האם הופקו הלקחים מאסון קריסת החניון? שבוע לאחר האסון נחשף תיעוד שמגיע מפרויקט במרכז הארץ של חברת "דניה סיבוס", אותה חברה שהחניון שלה קרס ברמת החייל בתל אביב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בתיעוד ניתן לראות בברור שבניגוד גמור לנהלים פועלים באתר הבנייה עובדים ומסתובבים בחופשיות בגובה 18 קומות תוך שהם לא חובשים קסדות ולא רתומים כלל.

מחברת "דניה סיבוס" נמסר בתגובה כי "החברה מייחסת חשיבות מרובה בכל הקשור לנושא בטיחות העבודה וביטחון עובדיה ומשקיעה בתחום זה יותר מכל חברה אחרת בישראל. כל מקרה חריג מטופל במלוא הרצינות, לרבות עצירה של פעילות אתר ונקיטת צעדים משמעתיים כנגד מפרי החוק באשר הם".

התיעוד מתפרסם על רקע הסטטיסטיקה העגומה של הרוגים ופצועים באתרי בנייה שונים ברחבי הארץ לאחרונה: מדינה שנה נהרגים 31 פועלים בתאונות בנייה וששת אלפים נפצעים.

"אין פיקוח, אין אחריות"

באסון קריסת החניון ברמת החייל נהרגו 6 בני אדם ועשרות נפצעו כשחניון בגובה 4 קומות שנמצא בבנייה קרס, אלא שזו לא הייתה התאונה הראשונה באתר הבנייה: לפני כארבעה חודשים אברהים דאהר מנצרת שבר את גבו כאשר עבד כפועל באתר.

"פתאום הרגשתי שהגג מתנדנד", דאהר (צילום: חדשות 2)
"פתאום הרגשתי שהגג מתנדנד", דאהר | צילום: חדשות 2

"עליתי על הגג והתחלתי לעבוד, ופתאום הרגשתי שהגג מתנדנד והופ - נפלתי", משחזר דאהר, "נשברה לי חוליה אחת בגב". לדבריו, "נפלתי, הלכתי לבית חולים, עשיתי ניתוח - ובעל הבית לא עזר לי. מה אני אגיד לך, אף אחד לא הסתכל עליי. כאילו עכבר נפל וזהו".

כשצפה בתמונות מאסון קריסת החניון נמלא דאהר בזעם. לטענתו, הוא אינו מופתע מהאסון, שכן האתר התאפיין לדבריו ברשלנות קשה והיעדר פיקוח, וכן מנהליו מעולם לא שוחחו עמו או בדקו את עבודתו. "מנהל העבודה לא הסתכל עליי, לא יצא מהחדר, לא הסתכל על הפועלים", הוא מטיח, "רוצים רק לגמור את העבודה. אין מנהלים, אין פיקוח, אין אחריות - אין שום דבר".