כך תבחרו את הפרי הכי מתוק שיש: העונה החמה כאן - ומה יותר מרענן ומענג מפרי עסיסי וטעים? רבים מאיתנו מדמיינים את הרגע בו יקחו ביס מאבטיח, מלון או מנגו צונן אחרי עוד יום הביל ודביק, אבל איך מוודאים שהפרי שקונים יהיה מתוק ואיכותי? לא רק הדפיקות המסורתיות על האבטיח בשוק: יש סימני זיהוי ברורים שיסייעו לכם לבחור את הפרי המושלם. רוצים להיות מומחים בבחירת פירות טובים? צפו במדריך הקיצי והעסיסי שהכנו עבורכם - מבטיחים לכם שהמאמץ יישא פרי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

אבטיח

לכאורה, מדובר באתגר הקשה מכולם: איך מוודאים שהפרי הענק הזה יהיה גם מתוק אחרי שנחתוך אותו? אז ככה: צבעו צריך להיות כמובן ירוק, אך לא מבריק. אם יש על גבי האבטיח כתם צהוב בתחתית - הסיכוי שהפרי גם מתוק ובשל גבוה.

לאבטיחים העגולים סיכוי גדול יותר להיות מתוקים מהאבטיחים האליפטיים בצורתם. בכלל, תמיד עדיף לבחור באבטיח בגודל בינוני ולא באחד קטן או גדול מאוד. ומה בנוגע לצליל? ובכן, הבסטיונרים בשוק לא דופקים סתם על האבטיח. אם נשמע צליל מעט חלול - סביר שהאבטיח יהיה מתוק.

מלון

אריק סיני שר בשירו "דרך הכורכר" על 'ריח מלונים' - וכנראה שהוא ידע על מה הוא מדבר. האמצעי האפקטיבי ביותר לזיהוי מלון מתוק הוא הריח שלו. עליו להיות מתקתק לכל אורכו. אם אתם מריחים את המלון והריח לא נותר זהה בחלקיו השונים, סימן שהמלון לא הכי אידיאלי מבחינת טעמו.

איך בוחרם מלון טוב? תריחו (צילום: Peter Zijlstra, 123RF)
איך בוחרם מלון טוב? תריחו | צילום: Peter Zijlstra, 123RF

מבחינת הצבע - אם אתם מעדיפים את המלונים המוארכים שבשרם כתום, אלה הנפוצים יותר בעונה החמה ושנקראים "מלון אננס", על צבע הפרי להיות כתום בגוון עמוק ועל הקליפה להיות צהובה עמוקה. אם תבחרו במלונים העגולים שבשרם ירוק, אלה המכונים "גליה", גם כאן על צבע הקליפה להיות צהוב עמוק.

מנגו

הזן הנפוץ ביותר של מנגו בישראל הוא מנגו מסוג "מאיה". אמנם מדובר בזן יקר יותר, אך בסוג שבדרך כלל לא מאכזב במתיקותו ובמרקם החלק שלו. אז איך מוודאים שהמנגו שבחרתם מתוק? שימו לב שהקליפה האדומה-ירוקה-צהובה בצבעים עמוקים אך לא מדי ושצבע הפרי עצמו צהוב עמוק - גם במקרה כזה, ודאו שהוא אינו כהה מדי.

צבע הפרי צריך להיות עמוק. מנגו (צילום: חדשות 2)
צבע הפרי צריך להיות עמוק. מנגו | צילום: חדשות 2אפרסקים, נקטרינות ומשמשים

אפרסקים ונקטרינות נחטפים מהמדפים בכמויות בתקופה החמה של השנה. רק לפני שאתם ממלאים שקית, כדאי שתמלאו אותה בפירות טובים וטעימים. על האפרסק שלכם להיות עגול ולא מעוות בצורתו, ושהקליפה שלו תהיה בצבעי אדום ולבן. צבע ירוק על גבי הפרי מעיד שהוא עדיין אינו בשל. זהו הכלל גם לגבי נקטרינה - רק ששם הכתמים הם אדומים וצהובים.

אפרסק עגול וסימטרי (צילום: Nils Weymann, 123RF)
אפרסק עגול וסימטרי | צילום: Nils Weymann, 123RF

ומה במקרה של משמש? על הפרי הכתום הקטן להיות פשוט... כתום. עדיף בצבע עמוק ועז ולא בהיר מדי. משמש מתוק בין אם הוא חלק ובין אם הוא בגוון כתום-ורדרד עם מרקם מנוקד.

ענבים

הם מגיעים בכמה צבעים, נאכלים בקצב, ונחשבים לאחד מהפירות הטעימים והנפוצים של עונת הקיץ: ענבים, כמובן. לכאורה לא ממש קשה לבחור אשכול טרי ומתוק של ענבים - בין אם הם ירוקים או כהים, אבל מה הכלל שיוביל לוודאות כמעט מוחלטת ברמת המתיקות? במקרה של ענבים ירוקים - על הקליפה להיות מבריקה ובהירה. ענבים שחורים או אדומים צריכים להיות בגוון כהה.

מבריקים ובהירים. ענבים ירוקים
מבריקים ובהירים. ענבים ירוקים | צילום: