בושה, זעזוע ותסכול עמוק: זה מה שחשים היום (שישי) אוהדים ושחקני עבר של בית"ר ירושלים, לאחר פיצוץ המשחק אמש בשרלרואה שבבלגיה במסגרת הליגה האירופית, במהלכו השליכו עשרות אוהדי הקבוצה הירושלמית חזיזים למגרש - וקטעו את המשחק מיד כשהחל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה מביך ומביש, אני פשוט ללא מילים", סיפר לחדשות 2 Online אלי אוחנה, שחקן ומאמן בית"ר ירושלים בעבר. "היום אני לא מרגיש גאה בבית"ר, אלא ההפך. ההרס שאותו קומץ אוהדים גורם למועדון יהיה גדול מדי כדי לתקן אותו. זה צריך להיות מאבק לא רק של המועדון, אלא מאבק כולל של המשטרה והפרקליטות ושל כל מי שהספורט בישראל חשוב לו", הוסיף.

קפטן הקבוצה לשעבר ופרשן הספורט בהווה דני נוימן, הגיב אף הוא בחריפות לתמונות האש והעשן מבלגיה: "אני בוש ונכלם, בחיים לא התביישתי בצורה הזו. האוהדים הכתימו את שם המועדון. אין לביזיון הזה שום תקדים ומישהו צריך לקום ולעשות מעשה".

"בהתחלה הייתה אווירה טובה, עד שכמה פרחחים הרסו הכל"

נדב שטראוכלר, אוהד שנכח במשחק בשרלרואה, סיפר כי לפני המשחק שהחל ואז הופסק, הייתה אווירה מצוינת - שעד מהרה הפכה למפגן ביזיוני: "הגעתי ביום המשחק וראיתי אוהדי בית"ר שהצטלמו עם אוהדים של הקבוצה הבלגית. הכל השתנה בשריקת הפתיחה ואחרי מה שהיה אני ממש מתבייש".

לדבריו, מדובר בחבורת אוהדים שפוגעת בקבוצה שלמה - ושיש להוקיע אותה: "ראיתי 50 פרחחים שהורסים לכל מי שהגיע ושהקבוצה לא מעניינת אותם. הם הורסים גם את התדמית של הכדורגל הישראלי. המלחמה בין הקהלים שהייתה במגרש הורגשה מאד, אנשים צעקו להם 'תפסיקו כבר'".

ההתפרעות של אוהדי בית"ר (צילום: ערוץ הספורט)
המגרש כולו התמלא בעשן | צילום: ערוץ הספורט

"היה לי קשה להירדם בלילה בגלל מה שקרה", סיפרה אביגיל שרעבי, אחת האוהדות המזוהות עם הקבוצה. "אני לא זוכרת דברים כאלה, אני מזועזעת. יש לבית"ר כמות אדירה של אוהדים מדהימים שחבל על הזמן ורק מי שהולך למשחקים יכול לראות את זה. הקומץ הזה אתמול פשוט לא יכול לקחת את החוק לידיים. צריך לעקור את העניין הזה מהשורש. בא לי להקיא מההתנהגות המבחילה הזאת".

שרת הספורט רגב: "נמצה את הדין עם בריוני הספורט"

בתגובה לאירועים בבלגיה, מיהרה שרת התרבות והספורט מירי רגב לשוחח עם שורת גורמים - בהם ראש עיריית ירושלים, יו"ר המועצה למניעת אלימות בספורט ויו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני: "לא יכול להיות שקומץ בריוני ספורט מכתימים אוהדים של קבוצה שלמה, את ירושלים ואת המדינה. אנחנו נפעל לאתר את אותם פורעים, להעמידם לדין, למנוע מהם להגיע למשחק הגומלין בטדי ולהסדיר את השיטור והצילום במגרשים. אלימות היא לא דבר נכון ודאי לא במגרשי הספורט".  

בבית"ר ירושלים טענו כי התפרעות האוהדים החלה לאחר שאוהדי הקבוצה היריבה התגרו בהם והצדיעו במועל יד - מה שהוביל להתפרצות הזעם ולהשלכת החזיזים לעבר המגרש. אלא שלא בטוח שהנימוק הזה יסייע לקבוצה מול אופ"א, שצפויה להטיל עונש חמור על בית"ר ירושלים.

התפרעות אוהדי בית"ר בבלגיה (צילום: ערוץ הספורט)
החזיזים שהושלכו למגרש, אמש | צילום: ערוץ הספורט

זמן קצר לאחר פתיחת המשחק השליכו אוהדי הקבוצה, שאף הניפו דגלים של תנועת כ"ך, אבוקות לכר הדשא. כתוצאה מכך הופסק המשחק למספר דקות, אך ההתפרעות לא הסתכמה בכך. סמוך לשריקת הסיום נזרק מכיוון יציע אוהדי בית"ר ירושלים חפץ שפגע בשוער שרלרואה.

אלי טביב, ארכיון (צילום: חדשות 2)
הודיע על עזיבה. טביב | צילום: חדשות 2

אמש הודיע איש העסקים אלי טביב, בעליה של קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים, הודיע כי יעזוב את הקבוצה באופן מיידי בעקבות התפרעויות האוהדים בבלגיה במהלך המשחק בו הובסה הקבוצה 5:1 מול שרלרואה: "אני את דרכי בכדורגל הישראלי ובבית״ר ירושלים סיימתי הלילה. אם לפני כחודש באקט של לקיחת אחריות הצהרתי כי אני מעוניין למכור את הקבוצה ועד אז לא אפסיק להשקיע, כעת אני מודיע שאני עוזב הכל וחוזר לארצות הברית. אמנה נאמן מטעמי עד שיגיע מי שמוכן לקחת על עצמו את המועדון".

מירי רגב. ארכיון (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
"קומץ בריוני ספורט". השרה רגב | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

"אני חייב לציין כי אני בוש ונכלם בהתנהגותם של חלק מהקהל. כל העולם צפה במופע האימים המבזה של אותו פלג קיצוני אשר בעיני אינו נמנה על אוהדי הקבוצה כלל" כתב טביב. ליבי עם הצוות המקצועי והשחקנים אשר ערכו הכנה נהדרת וקפדנית למשחק. גם אם לרגעים נדמה היה כי החלטות השופט שנויות במחלוקת, אפשר לומר כי הן היו מושפעות ישירות מהלך הרוח וההתנהגות הביזיונית של חלק פרוע מקרב אוהדי בית״ר".