פינוי עמונה, ארכיון
פינוי עמונה, ארכיון | צילום: חדשות 2

המנהל האזרחי ידון מחר (חמישי) באישור התוכניות ל"עמיחי", היישוב החלופי לעמונה. במהלך הדיון יוצג בין היתר מסמך מדאיג, שעיקריו פורסמו הערב במהדורה המרכזית: מדובר בדוח מהשרות הפסיכולוגי שמעלה תמונה עגומה על מצבם של המפונים, ובעיקר הילדים ובני הנוער. מהמסמך הפנימי של השירות הפסיכולוגי בבנימין עולה כי תלמידים הושעו מבתי הספר ונרשמו תופעות של שימוש באלכוהול ובסמים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדוח הסוציולוגי והפסיכולוגי על תושבי עמונה נכתב: "במשך התקופה הייתה נשירה של חלק מהילדים מבתי הספר, התקפי חרדה ותסמינים פוסט טראומטיים.  בקבוצת הנוער, נוצר אצל הנערים משבר זהות חריף הבא לידי ביטוי בהתנהגויות בעייתיות כגון שימוש באלכוהול, סמים ונשירה מבתי הספר".

"בקרב המבוגרים, מספר תושבים פוטרו ממקום עבודתם ואף היה חשש אובדני אצל אחד מהם", ציינו מחברי הדוח.

הדוח מסכם תמונת מצב מדאיגה בתום שמונה חודשים אחרי פינוי והריסת עמונה. אחד הגורמים לתופעות הנפשיות הוא העובדה שחלק מהמשפחות עדיין מתגוררות במדרשת עופרה בתנאים לא פשוטים: הורים וילדים בחדרי אירוח קטנים, ללא אמצעים שמאפשרים קיום אורח חיים נורמלי.

כ-50% מהמשפחות גרות בבתים חלופיים
כ-50% מהמשפחות גרות בבתים חלופיים | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

עם זאת, לפחות מחצית המשפחות שפונו נערכו מבעוד מועד לפינוי עם בתים חלופיים. המפונים שמתגוררים עדיין במדרשה החליטו – מבחירה – לא לעבור לבית נוסף מעבר לזה שממנו פונו, והם מחכים למדינה שתממש את הבטחתה, בלוחות הזמנים שעליהם התחייבה - ומחר צפויה ההכרעה בנושא.