ג'רבי נפרדת מהמזרון - עם מדליית זהב (צילום: רויטרס)
לקחה את המדליה | צילום: רויטרס

מדליה אולימפית ראשונה לישראל במשחקי ריו 2016: הג'ודאית ירדן ג'רבי זכתה היום (שלישי) במדליית ארד כשניצחה בקרב האחרון בבית הניחומים. ג'רבי עשתה היסטוריה לאחר שמונה שנים בהן אף ספורטאי ישראלי לא זכה במדליה אולימפית, מאז זכייתו של שחר צוברי באולימפיאדת בייג'ין 2008. חבר הועד האולימפי הבינלאומי אלכס גלעדי העניק לג'רבי את מדליית הארד בטקס חלוקת המדליות. "זה היה ממש קשה, אני מקדישה את המדליה הזו לכל עם ישראל", אמרה ג'רבי דקות ספורות לאחר הניצחון לערוץ הספורט.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"כששגיא מוקי הפסיד את המדליה, חשתי באווירת ה'באסה'", סיפרה הזוכה האולימפית. "אני מקדישה את המדליה הזו לכל עם ישראל. זה ספורט אינדיבידואלי אבל אנחנו נבחרת אחת. שיעירו אותי מהחלום, אני לא מאמינה. אומרים שלישראלים אין את האופי לנצח במשחקים אך הערב הוכחנו שיש לנו אותו. אם זה לא מצליח אז צריך להיות סבלניים, לעבוד קשה, ולהאמין. השקעתי את החיים שלי ונתתי את הנשמה שלי, וזה משתלם. צריך לעודד, לתמוך, לעבוד קשה - וזה קורה".

נאבקה למרות הפציעה. ג'רבי (צילום: רויטרס)
ג'רבי זמן קצר לאחר הזכייה | צילום: רויטרס

הוריה של ג'רבי השוהים כעת בארץ סיפרו כי ירדן שאבה כבר בילדותה השראה מהמדלייה בה זכתה הג'ודאית יעל ארד באולימפיאדת 92' בברצלונה. "אנחנו מאושרים וגאים, אין מילים", אמרו הוריה של ג'רבי זמן קצר לאחר הזכייה. "כשירדן הייתה בת שלוש היא שאלה את אמא איך קונים כרטיס לאולימפיאדה - עכשיו נסגר מעגל. אמרו לנו שהיא הבת של המדינה, אנחנו שמחים ומאושרים".

ג'רבי בקרב על הארד (צילום: רויטרס)
ג'רבי בקרב על הארד | צילום: רויטרס

כבר בתחילת הקרב הצליחה ג'רבי להטיל את היריבה היפנית פעמיים, מהלכים שזיכו אותה ביוקו ובווזארי כבר בדקה הראשונה. המאמן שני הרשקו הורחק מהזירה בהוראת השופטים ממזרן הקרבות, לאחר שהעיר הערות במהלך הקרב. עד לדקת הקרב האחרונה המשיכה ג'רבי להיאבק ביריבתה ואף ספגה שלוש אזהרות, עד שלבסוף הוכרזה כמנצחת.

788106
צילום:

מדליית הארד של ג'רבי תהיה המדלייה האולימפית השמינית בה זוכה ספורטאי ישראלי והרביעית בענף הג'ודו. על זכייתה במדליית הארד במשחקים האולימפיים בריו תקבל ירדן ג'רבי מענק כספי מיוחד של הוועד האולימפי בישראל בסך - 250 אלף שקלים. מאמנה שני הרשקו יקבל מחצית מהסכום.

הפסד שנוי במחלוקת ברבע הגמר

את הקרב הראשון בבית הניחומים ג'רבי ניצחה לאחר שנפצעה בקרב בו הפסידה בשלב רבע הגמר. בקרב זה הצליחה ג'רבי להפיל את יריבתה ג'ונשייה יאנג הסינית על גבה, אולם מהלך זה לא זיכה אותה באיפון אלא בווזרי (מחצית מהניקוד) בלבד. בתום 4 דקות הקרב הכריזו השופטים על ג'רבי כמנצחת.

ג'רבי מכניעה את היריבה היפנית (צילום: רויטרס)
ג'רבי מכניעה את היריבה היפנית | צילום: רויטרס

במהלך הקרב הקודם והשנוי במחלוקת, ג'רבי הפסידה לאחר שהטילה את היריבה הברזילאית מריאנה סילבה פעמיים אך השופטים החליטו שלא להעניק לה ניקוד לאחר בדיקה במצלמות. ייתכן וההחלטתם של השופטים נבעה בין השאר מהלחץ שהפעיל הקהל המקומי ביציע בעד המתמודדת הברזיליאית.

ג'רבי במהלך הקרב (צילום: רויטרס)
ג'רבי במהלך הקרב | צילום: רויטרס

סילבה, שהפגינה יכולת פחות טובה משל ג'רבי במהלך הקרב, ניצחה לבסוף כשהשיגה "ניקוד זהב" בהארכת הזמן. הברזילאית הצליחה להפיל את ג'רבי בחלוף 6 דקות ועלתה לחצי הגמר. שני הרשקו, מאמנה של ג'רבי הביע זעם בסוף הקרב על התנהלות השופטים במהלכו.

טניס: סלע הפסיד בסיבוב השני והודח מהמשחקים

הטניסאי דודי סלע הפסיד בשתי מערכות ליריבו הבלגי דיויד גופן - והודח מהמשחקים האולימפיים בריו. במערכה הראשונה הפסיד בתוצאה 6-3 ובשנייה 6-3 גם כן. בסיבוב הראשון שנערך בתחילת השבוע ניצח בשתי מערכות את הבוסני דאמיר ג'ומהור.

נאבקה למרות הפציעה. ג'רבי (צילום: רויטרס)
ג'רבי והמאמן הרשקו | צילום: רויטרס

סמוך לשעה 19:00 יצא לדרך גם יום השיוט בגלשני RS-X, בו לוקחים חלק מעיין דוידוביץ ושחר צוברי. בתום יום השיוטים דורגה דוידוביץ' במקום החמישי, לאחר שאת השיוט הרביעי סיימה במקום ה-11 (התוצאה הנמוכה ביותר שלה עד כה), את השיוט החמישי במקום הרביעי והגיעה בשיוט השישי אל קו הסיום במקום השלישי. 

לדוידוביץ' נותרו שישה שיוטים עד לשיוט המדליות שייערך ביום ראשון. לעומתה, שחר צוברי חווה יום מאכזב כדורג בתום יום השיוטים במקום ה-20. את השיוט הרביעי סיים צוברי במקום ה-22, ובשיוט החמישי היה בין המתמודדים שלא חצו את קו הסיום. את השיוט השישי סיים צוברי במקום ה-19.

דודי סלע (ארכיון) (צילום: רויטרס)
דודי סלע (ארכיון) | צילום: רויטרס

מוקדם יותר הערב התמודד זיו קלונטרוב בבריכת השחייה, במשחה 100 מטרים בסגנון חופשי. קלונטרוב סיים במקום החמישי את המשחה בתוצאה של 50.65. יחד עם זאת הוא דורג במקום ה-45 מתוך 59 ולא הצליח להעפיל לחצי הגמר. בהמשך השבוע קלונטרוב יתמודד במקצה 50 מטרים - חופשי.