גל הירש, ארכיון (צילום: עמוד הפייסבוק של גל הירש, חדשות)
גל הירש | צילום: עמוד הפייסבוק של גל הירש, חדשות

השופט שהחמיר עם הירש מפציר בטירקל לתקן את העוול: השופט בדימוס אליהו וינוגרד, לשעבר יו"ר הוועדה לבחינת אירועי מלחמת לבנון השנייה, שלח ליו"ר הוועדה למינוי בכירים השופט בדימוס יעקב טירקל מכתב תמיכה באישור מינויו של תא"ל במיל' גל הירש למפכ"ל הבא. "אני ממליץ בפני הוועדה לאשר את המינוי", כתב וינוגרד במכתב שהגיע לידי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"גל הירש הוא אדם ראוי ביותר לתפקיד שהוצע לו", נימק השופט בדימוס את המלצתו ומתאר כיצד הכיר את הירש במהלך דיוני הוועדה שבראשה עמד. "התרשמנו ממנו עמוקות במפקד וכאדם. חלקנו על התחקיר שחובר אודותיו שבעקבותיו התפטר מצה"ל. סברנו כי נעשה לו עוול".

המכתב של וינוגרד לטירקל
המכתב של וינוגרד לטירקל | צילום:

וינוגרד מגלה במכתב כי בדוח הסופי של הוועדה התכוונו חבריה לכלול המלצה להחזירו לשירות צבאי. "מסיבות שונות, לא כללנו המלצות אישיות בדוח הסופי, וכך לא בא רצוננו זה לכלל מימוש", הסביר. השופט בדימוס גם ציין כי נפגש בזמנו עם הרמטכ"ל דאז רא"ל בני גנץ וציין בפניו את הדברים הללו.

הירש עם איזנקוט (צילום: עמוד הפייסבוק של גל הירש)
הירש עם איזנקוט | צילום: עמוד הפייסבוק של גל הירש

השר ישקול מחדש את המינוי

ועדת וינוגרד, שמונתה לבדוק את אירועי מלחמת לבנון השנייה מונתה בספטמבר 2006, ובאפריל 2007 פרסמה דוח חלקי. בשנה שלאחר מכן פרסמה את הדוח הסופי. רק לאחרונה נחשף כי לפני כשנה וחצי שלח וינוגרד מכתב לרמטכ"ל רב-אלוף במילואים בני גנץ, בו הביע חרטה שלא הגיש המלצה להשאיר את תא"ל במילואים הירש בצה"ל.

הבוקר נפגש השר לביטחון פנים גלעד ארדן עם הורים שכולים שמתנגדים למינויו של הירש. בפגישה הבטיח ארדן להורים כי הוא יבחן את טענותיהם. חיים צמח, אביו של עוז ז"ל, סיפר לחדשות 2 Online כי ארדן אמר שייפגש עם האלופים במיל' יורם יאיר (יה-יה) ודורון אלמוג, שניים שמתחו ביקורת חריפה על תפקודו של הירש במלחמת לבנון השנייה. "הוא ישמע מה יש להם להגיד", אמר צמח וסיכם: "השר היה מאוד חיובי, התחושה טובה".

האלוף במילואים יאיר אמר לחדשות 2 Online כי טרם נקבעה לו פגישה עם ארדן. "עוד לא קיבלתי זימון", אמר. "כשמקבלי ההחלטות ישאלו לדעתי - אני אומר להם אותה".

בעקבות הפגישה, ההורים ששכלו את בניהם במלחמת לבנון השנייה החליטו להשהות את צעדי המחאה בהם נקטו בימים האחרונים. "בגלל שארדן הוא איש ערכי אנחנו מאמינים שהוא יגיע לתשובות הנכונות", אמר צמח.

ציונה וקלוד בלחסן, הוריו של רס"ן איתן ז"ל מפקד סיירת צנחנים שנהרג בלבנון, כתבו מכתב תמיכה בהירש ליו"ר הוועדה למינוי בכירים השופט בדימוס יעקב טירקל. "ברצוננו להשמיע לך קול אחר, קול אוהב ולא מחרב", כתבו כשהם מציינים שהירש עומד בראש העמותה להנצחת בנם. "אין לנו את הכלים לדעת מי ראוי לפקד על משטרת ישראל, אך אנו רואים בגל הירש דמות מופת, לוחם ללא חת, מפקד נערץ, אדם ערכי וישר אשר אין ראוי ממנו להוביל פקודים".

בדיקת החומרים שנאספו אודות הירש נמשכת

במקביל, נמשכת בדיקת החומרים שהתקבלו אודות הירש במשרד המשפטים. שם הבהירו היום כי בסמוך להודעתו של השר ארדן על בחירתו בהירש כמפכ"ל הבא ופנייתו של השר ליועץ המשפטי לממשלה לבחון את המינוי, הגיע ליועץ מידע שיש לו נגיעה לפעילות חברות אזרחיות שלפעילותן היה קשור הירש בשנים שלאחר פרישתו מצה"ל.

היועמ"ש דאז וינשטיין (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
בוחן החומרים על הירש. היועמ"ש וינשטיין | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשותכפי שדווח אמש במהדורה המרכזית, קיים היועמ"ש ישיבה עם כלל הגורמים הרלוונטיים - ובה הוצגו עיקרי מידע זה וסוכם כי צוות המורכב מאנשי פרקליטות המדינה ומחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים יבדוק את הדברים בהקדם על מנת לבחון האם יש בכך כדי להשליך על מועמדותו של הירש. צוות זה החל כבר בעבודתו והוא יגבש בהקדם ממצאיו והמלצותיו, אשר יוצגו בפני היועץ המשפטי לממשלה לצורך גיבוש עמדתו המשפטית בעניין.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני