המוקד לפליטים ולמהגרים, ביחד עם עשרה הורים אריתראים, הגישו אתמול (רביעי) עתירה דחופה לבית המשפט המחוזי מרכז - בדרישה לחייב את עיריית פתח תקווה ואת משרד החינוך לרשום את ילדיהם לגן. ההורים הזרים מיוצגים על ידי עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה,

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי העתירה, עיריית פתח תקווה דרשה מהורים אריתראים שביקשו לרשום את ילדיהם לגני הילדים בעיר לצרף תצהיר "שכירות בדירה בלתי מפוצלת" מבעל הדירה שלהם - דרישה המנוגדת להוראות החוק והנחיות משרד החינוך. מי שכן הצליחו לרשום את ילדיהם - שובצו בגנים נפרדים מיתר תושבי העיר.

לטענת ההורים, הם "סומנו" על ידי העירייה כמי שמזייפים את מקום מגוריהם וזאת בכדי שיוכלו להירשם בגני העיר. העותרים מבקרים את החלטת העירייה ואומרים כי הדבר מהווה פגיעה אנושה בזכותם לחינוך ומצביעה על כך שעיריית פתח תקווה מונעת מטעמים פסולים ואף גזעניים.

"נסיבותיהם של העותרים הם רחוקות מן הנסיבות אליהן מתייחסות ההוראות בדבר 'רישום כוזב' כרחוק המזרח מן המערב", האם ניתן לעלות על הדעת כי דווקא מבקשי מקלט, הנמצאים בתחתית הסולם חברתי כלכלי בישראל, יבקשו לזייף את מקום מגוריהם כדי להעביר את ילדיהם למערכת הגנים בפתח תקווה?", נכתב בעתירה, "האם מקבלי ההחלטות בעירייה ובמשרד החינוך רואים לנגד עיניהם קבוצות מבקשי מקלט נעות במכוניות יוקרה ממקום מושבם בערים אחרות במרכז, בצפון ובדרום כדי להסיע את ילדיהם לפתח תקווה? התשובות ברורות".

בית ספר (אילוסטרציה) (צילום: אייל בן יעיש)
אילוסטרציה | צילום: אייל בן יעיש

"לא ייתכן שילדי מבקשי המקלט יעברו הליך שונה"

עורך הדין הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה טען: "התנהלות עיריית פתח תקווה בעניין אי רישום ילדי מבקשי המקלט ואף באופן שיבוצם של אלו ששובצו מעידה על קבלת החלטות הנובעת משיקולים מפלים על רקע לאום וגזע - התנהלות מסוג זה הינה פסולה ואנו תקווה כי בית המשפט הנכבד יביע דעתו הנחרצת כנגד התנהלות מגונה זו. לא פחות מטריד כי ראשי מערכת החינוך בישראל המודעים להפליה והפרת דין חמורה זו עומדים מנגד ולא מבטיחים שילובם של הילדים בגנים. זאת כשבוע לאחר "הפתיחה ללא תקלות" של מערכת החינוך בישראל".

עורך הדין אסף וייצן מהמוקד לפליטים ולמהגרים הוסיף: "אסור להפוך את ילדי הגן לבני ערובה של מדיניות כושלת. קשה מספיק להיות ילד מבקש מקלט בישראל. העירייה ומשרד החינוך חייבים להתעשת ולהורות על קבלת הילדים לגנים לאלתר. בה בעת, על הממשלה כולה לספק מענה הולם לסוגיית מבקשי המקלט שיכבד אותם ואת הציבור הישראלי גם יחד, ויעניק למבקשי המקלט זכויות בסיסיות בהתאם למחויבויותיה הבינלאומיות של ישראל".

"בחסות פרוצדורות בירוקרטיות גזעניות ומפלות, פועלים נגד ילדי מבקשי המקלט", אמרה ח"כ מיכל רוזין (מרצ), לשעבר יו"ר הוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים. "ילד הוא ילד וכולם זכאים לשוויון בחינוך תחת חוק חינוך חובה. לא ייתכן שילדים של מבקשי מקלט יעברו הליך מיון שונה וישובצו בגני ילדים מופרדים מכלל ילדי העיר. צר לי שלמרות פניותי הרבות, הן לעירייה והן למשרד החינוך, בחרו אלו להותיר משפחות במצוקה ממשית וילדים ללא מסגרות חינוכיות". רוזין הוסיפה כי "העתירה היא הכרחית - לא רק שזה נוגד את החוק ואת האמנה לזכויות הילד, אלא גם מעוות את מטרותיה של מערכת החינוך בישראל".