בשיא החום - אנשי משרד הקליטה פירקו מזגנים במרכז במבשרת: מרכז הקליטה במבשרת ציון, בו גרים כ-700 יוצאי אתיופיה אמור להיסגר רק בעוד כחודשיים, אך לטענת התושבים למשרד הקליטה זה לא הפריע לשלוח קבלנים לפרק מזגנים במרכז, כבר ביום חמישי האחרון מבלי שקיבלו אישור מבית המשפט ומבלי להודיע מראש. בתיעוד שהגיע לידי חדשות 2 Online רואים את הקבלנים מסירים את המזגנים מספריית המרכז. "הילדים מגיעים לשם אחרי בית הספר, אי אפשר להיות שם בגלל החום", סיפר גלגאיי טפרה, תושב המקום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הנציגים הגיעו והחלו לפרק את המזגנים בספרייה הציבורית ובמקומות נוספים. רק לאחר שהגיעו שוטרים שמנעו את הסרת המזגנים הפעולה הופסקה, אך התושבים מספרים על לחצים ואיומים יומיומיים שמופעלים עליהם על ידי נציגי הסוכנות ומרכז הקליטה על מנת לשכנע אותם לעזוב מרצון. "בזמן שהצעירים בעבודה, הם מאיימים על הקשישים ואומרים להם שהם חייבים לחתום על עזיבה מרצון", סיפר טפרה. "הם אומרים להם שאין מה לעשות, ואז אנחנו צריכים לשכנע אותם לחכות להחלטת בית המשפט בעניין".

"רוצים לגרום לנו לעזוב"
"רוצים לגרום לנו לעזוב" | צילום:

לפני כחודשיים הודיעה הסוכנות על סגירת מרכז הקליטה, זאת בעקבות החלטת קרן הפנסיה של עובדיה למכור את הקרקע ליזמים פרטיים. מאז ההודעה הוגשה עתירה לבג"צ ונערכו שני דיונים בעניין בוועדות לשוויון חברתי והעלייה והקליטה בכנסת, והסוכנות עושה כל שביכולתה על מנת להוציא את ההחלטה לפועל. לפני כמה ימים הפגינו התושבים אל מול משכן הכנסת כדי למנוע את הפינוי.

"אנחנו פנינו לבג"ץ בבקשה לתת צו ביניים שימנע כל פעולה חד צדדית של משרד הקליטה והסוכנות עד שתהייה הכרעה בעתירה", סיפר עורך הדין נדב העצני שמייצג את התושבים במרכז הקליטה. "היום הם צריכים להגיש את התגובות לבקשה והנה, בצורה מאוד לא ראויה הם עשו מאמצים גם בשבוע האחרון, פשוט לגרש בכוח את דיירי מרכז הקליטה ולהפוך את החיים שלהם לבלתי נסבלים כדי לנסות להכריע אותם. למרות ההליך המשפטי יש כאן התנהלות פסולה כוחנית ומעוררת חשד לגבי מניעים אפלים מצד משרד הקליטה והסוכנות".

משרד הקליטה: "אין שימוש במבנים"

ממשרד העלייה והקליטה נמסר בתגובה: "על פי ההסכם שקיבל תוקף של פסק-דין בחודש יוני 2014, משרד העלייה והקליטה  חתם על חוזה להפעלת מרכז הקליטה במבשרת לתקופה של שלוש שנים ,הפסיק לאכלס עולים חדשים  נוספים במרכז הקליטה ולצד זה המשיך  כל העת להציע פתרונות של דיור קבע לעולים הזכאים המתגוררים במקום".  

"משרד העלייה והקליטה מודע למועד סיום הפעלת מרכז הקליטה ואין הוא מבקש להמשיך להפעילו לאורך זמן ושלא לצורך. זאת בין היתר מאחר ומעצם טבעו, מהווה מרכז הקליטה מקום לדיור זמני למתגוררים בו. בפועל, במועד סיום החוזה שני שליש ממרכז הקליטה במבשרת ציון נותר ריק. ובוודאי שהמשרד שהנו גוף ממשלתי, לא יחזיק משאב ציבורי שאין לו צורך בו".

 "חשוב להדגיש, שמשרד העלייה והקליטה דואג לכלל אוכלוסיית העולים הזכאים, ולא יהיה מצב שבו עולים זכאים יזרקו לרחוב. למשרד ולסוכנות היהודית פתרונות חלופיים לעולים הנותרים במרכז הקליטה. לעניין המזגנים, מדובר רק במבנים ששימשו בעבר כמבני ציבור ואשר אין בהם שימוש ומתוך עשרות מזגנים במקום הורדו רק 3".

מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה: משרד הקליטה פירק שלושה מזגנים ממבנה ששימש כאולפן גיור. יש להפנות את השאלה אליהם. לגבי הטענות על איומים: אנשי הסוכנות לא נוקטים מעולם בלשון איומים, כעיקרון. אינני יודע לגבי גורמים אחרים, אבל אני יודע בוודאות שבסוכנות לא מאיימים ובוודאי שלא מדברים על "זריקה לרחוב", כיוון שזה עובדתית לא המצב. לכל דייר יש אופציה לדיור: לזכאי דיור ציבורי - הוצע דיור במרכז קליטה חלופי. למי שלא זכאי לדיור ציבורי - משרד הקליטה מציע מענקי דיור (לרכישה או לשכירות). כך שאף אחד לא "ימצא עצמו ברחוב".