מדליה בטיפוס או בקרטה? ישראל סיימה את אולימפיאדת ריו עם שתי מדליות בענף אחד - ענף הג'ודו, אלא שיש מי שכבר כעת מבקש להתכונן למשחקים האולימפיים בטוקיו 2020 - ובענפי ספורט אחרים לגמרי שצפויים להיכלל במשחקים בפעם הראשונה בהיסטוריה בעוד 4 שנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לוועד המארגן של המשחקים האולימפיים בריו נשמרה הזכות לבחור את הענפים החדשים שייכללו באולימפיאדה הבאה - וכבר היום, 4 שנים לפני המשחקים הבאים, ידוע כי לטוקיו יגיעו גם מתחרים בגלישת גלים ועל סקייטבורד, קרטה, פוטבול וטיפוס.

בדומה למדינות רבות אחרות בעולם, גם בישראל ישנם ספורטאים שעוסקים בענפים הללו, שכאמור עדיין אינם ענפים אולימפיים. אלא שבניגוד למקומות אחרים, הם לא מתוקצבים באופן כזה שעשוי להניב נציגים בכחול-לבן לאולימפיאדת טוקיו.

גיא כהן בן 17 מאשדוד, הוא אלוף הארץ בגלישת גלים מתחת לגיל 18. את הבשורה על ההחלטה של הועד האולימפי להכליל את הענף במשחקים, הוא קיבל מאמו - מה שגרם לו להתרגש וכבר להתחיל לחלום על השתתפות בחגיגת הספורט הבינלאומית.

את ארבע השנים הבאות, יהיה עליו להעביר בעיקר בהכנות שאולי יישאו אותו על גבי הגלים כל הדרך לאולימפיאדה בטוקיו: "אני מתרגש אבל גם קצת חושש, כי הענף שלי לא קיבל מספיק כסף כדי לאמן אותי ואת הגולשים האחרים לאולימפיאדה הבאה".

"איך נכין את הספורטאים שלנו לעוד 4 שנים?"

ויש ענפים שלא ייכנסו גם לטוקיו 2020, שהעוסקים בהם ייאלצו להמתין למשחקים שייערכו ב-2024 לפחות: אחד מהם הוא ענף הג'ו ג'יטסו שטרם הוכר כענף אולימפי. דודי בן זקן, אלוף אירופה בג'ו ג'יטסו המדורג חמישי בעולם, שואף להביא מדליה לישראל במשחקי העולם שמקבילים למשחקים האולימפיים: "אנחנו רוצים שתהיה במה לענפי ספורט שמצליחים בעולם ומהווים מודל לחיקוי עבור בני נוער".

נבחרת ישראלית בפוטבול במשחקים? (צילום: התאחדות "אילת")
נבחרת ישראלית בפוטבול במשחקים? | צילום: התאחדות "אילת"אריק קפלן, נשיא התאחדות 'אילת' לענפי ספורט תחרותיים שאינם אולימפיים, מצביע על הבעיה שככל הנראה תוביל לכך שלא יהיו ספורטאים ישראלים בענפים החדשים בטוקיו: "לא מגדלים ספורטאים ביום אחד. זה לא מהיום להיום ולוקח הרבה שנים לקדם ספורטאי. לא קיבלנו תקציבים עד עכשיו אז איך נכין אותם לעוד ארבע שנים?".

"כולם מתוקצבים, אך ההבדל בסכומים הוא גדול". מציין אריק. "ישראל מעניקה בונוס לענפי ספורט אולימפיים שאת הספורטאים שלהם היא בכלל לא שולחת לאולימפיאדה מאחר והם לא מגיעים להישגים. יש ענפי ספורט שזוכים להכרה בכל העולם אך זוכים לתקציב פחות מהשאר".

"הבעיה היא בהכנה בשנים שלפני האולימפיאדות", הוא מוסיף. "בעוד ארבע שנים יאשרו עוד ארבעה ענפים נוספים. אני לא יודע מהם ואף אחד לא יודע. יש לנו ענפים טובים ולא יכול להיות שהם לא יתוקצבו רק בגלל שהם לא אולימפיים. אנחנו רוצים שישקיעו בכולם ולא לתת בונוסים לאלו שבכלל לא מגיעים לאולימפיאדה".

לא סתם הם רוצים תקציבים, הספורטאים של ״אילת״ זכו להישגים מרשימים בתחרויות ברחבי העולם, בניהם נילי בלאק שזכתה באליפות העולם בקיקבוקס ואגרוף תאילנדי, רון כהן ודודי בן זקן שזכו באליפות אירופה בג'יוג'יטסו, מרים בלאוסוב שזכתה במדליית הארד בג'יוג'יסטו השנה ובאליפות העולם בשנת 2014, רוני נסמיאן שזכתה באליפות העולם בג'יוג'יטסו עד גיל 21, ארטיום ליאסקובסקי וליאנה אודיקדזה אלופי העולם בריקודים סלוניים, זוג הרקדנים שעשו היסטוריה כשהיו הישראלים הראשונים שזכו באליפות העולם בתחומם עד גיל 21, ליאור סופר, אלוף העולם בסקי מים בכבלים לשנת 2014 וסגן אלוף עולם בשנת 2010, גיא פירר, אביב לוי ואורי בוז'ו- אלופי אירופה בסקי מים, אייל גלאור אלוף העולם בטיסנאות, דפני מורלי שממוקמת בין עשרת הצנחנים המובילים בעולם ועוד.