הלל בירושלים, נבנה אי שם ב-1701, בעיירה קטנה ליד ונציה. בית הכנסת המפואר ומעוטר בקישוטים מוזהבים הועתק במלואו משם - לכאן, לישראל, והוא משמש בית תפילה לכל דבר בעיקר בשבתות וחגים. התפילות בו נאמרות בנוסח איטליאני עתיק עד ימינו אנו וכל מי שנכנס אליו מרגיש לרגע באיטליה של המאה ה-18.

בית הכנסת האיטלקי בירושלים (צילום: חדשות 2)
בית הכנסת האיטלקי בירושלים | צילום: חדשות 2

בית הכנסת בהשראת מרוקו ע"ש הבבא סאלי: בעיר נתיבות, עירו של רבי ישראל אבוחצירא (הנודע בכינויו ה"בבא סאלי"), נחנך בשנה שעברה בית כנסת מפואר שמתחזק הבבא ברוך, בנו של המקובל הנודע. שהות בבית הכנסת, שעיצבה חברת "לביא תעשיות רהיטים", תחזיר אתכם למרוקו של המאה ה-19 וליהודים שחיו בין עצי התמר הרבים שבחבל תפיללאת שבצפון המדינה, ממנו הגיעה משפחת אבוחצירא.

בית הכנסת ע"ש הבבא סאלי בנתיבות (צילום: רהיטי לביא)
בית הכנסת ע"ש הבבא סאלי בנתיבות | צילום: רהיטי לביא

בית הכנסת של חסידות בעלז: בלב ירושלים נמצא אחד מבתי הכנסת הגדולים והמפוארים בישראל, בית הכנסת של חסידות בעלז המכיל כ-2,000 מקומות ישיבה ומעוטר ב-9 נברשות ענק שמשקלן 750 קילוגרמים כל אחת. המבנה המרשים המתנשא לגובה של 20 מטרים הוא למעשה דגם משוחזר של בית הכנסת המפואר שהיה קיים בחבל גליציה שבמזרח אירופה, שנחרב בתקופת השואה. ארון הקודש המפואר שבמקום שוקל לא פחות מ-23 טונות ומונחים בו כ-70 ספרי תורה.

צפו: מסע בין בתי כנסת לא שגרתיים (צילום: רהיטי לביא)
בית המדרש של חסידות בעלז בירושלים | צילום: רהיטי לביא

בית כנסת "אור התורה": בעכו שבצפון הארץ קיים מאז שנת 1955 בית כנסת מיוחד במינו - בית הכנסת "אור התורה" שברחוב קפלן, שהוקם על ידי עולים מתוניסיה ומעוטר כולו ביצירות פסיפס מסקרנות וחלונות ויטראז' צבעוניים. החלונות והקירות מספרים את סיפורי העם היהודי לאורך הדורות - מתקופת התנ"ך ועד ימינו, ומשמשים אטרקציה של ממש לכל הבאים בשעריו.

חשד: ביצע מעשים מגונים בבי"כ. ארכיון (צילום: עמוס דדון, חדשות)
בית הכנסת אור התורה בעכו | צילום: עמוס דדון, חדשותבית הכנסת במלון וולדורף אסטוריה:  מלון הפאר ברחוב אגרון בירושלים נבנה על בסיס מלון פאלאס העתיק משנות ה-20 של המאה הקודמת. הוא נפתח רשמית לפני 3 שנים לאחר שנבנה בעלות של 150 מיליון דולר - ובין חדריו הנוצצים יש גם בית כנסת שעיצבה חברת "לביא". לשם שינוי לא מדובר בעוד "חדרון" שמקצים בכל מלון ומשמש בית כנסת מאולתר - מדובר בבית כנסת של ממש שתקרתו מעוטרת בקישוטים מוזהבים ומוארים.

בית הכנסת במלון וולדורף אסטוריה (צילום: חדשות 2)
בית הכנסת במלון וולדורף אסטוריה | צילום: חדשות 2

בתי הכנסת ברשתות השיווק של רמי לוי: וכן, אם עוד לא שמעתם כי לא היה לכם זמן בין הריצות והקניות של תקופת החגים, כדאי שתדעו שבסופרמרקט הקרוב לביתכם יש גם בית כנסת. בסניפי רמי לוי הוקמו בשנים האחרונות בתי תפילה בכל סופר, המאפשרים ללקוחות לקחת הפסקה קטנה מאיסוף המוצרים, לשים את העגלה בצד, להתפלל - ואז להמשיך בקניות. זהו למעשה מפגש בין העולם החדש, זה של תרבות הצריכה המהירה והאינטנסיבית, לעולם המסורתי היהודי.

בית הכנסת בסניף רמי לוי בירושלים (צילום: חדשות 2)
בית הכנסת בסניף רמי לוי בירושלים | צילום: חדשות 2