אותו שם של יישוב, שני מקומות שונים
אותו שם, מקומות שונים. אילוסטרציה | צילום: הדס פארוש / פלאש 90

מחשב מסלול מחדש - לתוך כפר פלסטיני: התקרית החמורה שבמהלכה ניווטו שתי חיילות בשוגג לתוך העיר הפלסטינית טול כרם, נגרמה בין השאר בשל שימוש לא נכון באפליקציית הניווט. אלא שהתקרית הזו, שהסתיימה בפציעתן של החיילות במצב קל, הייתה יכולה לקרות לכל אחד מאיתנו המשתמש באפליקציות הניווט - בין היתר בשל העובדה ששמות רבים של יישובים בשטח ישראל דומים לכאלה הקיימים בשטחי הרשות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

באירוע שהתרחש אמש, ניסו החיילות להגיע לצומת בית ליד שבאזור השרון, אלא שהן כוונו על ידי האפליקציה לכפר בית ליד שברשות הפלסטינית. מלבד בית ליד, קיימים מקומות נוספים הנושאים שמות דומים ואפילו זהים בשטחי יהודה ושומרון, חלקם בשליטת הפלסטינים.

הטעות שגרמה לחיילות לטעות
הטעות שגרמה לחיילות לטעות | צילום:
רמון בדרום או הכפר הפלסטיני רמון?
רמון בדרום או הכפר הפלסטיני רמון? | צילום:

כך למשל, נוסעים המעוניינים להגיע לעיר טירה, אחת מערי המשולש שבשטח ישראל, עלולים למצוא עצמם בדרכם לכפר הפלסטיני - ראס-א-טירה. גם העיר הערבית טייבה היא בעלת שם זהה לעוד שני יישובים - הכפר טייבה באזור עמק יזרעאל והכפר הפלסטיני טייבה, שבין יריחו לרמאללה.

התנחלות או כפר פלסטיני?
התנחלות או כפר פלסטיני? | צילום:
רחוב או יישוב פלסטיני ליד חברון?
רחוב או יישוב פלסטיני ליד חברון? | צילום:

כאשר הקשנו את השם "עין איוב" בחלון החיפוש, במטרה להגיע למפל המפורסם שבצפון הכנרת, קיבלנו בתוצאות גם את הכפר הפלסטיני הנושא את אותו שם - במרכז השומרון. כך קרה גם על ידי החיפוש "חלחול" - רחוב בירושלים וגם עיירה פלסטינית הסמוכה לחברון וחיפוש המילה "תלפיות", שניתן - שכונה ואזור תעשייה בבירה או כפר ברשות שנקרא "תלפית" - קל למדי להתבלבל.

מפל בכנרת או כפר בשומרון?
מפל בכנרת או כפר בשומרון? | צילום:
טייבה. חיפוש מבלבל במיוחד
טייבה. חיפוש מבלבל במיוחד | צילום:

מי שיבקש להגיע אל ההתנחלות תפוח שבשומרון, עלול למצוא את עצמו בטעות בכפר תפוח - כפר ערבי שנמצא בכלל בנפת חברון. הזנה של השם "תפוח" באפליקציות הניווט מפנה קודם לכפר - ולא ליישוב הישראלי. דוגמה מטרידה נוספת היא כאשר נוסע מבקש להגיע לרמון - בסיס צבאי בדרום הארץ. התוכנה מכוונת את הנהג קודם כל לכפר הפלסטיני רמון, שנמצא באזור יריחו.

מה עושים כדי להימנע מטעויות מסוכנות בניווט?

האלגוריתם של אפליקציות הניווט ושל Google, עובד באופן כזה שבו הוא מעלה בתוצאות החיפוש קודם כל מקומות שרוב האנשים מחפשים. למשל, אם רוב האנשים שמחפשים "תפוח" מעוניינים להגיע להתנחלות הישראלית - היא זו שתופיע ראשונה בחיפוש, ולא הכפר הפלסטיני.

טירה - מעבר לשני צדי הקו הירוק
טירה - מעבר לשני צדי הקו הירוק | צילום:

ומה עושים על מנת להימנע ממקרים כאלה? באפליקציית הניווט Waze, על ידי כניסה להגדרות ואז הקשה על "ניווט" - יש לסמן ב-V את האופציה "הימנע מאזורים מסוכנים", שלמעשה מונעת מהתוכנה לכוון את הנוסע אל תוך שטחי A ו-B ושטחים אחרים שהוגדרו מסוכנים.

כך תימנעו מכניסה לשטחים מסוכנים
כך תימנעו מכניסה לשטחים מסוכנים | צילום: