סיאוב וביורוקרטיה במערך הכשרות
ישתנו הדרישות? תעודת כשרות | צילום: יעקב נחום, פלאש 90

הסדרים חדשים במערך הכשרות בישראל: מסמך שהועבר בימים האחרונים לאיגודי המזון והמסעדנות חושף הסדרים הכוללים שינויים מאוד מהותיים במצב הקיים, שינויים שכבר מעוררים ביקורת קשה מצד בעלי העסקים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי המסמך שנשלח לאיגודי המזון במערך הכשרות, יתבצעו שני שינויים מרכזיים: השינוי הראשון נוגע להעסקתם הישירה של משגיחי הכשרות על ידי בתי העסק עצמם. על פי המתווה המוצע, המשגיחים לא יועסקו יותר על ידי בית העסק וכך תימנע הזיקה בין המשגיח למושגח.

במקום המצב הקיים כיום, ימונה בכל בית עסק "נאמן כשרות" שיעסוק במקביל לעבודתו הרגילה גם בנושא בקרת הכשרות, בכפוף לקריטריונים של הרבנות. זהו מנגנון פנימי שצפוי, כך על פי ההערכות, לחסוך לכל עסק בין מאות לאלפי שקלים בחודש.

מצלמות במקום משגיח?

במקביל למנגנון הפנימי, יועסקו מפקחים אזוריים על ידי המועצות הדתיות. התכנון הוא להגדיל באופן משמעותי את מספר המפקחים לעומת החוסר שקיים בימים אלו.

הסעיף השני במתווה מציע למעשה הצבת מצלמות פיקוח בבתי העסק. המצלמות אמורות להחליף את נוכחות המשגיח במקום ולאפשר לרבנות לבצע את הפיקוח מרחוק.

השינוי המוצע מעורר כבר בשלב הזה התנגדויות רבות אצל בעלי עסקים. ברבנות הראשית הבהירו שמדובר בחלק מהידברות עם בתי העסק על מנת לפעול בתיאום איתם ובאופן שגם יקל עליהם וגם לא יפגע בשמירה על הכשרות.