האסון גרם לבכירים לא להגיע? (צילום: דו"צ)
"תאונות כאלה קורות, אנשים ימותו" | צילום: דו"צ

בכירים בענף הנדל"ן מגנים על חברת הבנייה "דניה סיבוס" וקוראים להימנע ממסקנות נמהרות: בכירים בענף הנדל"ן התכנסו בפורום הנדל"ן של "דן אנד בראדסטריט" בגבעתיים, יומיים לאחר אסון קריסת החניון ברמת החייל - והתייחסו לסוגיה, ששבה ומציפה את בעיית הבטיחות באתרי הבנייה בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"בנוגע לפיקוח על הבטיחות - ימותו אנשים, אין מה לעשות, זה ענף מסוכן", אמר יגאל דמרי, מנכ"ל חברת הנדל"ן "י.ח. דמרי". לדבריו, "אנו עושים הכל כדי לצמצם את הסכנות. אני לא רוצה להכפיש, אבל יש חברות שהן פחות מקפידות. זו האחריות של החברה הבונה, אבל תאונות קורות. בסך הכל החברה המבצעת (דניה סיבוס - ע.א) היא חברה טובה, בואו לא נכפיש".

"או שזה יכול להיות כשל תכנוני, בתור חברה מבצעת, אתה מקבל את התכניות, בונה ומבצע. אם זה היה תכנון לא נכון - אז אתה מבצע וזה קורה", הוסיף דמרי בהתייחסו לאסון. "או שזה כשל ביצועי, אבל לדעתי זה לא יכול להיות כי הם חברה רצינית. גם לי קרסה תקרה ביציקה לפני 10 שנים - זה קורה. מי שמכשיל את האיכות היא מדינת ישראל עם פרויקטים של מחיר למשתכן".

זירת האסון (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)
רבים לא הגיעו בגלל האסון? | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90דניאלה פז ארז, מנכ"לית פז כלכלה והנדסה, אמרה כי "אין ספק שזה יכול לנבוע מכשל תכנוני או כשל הנדסי" - אבל הציעה להמתין לתוצאות הסופיות. "מניעת קיצורי דרך צריכה להיעשות על ידי הרגולטור ורשויות האכיפה, במצב כמו שלנו יש עודף ביקוש ולכן מעגלים פינות".

"תאונות כאלה קורות פעם ב-10-20 שנה"

"זה חסר אחריות לומר יומיים לאחר המקרה מה היה שם, נמתין למסקנות", קרא תמיר דגן, מנכ"ל חברת "שיכוי ובינוי". "כמו אחרי תאונת דרכים, זה טבעי לחשוש אבל זה לא מאפיין את הענף. אם זה היה מאפיין אז לא היינו רואים דברים כאלו פעם ב-10-20 שנים".חגי גולן, עורך גלובס ומנחה הפורום התייחס לכך שלכנס הגיעו מעט בכירים בענף, ככל הנראה בעקבות האסון וציין כי "הפורום מעט התדלדל. אני מניח שזה בגלל האירועים". למעשה, יותר ממחצית בעלי התפקידים של חברות הבניה מהגדולות במשק בחרו שלא להגיע לאחר שכבר אישרו את הגעתם - ככל הנראה עקב חשש להשיב לשאלות בנושאי בטיחות בנייה לאחר האסון בחניון. 

בין הבכירים שאישרו את הגעתם על פי המארגנים, אך לא הגיעו לפורום, בלטו בהיעדרם: אורן הוד, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים; גבי יעקובוביץ, מנכ"ל חברת גב ים; נסים אחיעזרא, מנכ"ל ובעלים, האחים דוניץ; מיכאל זיסמן, מנכ"ל קרדן נדל"ן יזום ופיתוח; אבשלום מוסלר, מנכ"ל אמות השקעות; איציק תמיר, נשיא קבוצת טריגו.