הצגה לאורחים בעלות של אלפי שקלים - בניגוד לחוק: הם עורכים טקסי חופה וקידושין לפי הספר, על פי כל כללי ההלכה - עם טבעות, כתובה ושבירת כוס. רבנים המופיעים ברשימת הרבנים המורשים לעריכת חופה וקידושין ברבנות הראשית ועורכים חתונות מטעמה כדת וכדין. אלא שהם מעניקים את אותו שירות גם לפסולי חיתון - זוגות שלא יכולים להינשא דרך הרבנות - בהם כאלה שלפחות אחד מהצדדים אינו מוכר כיהודי. הם עושים זאת בניגוד גמור לחוק, מתחת לרדאר - בידיעה גמורה שהטקס שהם מנהלים בחתונות אלה הוא לא יותר מהצגה - כזו שהם גובים תמורתה אלפי שקלים. בשיחה עם חדשות 2 Online, מודים רבנים שהם עוברים על החוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

"לאחרונה הייתי בחתונה של אחת החברות שלי, שנישאה בטקס אזרחי בחו"ל - ואז עשתה פה בארץ אירוע נוסף, עם טקס חופה פיקטיבי", מספרת א', שהוזמנה לחתונה "בכאילו" בשיחה עם חדשות 2 Online. "הרבה מהחברות שלי שהן או בני הזוג שלהן לא מוכרים כיהודים עשו את זה - ומגיע רב שלוקח להם משהו כמו 2,000 שקל על הטקס הזה, שנראה כמו טקס חופה רגיל. בא אדם שנראה כמו רב עם כיפה וזקן - ומשחק את המשחק".

לדבריה, מדובר על רבנים ששמותיהם עוברים מפה לאוזן בין זוגות המתכוונים להינשא ושאחד מהם אינו מוכר כיהודי על פי ההלכה, וכי אותם רבנים מנצלים את המצב הזה שבו זוגות כאלה בכל זאת מעוניינים לערוך טקס חופה כמו זוגות של חברים המוכרים כיהודים, על מנת להרוויח כסף קל מהצד. "רבנים אמיתיים עושים מזה מסחרה, ממש עושים מזה עסק - ולא מעניינים אותם ממש חוקי הדת".

"הטקס נראה אמיתי לחלוטין, הרב גבה אלפי שקלים בתמורה"

כך למשל קרה במקרה של ס' - הוא ובת זוגו נישאו בשנה שעברה בטקס חתונה אזרחית בחו"ל, וכעבור חודשיים ערכו טקס חתונה פיקטיבי בארץ. "סירבו לחתן אותנו ברבנות בגלל שאמא של אשתי לא יהודייה, אז נאלצנו לשלם לרב שיערוך טקס שהוא הצגה", הוא מספר בשיחה עם חדשות 2 Online.

"הגענו לרב שעושה את זה דרך חברים אחרים שהתחתנו ועשו טקס חופה פיקטיבי, אחרי שראינו שהטקס בעצם נראה אותו דבר ומי שלא מודע לעניין לא מרגיש בהבדל. כשדיברנו עם הרב לקראת החתונה שלנו, הוא אמר שהוא דורש סכום של 3,000 שקלים על עריכת חופה כזו, לטקס של 20 דקות - אבל שנראה אמיתי לגמרי".

הרבנות הראשית, ארכיון (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
רבנים מחתנים לא יהודים. אילוסטרציה | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשותס' מסביר מה עמד מאחורי ההחלטה לשלם, למעשה, עבור חתונה נוספת - זאת לאחר הטקס האזרחי שהוא וארוסתו ערכו מעבר לים: "רצינו שהחתונה שלי תיראה כמו חתונה כשרה, אפילו שזה בעצם לשלם על חתונה פעמיים. היו לנו הרבה אורחים שלא היו מודעים לעניין, זה באמת היה הצגה. שילמנו לרב בשחור, בלי קבלה ובלי כלום. ברור שזה לא תקין ומהווה עבירה על חוקי הדת".

וזהו לא המקרה היחידי. זוגות נוספים עמם שוחחנו מספרים כי מדובר בתופעה ידועה ונפוצה, במיוחד בקרב עולי ברית המועצות לשעבר, שרבים מהם לא מוכרים כיהודים עקב כך שאחד ההורים אינו יהודי - ועקב כך, נאלצים להינשא אזרחית. אם הם חפצים בכך - אז הם עורכים את אותו טקס חתונה יהודי "מלא" ו"אמיתי" לכאורה, ומשלמים הרבה עבורו.

"כולם עושים את זה", מספרת ו', המיועדת להינשא בקרוב. "אחרי חתונה אזרחית בחו"ל שעולה משהו כמו 5,000-6,000 שקל, צריך לשלם לרב עוד משהו כמו 2,000 שקל כדי שיעשה את הטקס הזה. אני אפילו מכירה זוגות שדווקא מכירים בהם כיהודים ועושים טקס חתונה פיקטיבי כדי לא להירשם ברבנות. הרב שאנחנו פנינו אליו אפילו אמר שהוא מחתן מכל הסוגים - גם בארץ וגם בחו"ל, והוא כן עושה את זה עם קבלות".

"אני מחתן זוגות כאלה ומסכן את הקריירה, אף אחד לא צריך לדעת מכלום"

בשיחה שערכנו עם שני רבנים המורשים לערוך חופה וקידושין מטעם הרבנות הראשית לישראל - וששמותיהם אף מתנוססים בגאון ברשימת המורשים לחתן זוגות בישראל על פי כללי ההלכה באתר הרבנות הראשית, הם מודים בפה מלא כי הם עוברים על חוקי הדת, מספרים כמה כסף הם דורשים עבור השירות - ומדגישים שהטקס נראה אחד לאחד כמו טקס אמיתי ושהאורחים כלל לא יחשדו שמדובר בהצגה.

"לא צריכים לדעת מזה, זה כמו הדבר האמיתי" (צילום: חדשות 2)
"לא צריכים לדעת מזה, זה כמו הדבר האמיתי" | צילום: חדשות 2"אני רב מאושר מטעם הרבנות הראשית לישראל", סיפר אחד הרבנים בשיחה עם חדשות 2 Online במהלכה התחזינו לזוג המבקש לערוך אירוע חתונה עם טקס פיקטיבי, "אני עורך חופות כדת וכדין על פי ההלכה ופונים אליי גם זוגות שאחד מהם לא מוכר כיהודי, שרוצים טקס חופה וקידושין כזה. אני עושה את זה למרות שזה סיכון של המשרה שלי ואסור שהרבנות תתפוס אותי על כזה דבר. אני מסכן פה את כל הקריירה".

"אני מגיע עם כתובה וכל מה שצריך, עושה הכל כדת וכדין. אף אחד לא צריך לדעת כלום", הוסיף הרב. "השירות הזה עולה 3,000 שקלים - אני עושה חופות מאוד מרשימות ומעניינות, הקהל לא ישתעמם ובטח שלא ירגיש בהבדל כלשהו מחופה אמיתית".

"אני רב מטעם הרבנות שעורך גם חתונות כאלה", סיפר רב אחר עמו שוחחנו. "אפשר לומר שרוב החופות שלי הן למעשה כאלה", הוא התוודה בפנינו. "בגלל שאני עושה גם את זה וגם את זה, אני עושה את הטקס באופן מושלם, אחד לאחד, מדויק ממש. מי שנמצא באולם לא מרגיש בכלום - גם לא דתיים או חרדים".

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה לידיעה כי "הדברים נשמעים חמורים. המקרים ייבדקו ויטופלו".

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv