המאבק במונופול הגיור של הרבנות עולה מדרגה: שורה של רבנים מהציונות הדתית הודיעו היום (שני) על הקמת רשת בתי דין עצמאיים לגיור בשם "גיור כהלכה". מי שיעמוד בראש הרשת הוא הרב נחום רבינוביץ', ראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרבנים שעומדים מאחורי היוזמה הדגישו כי בתי הדין החדשים "יעמדו על קיום דרישות ההלכה בגיור באופן מלא, לצד ליווי המתגיירים לאחר הגיור". הרבנים וראשי הארגונים קראו לראשון לציון הרב יצחק יוסף לשתף פעולה עם המיזם החדש. לדבריהם מדובר במהלך שנועד לתת מענה לאלפי אנשים שמעמדם האישי אינו יכול להיות מוסדר במצב העניינים הקיים.

אין תמונה
הרבנים הראשיים דוד לאו ויצחק יוסף

"קיבוץ הגלויות ובכללו העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר מעמידים בפני מדינת ישראל אתגרים משמעותיים הדורשים התמודדות אחראית ואמיצה של מנהיגי העם", מסרו. "אחריותנו המוסרית היא לדאוג לקליטתם של העולים ולהשתלבותם המלאה, למענם ולמען המשכיותו של העם היהודי".

הפרויקט החדש הוא תוצאה של שיתוף פעולה בין מכון עתים, מכון טריגובוף ובית מורשה ובתמיכת הסוכנות היהודית. לצד הרב רבינוביץ' ייטלו חלק בהובלת בתי הדין החדשים גם יו"ר רבני צוהר הרב דוד סתיו, ראש ישיבת ההסדר הר עציון הרב יעקב מדן, ראש ישיבת עתניאל הרב ראם הכהן ורב היישוב אפרת שלמה ריסקין.

לפני כחודש אישרה הממשלה את ביטול רפורמת הגיור בעקבות דרישה של ש"ס ובהתאים להסכמים הקואליציוניים בין שתי המפלגות. על פי ההערכות, המדינה והרבנות הראשית לא יכירו ברשת בתי הדין החדשה, מה שעשוי להוביל לפניית נציגי בתי הדין לבג"ץ.

מי שכבר הביע התנגדות לתכנית הוא דווקא בכיר הציוניות הדתית הרב חיים דרוקמן. מצד הרבנות הראשית נשמרת בינתיים השתיקה הרועמת.