הפגנות הנכים בשבוע שעבר (צילום: נעמי מורבייה, מטה מאבק הנכים)
הפגנת הנכים (ארכיון) | צילום: נעמי מורבייה, מטה מאבק הנכים

כביש 4 נחסם הערב (שני) לתנועת כלי רכב לזמן קצר, סמוך לאור עקיבא לכיוון צפון. החסימות נגרמו בשל הפגנת הנכים שמתקיימת במקום כחלק ממחאתם בניסיון להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהמשטרה נמסר כי עקב החסימה, שכבר נפתחה, צפויים במקום שיבושי תנועה קשים, והנהגים מתבקשים לנסוע בדרכים חלופיות. עוד נמסר כי שוטרי תנועה נמצאים במקום על מנת לסייע לנהגים.

בהפגנה בשבוע שעבר: 5 נעצרו

בשבוע שעבר נעצרו חמישה מפגינים במהלך הפגנת הנכים באשדוד. המוחים התעמתו עם השוטרים, שלטענתם התנהגו בברוטאליות כלפי העצורים. הנכים טענו שבין העצורים היו שני מרותקים לכסא גלגלים שנלקחו לתחנה ללא הכסאות ופגוע נפש. מאידך, מהמשטרה נמסר כי ההפגנה התנהלה ללא רישיון ושהמפגינים נהגו באלימות כלפי השוטרים, תוך שימוש בחלקי כיסאות הגלגלים, ואף איימו כי יציתו את עצמם.

נעמי מורביה ממטה מאבק הנכים טענה כי המשטרה חסמה את הנתיבים והחזיקה את המוחים כשלוש שעות בכביש 4 בניגוד לרצונם. "בירידה לאשדוד הם חסמו את כל הנתיבים ופרסו דוקרנים", אמרה. "לא ייתכן שבמדינה דמוקרטית ייאסר על אזרחים לנוע באופן חופשי בנתיבי תחבורה ציבוריים".

הפגנות הנכים. השבוע (צילום: הנכים הופכים לפנתרים)
הפגנות הנכים בשבוע שעבר | צילום: הנכים הופכים לפנתרים

"המשטרה השתמשה בכל טריק אפשרי כדי לשסות בנו את האזרחים ואת הקהל - הדמוקרטיה מתה", הוסיפה מורביה, והצהירה כי בשל האירועים יסלימו הנכים את מאבקם למען העלאת קצבת הנכות לגובה שכר המינימום: "מטה המאבק לא נבהל מהברוטאליות שהופעלה על ידי משטרת ישראל".

מנגד פרסמה המשטרה סרטון בו רואים את המוחים תוקפים את השוטרים. במשטרה מתארים כי ברגע שהשוטרים ניסו למנוע את החסימה של הכביש החל קומץ פורע חוק לנהוג באלימות של ממש תוך הכאת שוטרים. "משטרת ישראל נהגה הערב באיפוק רב כלפי מפגיני מחאת הנכים אך לא תתיר אלימות פיזית כלפי אנשיה וסיכון חיי אדם במסווה של מחאה לגיטימית", נמסר.

"אנו רואים חשיבות רבה במימוש הזכות להביע מחאה, קיים פער בין הבעת מחאה לניצול ציני של מהות המחאה תוך שימוש באלימות וסיכון חיי אדם", הוסיפו במשטרה. "כל ניסיון ופגיעה באנשי החוק, יזכו לתגובה נחושה ומיצוי הדין."