"ביום הראשון של הלימודים נכנס המרצה ואומר 'תקשיבו, זה מקצוע מאד חשוב, מי שלא ילמד את המקצוע הזה יהיה כמו עובד שחור, כמו אתיופי סודני וערבי'". על האמירה הגזענית הזאת בתחילת הסמסטר, אבאי אברה, סטודנט מראשון לציון, סלח למרצה שלו אחרי שקיבל ממנו התנצלות. אבל בהמשך התברר לו שזו כנראה לא הייתה פליטת פה חד פעמית.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

המקרה הזה קרה במכללה להכשרה טכנולוגית בחולון, בחסות משרד הכלכלה. באחד השיעורים העיר אברה למרצה, לאחר שלטענתו העליב סטודנטים אחרים. בשלב זה החל ויכוח קולני בין המרצה לאברה, ויכוח שעבר לפסים אישיים. חבריו של אברה החלו לתעד את השיחה, שהגיעה לידי חדשות 2. וככה היא נשמעה:

אברה: "לא אמרתי שצריך לפטר אותך. אם אמרתי זו לא סיבה להגיד לי 'תחזור לאתיופיה'. מי אתה בכלל?"
מרצה: "ומי אתה בכלל?"
אברה: "אני שום דבר. אתה זה שמשחק אותה תופס את העולם"
מרצה: "מה אתה אומר כמו ילד 'מה פתאום שאני אצא'?"
אברה: "אם אני לא רוצה לצאת אז אתה צריך להעליב אותי ולפגוע בי?"
מרצה: "למה העלבתי אותך? אמרתי 'אם אתה לא יוצא, אני יוצא', זה הכול. יצאת?"
אברה: "אבל זו לא סיבה להגיד לתלמיד 'תחזור לאיפה שבאת, תחזור לאתיופיה, תגיד תודה שהביאו אותך לארץ'. זו לא סיבה. אתה צריך להבין את זה, אתה מחנך".
מרצה: "ואם היית תלמיד בסדר, אתה היית צודק. אבל אתה לא תלמיד בסדר".
אברה: "אני לא תלמיד בסדר אז זו סיבה להגיד לי דברים כאלה?"
מרצה: "אתה גם פגעת בי, זה הכול".
אברה: "זו הסיבה?"
מרצה: "כן, אתה פגעת בי, אני פגעתי בך. זה אומר שלמרות שאתה אולי עולה חדש, לא מגיע לך כל מיני דברים שאתה חושב שמגיע לך לפגוע במורה. נקודה".

אברה, שעלה לארץ לפני 23 שנים, מספר שלא נתקל בגילויי גזענות עד המפגש הזה עם המרצה שלו. "בחיים לא חשבתי שזה יכול להגיע אלי, לקחתי את זה מאד קשה, בכיתי באותו יום", הוא מספר. "התחושה שלי מאז שבאתי לארץ היא שאני שייך, זו המדינה שלי".

אברה הגיש תלונה במשרד הכלכלה, וחשב שהנהלת המכללה והמשרד ישעו מיד את המרצה, אך זה לא קרה. הוא פנה לעזרת עמותת טבקה - צדק ושוויון ליוצאי אתיופיה, שנלחמת בתופעות גזעניות כלפי בני העדה האתיופית. העמותה עזרה לו להגיש תביעה נגד המרצה, המכללה ומשרד הכלכלה.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "המשרד רואה בחומרה כל ביטוי פוגעני וּפועל באופן נחוש נגד התנהגות מסוג זה. האירוע נלמד, המורה טופל משמעתית, התנצל על דבריו וננזף בחומרה".