לבד בחגיגת בר המצווה שלו: זה היה אמור להיות היום הכי מאושר בחייו של א' - היום בו תיערך חגיגת בר המצווה שלו. הכול היה מוכן: הבגדים גוהצו, האוכל הונח על השולחנות - וההתרגשות הלכה וגברה ככל שהאירוע התקרב. אלא שכשהגיע הרגע, השמחה הגדולה התחלפה בעצב. אף אחד מחבריו של א' לא הגיע לחגוג עמו והוא נותר לבדו - רק בגלל סכסוך עם המורה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

חבריו לכיתה של א' לא היו האחראים לסיבה שבגללה הוא נותר לבדו ביום החגיגי ביותר בחייו. למרבה התדהמה, המורה של א', הרב המחנך שלו באחד מבתי הספר במרכז הארץ, הוא זה שהזהיר אותם שלא להגיע לבר המצווה שלו ואף הבהיר שיידע מי מהם מגיע ומי לא. הסיבה: אביו של א' גילה שאותו רב מחנך סטר לבנו בשנת הלימודים הקודמת - והתלונן עליו בפני מנהל בית הספר.

"אני רציתי שהרב שנתן לו סטירה לא ילמד יותר בתלמוד", מספר האב לחדשות 2 online. "הוא בייש את הבן שלי וסטר לו. לא הסכמתי לעבור על זה בשתיקה". האב מספר שלא מדובר רק במחנך של בנו. הוא גילה מקרים נוספים בהם רבנים בתלמוד תורה נוהגים לנעול את הילדים שמפריעים ב'חדר עונשים' - שם הם מושארים לשעות ארוכות - תופעה עליה התלונן בפני משרד החינוך.

אביו של א' מספר כי לאחר שהתלונן, חלה תפנית ביחס של המנהל והמורים לבנו - והם היו מתנכלים לו ללא סיבה ומבדלים אותו מיתר הילדים בכיתה. באחת הפעמים אף ביקש המנהל מחבריו לכיתה של א' לגרור אותו בכוח לחדרו וגם החל בנוהל חדש של הרחקה לצמיתות מבית הספר ללא סיבה.

שולחן יום הולדת ריק
צילום:"הם פשוט לא רצו את הילד שלי בבית הספר שלהם ועשו הכל כדי להעביר אותו", מספר האב. "הוא ילד אינטליגנט עם ציונים טובים ושמחת חיים. כנראה היה קצת מתחכם עם הרבנים שלו. אבל בגלל זה מתנכלים לילד ומרחקים אותו מבית הספר?".

ההסכם המקומם: "הבן יעזוב את בית הספר, חבריו יגיעו לבר המצווה שלו"

וכך הפכה חגיגת בר המצווה של א', שתוכננה לסוף השבוע הראשון של תחילת הלימודים, לאירוע עצוב מאוד. א' ואביו היו בטוחים שעם תחילת השנה החדשה העניין יהיה מאחוריהם, עד ש-א' שמע בבית הספר שהילדים לא מגיעים לבר המצווה שלו.

כש-א' שאל מדוע, אחד הילדים סיפר לו שהרב אמר לא להגיע ושמי שיגיע לאירוע שלו יזומן לשיחה אצל המנהל. בשיחת טלפון שערך א' עם חברו לכיתה הוא אמר לו: "עשינו בירור בכיתה ואף אחד לא יבוא ב-100%. הרב לכיתה אמר שהוא יידע כל מי שיהיה שם ומי שלא יהיה שם".

וזה לא הכל: אביו של א' שמע את מה שמספרים חבריו של בנו לכיתה - ונסע לפגוש את המנהל. בשיחה שקיים עמו, הוא נדהם לגלות שהמנהל דורש ממנו לחתום על הסכם לפיו הוא מתחייב להוציא את בנו מבית הספר ובתמורה, הוא ידאג לכך שהילדים יגיעו לאירוע בר המצווה.

השיחה עם המנהל התקיימה רק שעה אחת לפני שהחל אירוע בר המצווה, ואביו של א' הבין שלא נותרה לו ברירה: הוא הסכים לחתום רק לאחר שנוסח ההסכם הועבר לעורכת דין. "לא יכולתי לראות את הילד שלי עצוב ככה, הייתי חייב לעשות משהו", מספר האב.

אלא שגם זה לא עזר: סביב השולחן שהיה מיועד לחברי כיתתו של א' ישבו רק שני ילדים - ילדי החברים של ההורים. שאר הכיסאות נותרו ריקים. האב מיהר לשוחח עם מנהל בית הספר והטיח בו שלא עמד בהסכם, והמנהל ענה בתגובה: "אמרתי שאני אטפל בזה אם אתה תעשה מה שאני אבקש - וזה לא קרה".

כך קרה ש-א', שרק רצה לחגוג בר מצווה עם חבריו, שילם את המחיר - ונותר לבדו. הוריו של א' מספרים כי לאחר שאף אחד לא הגיע לחגוג עמו, הוא נותר שבור וירדה לו כל שמחת החיים. "אני לא מאמין שיהודי יכול לעשות דבר כזה ליהודי בבר המצווה שלו", סיכם האב בעצב.

יו"ר הוועדה לזכויות הילד ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו) אמרה בתגובה לפרסום הכתבה כי "בכוונתי להעלות בדיון שיתקיים ביום שני הקרוב בוועדת החינוך בנושא פתיחת שנת הלימודים במגזר החרדי את ההתנהלות השערורייתית של חלק ממוסדות החינוך החרדיים . התנהלות זו מתבטאת בהתנהגות אלימה או בעידוד להתנהגות כזו מצד אנשי צוות, חלקם רבנים, ובסירוב לקלוט ילדים מסיבות שאינן נתפסות. המוסדות הללו מתנהלים באופן אוטונומי ללא שום פיקוח ובקרה מבחוץ ומשרד החינוך מתנער מטיפול בנושא. בלתי מתקבל על הדעת שהילדים הלומדים בהם יהיו שק חבטות או בני ערובה של המצב העגום".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il