דגלי המדינה הורדו לחצי התורן, ישראל מתאבלת על לכתו של פרס: בערב הראשון שירד על מדינת ישראל ללא שמעון פרס, הולכות ונשלמות ההכנות למסע הלוויה ממי שהיה לסמל ישראלי ובינלאומי. מדינה שלמה מתאבלת על לכתו של מי שהיה נשיא, ראש ממשלה, כיהן כשר בממשלות ישראל וחבר כנסת במשך קרוב ליובל שנים. משדר מיוחד בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

לאחר שהורדו דגלי המדינה לחצי התורן במעמד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ומשמר כבוד של משמר הכנסת, נשא אדלשטיין דברים לזכרו של פרס: "אמרתי למשפחתו של פרס שלא אקבל שום תירוצים. אני רוצה לראות את שמעון בישיבת הפתיחה של מושב החורף באוקטובר. לצערי הרב וצער כולנו זה כבר לא יקרה"."משפחת אזרחי ישראל נפרדת לא רק מבן משפחה אהוב, אנחנו נפרדים מראש המשפחה. בבניין הזה אנחנו מספידים לא רק את הנשיא התשיעי וראש הממשלה לשעבר אלא גם חבר כנסת ששהה בבית הזה 48 שנים - מספר בלתי נתפס אני בספק אם מישהו אי פעם ישבור את השיא הזה. אני שולח תנחומים לבני משפחתו". קודם לכן, קרא יושב ראש הכנסת פרק תהילים והדליק נר זיכרון שהוצב בכנסת לצד תמונתו של שמעון פרס עטופה בשחור, נר זיכרון שהוצב לאופן בולט בכניסת חברי הכנסת לצד דגלי המדינה.

לוח הזמנים המלא: מעבר על פני הארון, לוויה ממלכתית - וקבורה בחלקת גדולי האומה

בתוך כך, הולכות ונשלמות ההכנות למסע הלוויה של פרס. יו"ר ועדת הסמלים והטקסים, שרת התרבות והספורט מירי רגב, מסרה: "לפנינו אירוע מורכב המחייב תיאום יוצא דופן בין כל הגופים. עלינו להתייחס אליו כאל מבצע מתוכנן היטב".

מחר, יום חמישי, יוצב ארונו של פרס ברחבת הכנסת. בשעה 08:45 יניחו נשיא המדינה ריבלין, ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הכנסת אדלשטיין זרים על הארון והחל מהשעה 09:00 יוכל הציבור הרחב לעבור על פני ארונו של הנשיא התשיעי - זאת עד לשעה 21:00 בערב.

לארונו של פרס שיוצב ברחבת הכנסת צפויים להגיע אזרחים רבים מרחבי הארץ והעולם מכלל שכבות וגווני האוכלוסייה. אלו יגיעו בכדי להביע את הערכתם הרבה לפעילויותיו השונות של פרס למען קידום ישראל כמדינה איתנה ומשגשגת וקידום מעמדה בעולם.

הכנות בחלקת הקבר בהר הרצל
הכנות בחלקת הקבר בהר הרצל | צילום: FLASH 90 , יונתן סינדלביום שישי בשעה 08:30 בבוקר ייצא הארון מהכנסת להר הרצל, שם ייטמן פרס בטקס ממלכתי. ב-09:30 יחל טקס הפרידה וההספדים של האורחים הרבים שיגיעו, כשבראשם נשיא ארה"ב ברק אובמה והנשיא לשעבר ביל קלינטון.

לקראת השעה 11:00 יצעדו המשתתפים לעבר חלקת גדולי האומה, שם ייטמן פרס ליד ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל. טקס הקבורה הממלכתי יחל ב-12:00 וב-13:30 צפוי הטקס להסתיים.

מבצע מורכב ורב-זרועי: אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים

משטרת ישראל השלימה את היערכותה למסע הלוויה הממלכתי של נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ז״ל שצפויה להתקיים מחרתיים, יום שישי. מדובר במבצע לאומי מורכב בפיקוד מפכ״ל המשטרה ובשיתוף צה״ל, השב״כ, משרדי הממשלה וגופים נוספים. היערכות המשטרה במבצע כוללת אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים, שיעסקו בתחומי האבטחה, הסדר הציבורי והתנועה במהלך הימים הקרובים ע״מ לאפשר קיומו התקין של טקס הלוויה.

היערכות המשטרה תהיה במספר גזרות, החל מנתב״ג ועד ירושלים תוך דגש על השלבים הבאים: ליווי טקסי של הארון מצריפין עד משכן הכנסת, קליטת רבבות משתתפים בירושלים אשר יחלפו על פני ארונו במשכן, ליווי הארון להר הרצל , טקס האשכבה וטקס הקבורה בחלקת גדולי האומה.

היה ביניהם קשר מאוד יפה. פרס ונתניהו
נתניהו בישיבת האבל המיוחדת, הבוקר | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90על מנת לאפשר תנועה תקינה של השיירה מצריפין לי-ם, תוך פגיעה מינימלית במרקם החיים התקין, מחר צפויים שינויים עתיים בהסדרי התנועה לכיוון י-ם, כמו גם ביום הלוויה עצמו (שישי), בשל ליווי אח"מים רבים הצפויים להגיע ארצה מנתב"ג.

מוקד אגף התנועה יעדכן באופן רציף את משתמשי הדרך באמצעות כלי התקשורת. במשטרה ממליצים לציבור הנהגים להתעדכן בדבר שינויים ושיבושים בהסדרי התנועה הצפויים, בפרט בכביש 1 ובתוך העיר ירושלים, באמצעות מוקד המידע הארצי של משטרת ישראל - מוקד 110.