הכי נקרא. שמעון פרס ז
היערכות מיוחדת לקראת ההלוויה. פרס | צילום: לע"מ

במשטרה, בשב"כ, בצה"ל, ברשות שדות התעופה ובמשרד ראש הממשלה החלו להיערך לפקודה הלאומית המסדירה את ההכנות להלוויה הממלכתית של הנשיא התשיעי שמעון פרס, שתתקיים ביום שישי בשעה 09:30 בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. כבר לפני כשבועיים, עם אשפוזו, החלה ההיערכות והגופים הרלוונטיים ריעננו את הפקודה המכונה "חבצלת", שעליה אחראי ירדן ותיקאי, ראש מערך ההסברה הלאומי ובמשטרה ניצב אלון לבבי, ראש אגף המבצעים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת האירוע צפויים להגיע עשרות מדינאים לישראל, רובם ביום שישי בבוקר, שיועברו במסוקים או בשיירות מיוחדות מנמל התעופה בן גוריון לירושלים, להשתתף בהלוויה שתתקיים בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. על פי הפקודה והתיאומים שבוצעו עד לשלב זה, השב"כ יהיה אמון על אבטחת המשלחות ויקבל תגבור של יחידות מיוחדות של המשטרה וצה"ל, אם ידרוש.

בנמל התעופה בן גוריון ייקלטו המשלחות, ואנשי הנמל יהיו אחראים ולהזרמת שיירות האבטחה והמנהיגים. גם המשטרה נערכת במבצע מיוחד לקראת מסע ההלוויה של הנשיא התשיעי, ומציינים כי מדובר באירוע הגדול שידעה המדינה בתולדותיה, עם הגעתם של המנהיגים מרחבי העולם.

רוב שוטרי משטרת ישראל ושוטרי מג"ב בבירה יגויסו לטובת מבצע האבטחה החריג בהיקפו שיחל כבר ביום חמישי עם הגעתם של ראשוני המנהיגים. במשרד ראש הממשלה מתכוונים לאפשר להציב את ארונו של פרס במשכן הכנסת לפני ההלוויה, כדי לאפשר לציבור הרחב להיפרד ממנו.

אילוסטרציה
הצירים המרכזיים בבירה ייסגרו | צילום: חטיבת דוברות המשטרה, חדשות

המשטרה תקבע מגרשי חניה מיוחדים שמהם יוסעו האזרחים בהסעות אל משכן הכנסת ובחזרה. במשטרת ירושלים עושים מאמץ מיוחד להימנע עד כמה שניתן מסגירת רחובות מחר, אולם ביום שישי משעות הבוקר, יסגרו רוב הרחובות המרכזיים בבירה ובכלל זה הכניסה לעיר.

ההלוויה עצמה תתקיים על פי על כללי הטקס הממלכתי, כשאלופי צה"ל יישאו את ארונו של שמעון פרס. מדובר במבצע חוצה מחוזות של משטרת ישראל שההכנות אליו החלו מאז שהוא אושפז בבית החולים. על המבצע יפקח מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, והיא ירוכז ברובו על ידי משטרת ירושלים.

עשרות מנהיגים יגיעו למסע ההלוויה

במשרד החוץ נערכים לבואם של שורת מנהיגים לקראת מסע ההלוויה של הנשיא לשעבר שמעון פרס. המשרד מפעיל חדר מצב שפועל במתכונת מיוחדת על מנת לרכז את המידע בנוגע להגעת אישים בכירים מכל העולם וטיפול בהם במהלך שהותם בארץ.

עשרות מנהיגים יגיעו לחלוק כבוד אחרון. פר
עשרות מנהיגים יגיעו לחלוק כבוד אחרון. פר | צילום: רויטרס

בין האישים שכבר הכריזו על בואם להלוויה ניתן למנות את נשיא ארצות הברית ברק אובמה ומזכיר המדינה ג'ון קרי, מזכ"ל האו"ם באן קי מון ונשיא צרפת פרנסואה הולנד. עוד יגיעו נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון ורעייתו הילרי, שנמצאת כעת בשיאו של קמפיין הבחירות לבית הלבן.

גם הנסיך צ'ארלס צפוי להגיע לישראל לביקור נדיר מטעם משפחת המלוכה הבריטית, וכן ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, בכדי לחלוק כבוד אחרון לנשיא לשעבר. ממשרד החוץ נמסר כי גם נשיא גרמניה יואכים גאוק, המלכה ביאטריקס מהולנד, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, מושל אוסטרליה, נשיא מקסיקו אנריקה נייטו ועוד רבים אחרים.