קריאות גזעניות נוספות יוצאו אל מחוץ לחוק? תושבי ירושלים מכירים את התופעה. מדי שבוע, צועדים ברחובות העיר פעילים רבים של ארגון להב"ה ומפיצים את משנתם מעוררת המחלוקת. בין הקריאות למניעת התבוללות הכוללות את האמירות "בנות ישראל לא לישמעאל" ו"ערבי, היזהר, אחותי זה לא הפקר", נשמעות גם קריאות הנחשבות לגזעניות, כאלה שהשמעתן לא נחשבת לעבירה על החוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

כך למשל, בשבוע שעבר, במהלך צעדה בירושלים נשמעו פעילי הארגון קוראים "כהנא צדק" ו"עוד כהנא חי" כשהם מלווים ביו"ר הארגון בנצי גופשטיין. קריאה נוספת בה עושים שימוש הפעילים באופן קבוע בצעדותיהם היא "מוחמד מת", שנחשבת לחוקית ולא מסיתה, לכאורה, זאת בזמן שאם מי מהם היה מעז להצהיר "מוות לערבים" - הוא היה נעצר מיד וחשוד בהסתה.

על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, רק הקריאה "מוות לערבים" נחשבת לאסורה חוקית במרחב הציבורי וכזו המוגדרת כהסתה, מה שגורם לפעילי להב"ה להמשיך ולצעוד בבירה - ולהשמיע את הקריאות הללו באין מפריע.

אלא שכעת יש מי שמנסה להילחם בתופעה: במכתב ששיגרו אמש המרכז הרפורמי לדת ומדינה והמטה למאבק בגזענות, באמצעות עו"ד טל רביב, הם דורשים מהיועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות להרחיב את הספקטרום - ולהבהיר לגורמי המשטרה באופן ברור וחד-משמעי כי ישנן קריאות גזעניות נוספות שיש להגדירן כבלתי חוקיות.

"חייבים להילחם בקריאות הגזעניות האיומות האלה"

במידה ואכן יוחלט לשנות את החוק ולהכליל קריאות נוספות כבלתי חוקיות, הדבר עלול להוביל לכך שהמשטרה תיאלץ לאכוף ביתר שאת התכנסויות שכאלה ולוודא כי מגוון של קריאות גזעניות אינו נשמע במרחב הציבורי - מה שיוביל למספר רב יותר של עצורים ולא בהכרח של פעילים בארגונים קיצוניים - אלא גם במקומות נוספים בהם נשמעות קריאות נגד ערבים.

"עשרות אנשים קוראים קריאות גזעניות" | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל


"לא ייתכן שהמרחב הציבורי במדינת ישראל ובירושלים בפרט, יזוהם באופן מתמשך ועקבי, כאשר עשרות אנשים מתכנסים וקוראים קריאות גזעניות, פוגעניות ומאיימות", כתבה עו"ד רביב במכתב ליועמ"ש מנדלבליט. "מן הראוי להבהיר למשטרה כי אמירות אלה הן בלתי חוקיות ושאין להתירן. נוצר מצב לפיו גורמי אכיפת החוק אינם מוצאים פסול בהסתה ובפועל, ערבים רבים חוששים ומדירים את רגליהם ממרכז העיר ירושלים".

"המרחב הציבורי במדינת ישראל, ובירושלים בפרט, מזוהם באופן מתמשך ועקבי, כאשר עשרות אנשים מתכנסים באופן קבוע, וקוראים קריאות גזעניות איומות", מסר עו"ד נדאל עות'מאן, מנהל המטה למאבק בגענות. "אנו דורשים מהיועמ"ש לממשלה להבהיר לגורמי המשטרה באופן ברור וחד-משמעי כי מדובר באמירות גזעניות ובלתי חוקיות שאין להתירן, וכי יש למצות את הדין עם מי שמשמיען", הדגיש. 

יו"ר ארגון להב"ה, בנצי גופשטיין, מסר בתגובה לטענות המועלות בכתבה כי "הרפורמים המעודדים נישואי תערובת יוצאים נגדינו! לא יעזור להם. אנחנו לא קוראים מוחמד מת, אפילו שזה נכון. אנחנו קוראים קריאות נגד התבוללות. על הרפורמים להפנים את חשיבות חופש הביטוי במדינה דמוקרטית. אנחנו נמשיך לדאוג לבנות ישראל והכל לפי החוק".

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv