זמן קצר לפני שהטיסה חזרה לישראל עמדה לצאת לדרך, נשלפו ביום שבת האחרון 10 אזרחים ערבים-ישראלים מיתר הנוסעים שהמתינו לטיסה בנמל התעופה בבוקרשט והתבקשו לעמוד בצד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

הצעירים האלה, תושבי רמלה ורהט, טוענים כי בלי שום סיבה נראית לעין הם התבקשו להמתין לפני העלייה לטיסה 704 של ישראייר לתל אביב עד להגעת מכשיר שיקוף מיוחד - וזאת למרות שכבר עברו את הבדיקות הביטחוניות.

"החתמנו דרכונים ובאיזשהו שלב הגיע נציג של ישראייר, לקח מאיתנו את התיקים ואמר 'חברים, אתם מגיעים איתי'", מספר אחמד דיבסי. "באנו עם ישראלים מהארץ ואנחנו חוזרים איתם מהארץ", אומר נאדים אל-נקיב.

"ואז אנחנו עוברים בין כל מי שהיה איתנו במטוס, מול כולם, אבל אותנו לוקחים לחדר נפרד ועושים עלינו בידוק ביטחוני יותר אגרסיבי", הוא מוסיף. "זה משפיל, כולם מסתכלים עליך בצורה אחרת. כאילו אני עבריין, כאילו אני לא יודע מה עשיתי".

"מזכיר את ארה"ב בשנות ה-60'"

לא מדובר בפעם הראשונה שבה אזרחים ערבים ישראלים סופגים יחס משפיל רגע לפני העלייה למטוס. לפני חודשיים חשפנו במהדורה המרכזית כיצד הוכנסו נוסעים ערבים לתוך חדר שקוף כדי לעבור בידוק נוסף.

בחלק מהמקרים, גם כאשר הנוסעים הערבים מצליחים לעלות למטוס, היחס המבזה כלפיהם נמשך. בטיסה של חברת ישראייר לסיציליה לפני כשבועיים הבחינו תושבי נצרת, מג'ד אל-כרום וטמרה כי הם יושבים סמוך זה לזה - ובהפרדה ממרבית הנוסעים היהודים.

בעקבות המקרה הזה שלח עורך דין מהצפון מכתב לחברת התעופה ובו ביקש פיצויים על סך 70 אלף שקלים למשפחות. לדבריו מדובר היה ב"מחזה של אפליה שיטתית בין ערבים ליהודים, דבר שלא נתקלתי בו ומזכיר את מה שהיה בארצות הברית בשנות שישים".

מ"ישראייר" נמסר בתגובה: "לגבי המקרה הראשון - מערך הביטחון והאבטחה של התעופה הישראלית ובכלל זה חברת ישראייר מנוהל ומכוון על ידי גורמי הביטחון במדינת ישראל. לחברת ישראייר אין כל השפעה על תהליכי הבידוק. התהליך הביטחוני איננו מבוצע על ידי עובדי ישראייר, לא בארץ ולא בחו"ל. אנו מצרים על כל אי נוחות או פגיעה הנגרמת ללקוחותינו.

"לגבי המקרה השני - התלונה הגיעה היום לראשונה למשרדינו. בבדיקה ראשונית נראה כי במקרה המתואר מקומות הישיבה בפועל נקבעו בגלל הגעתם המאוחרת של הנוסעים לשדה התעופה. ככלל, סדר ההושבה במטוס אינו נקבע לפי מוצאם של הנוסעים וחברת ישראייר דוחה טענה זו מכל וכל".