פרידה עצובה (צילום: Yossi Zamir/Flash 90)
מוטי קירשנבאום 1939-2015 | צילום: Yossi Zamir/Flash 90

אבידה קשה לעיתונות הישראלית: העיתונאי ואיש הטלוויזיה מוטי קירשנבאום הלך לעולמו היום בגיל 76 כתוצאה מדום לב. קירשנבאום, תושב מכמורת, שהתאלמן בשנת 2006 מרעייתו יונה ז"ל, הותיר אחריו ארבעה ילדים. הוא נחשב לאחד מענקי הטלוויזיה הישראלית ולאחד ממייסדיה. הוא יובא למנוחות ביום א' בבית העלמין במכמורת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קירשנבאום נולד בשנת 1939 ושירת בצה"ל בנח"ל המוצנח. לאחר מכן הוא יצא ללוס אנג'לס כדי ללמוד קולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת קליפורניה. במהלך התואר השני שלו, נקרא קירשנבאום לשוב לישראל כדי לסייע בהקמתו של גוף חדש: הטלוויזיה הישראלית שזה עתה נולדה. קירשנבאום ערך את מהדורת החדשות של הערוץ, "מבט", ולאחר מכן ערך והפיק את תכנית הסאטירה פורצת הדרך "ניקוי ראש".

חברות של פעם בחיים, קירשנבאום ז"ל (צילום: Moshe Shai/ flash90)
ממייסדי הטלוויזיה הישראלית, קירשנבאום | צילום: Moshe Shai/ flash90

התכנית בה השתתפו בין היתר ספי ריבלין, רבקה מיכאלי וטוביה צפיר ירדה בשנת 1976, ובשנה זו זכתה גם בפרס ישראל אותו קיבל קירשנבאום בעצמו. הוא ערך סרטים תיעודיים בערוץ הראשון ומונה בהמשך למנהל מחלקת התכניות בערוץ. בתפקידו זה הוא אישר לא פעם תכניות שנויות במחלוקת של ירון לונדון, לימים שותפו הטלוויזיוני.

קירשנבאום עבד במהלך שנות ה-80 כמפיק עצמאי, וביים את תכניתם התשיעית והלפני אחרונה של הגשש החיוור, "בעבור חוקן דולרים" בשנת 1985. הוא שב לרשות השידור ב-1993 והפעם כמנכ"ל, תפקיד בו שימש עד 1997.

"אין לו תחליף", קירשנבאום (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
"מרגישים את הגיל", קירשנבאום | צילום: Moshe Shai/FLASH90

"לעולם אל תפרוש בשיא"

בשנת 2002 החל קירשנבאום להגיש את תכנית האקטואליה "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10 עם ירון לונדון, תכנית שזכתה חמש פעמים בפרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה בקטגוריית תכנית האקטואליה הטובה ביותר. קירשנבאום עצמו זכה בפרס על מפעל חיים בשנת 2012. לאחר הזכייה בפרס אמר קירשנבאום בראיון לערוץ 10 כי "מרגישים בעיקר את הגיל של ירון". לדבריו, "הקטע של לפרוש בשיא זו שטות - לעולם אל תפרוש בשיא". הוא הבטיח כי ימשיך לצלם עד יומו האחרון.

קירשנבאום זכה גם בפרס על מפעל חיים של אגודת העיתונאים בשנת 2009. שנה לאחר מכן הופיע קירשנבאום בסרט הקולנוע "זוהי סדום" של שחקני ויוצרי "ארץ נהדרת" בתפקיד אברהם אבינו, לקוח ספקן של "עסקת האמונה באל אחד" שמציע לו אלוהים, אותו גילם אייל קיציס.

"אין לו תחליף", קירשנבאום  והחברים (צילום: Moshe Shai/Flash90)
בראשית הדרך, קירשנבאום | צילום: Moshe Shai/Flash90

אחת האהבות הגדולות של קירשנבאום היתה צילום סרטי טבע - אהבה שלקחה אותו לכל פינות העולם - הג'ונגלים של קוסטה ריקה, מדבריות נמיביה, ומרחבי הקרח של אנטרקטיקה. הוא צילם שם תמונות מרהיבות של אריות, נמרים, פינגווינים וגם ביקר ב"מעיין הנעורים" בקוסטה ריקה.