פרסום הסרטון בחדשות 2 Online בו נראים שני שוטרים מחשמלים בטייזר צעיר בן העדה האתיופית שאותו ניסו לעצור ברמלה, יחד עם ההחלטה לסגור את התיק נגד השוטר שתועד מכה את החייל דמאס פיקדה, מעוררים סערה ומציפים מחדש את הביקורת על יחס גזעני ומפלה מצד מערכת אכיפת החוק. ח"כ לשעבר פנינה תמנו שטה מאשימה: "יש קלות בשימוש בכוח מופרז ובאקדחי טייזר כלפי מגזרים מסויימים - בעיקר מיעוטים". ענבר בוגלה, מממובילות מחאת בני העדה האתיופית, קראה "לשים סוף לאלימות המשטרתית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחה עם חדשות 2 Online אמרה עורכת הדין תמנו שטה: "אני מסתכלת על הסרטון ואני מזועזעת הרי לא ייתכן שמתייחסים אליו כמו לחיה ולא כמו בן אדם. הוא לא מהווה סכנה ועדיין הם בוחרים לחשמל אותו פעם אחר פעם".

על טענת המשטרה, שלפיה הצעיר שחושמל התנגד למעצר והתפרע, אומרת תמנו שטה כי זאת לא סיבה לחשמל בן אדם: "החוק ברור - הם צריכים להפעיל כוח מידתי. הם יכלו להכניס אותו לניידת ולשים עליו אזיקים אבל בחרו להשתמש בטייזר. התמונות מזעזעות".

צעיר אתיופי מחושמל במעצר
השוטרים מעל הצעיר שחושמל | צילום:

לדבריה, לא מדובר במקרה בודד. "יש קלות בשימוש בטייזר כלפי מגזרים מסויימים - אם זה ערבים או יוצאי אתיופיה. ראיתי לא מעט סרטונים שבהם שוטרים משתמשים בטייזר. אם היועץ המשפטי לממשלה יוציא את הנתונים הוא יגלה תמונה עגומה".

היא תקפה את התנהלות מערכת המשפט, ש"מתעלמת מהזעקה הציבורית לגבי מקרים שמתרחשים יום יום, שאולי נעלמים מעיני היועץ המשפטי לממשלה והמחלקה לחקירות שוטרים, אבל בטח לא נעלמים מאותם אנשים שחווים את זה על בשרם".

תמנו שטה מתחה גם ביקורת חריפה על החלטת מח"ש לסגור את התיק נגד השוטר שתועד מכה את החייל דמאס פיקדה בטענה של חוסר עניין לציבור. "הם לא עושים את עבודתם. הם יכלו לבחור בעילה אחרת", היא אומרת בזעם. "הם בחרו בחוסר עניין לציבור למרות שידעו שאלפים יצאו לרחובות למחות. אולי מח"ש מנותקים - אז שירשמו חוסר עניין למח"ש לא לציבור. באמירתם הם נותנים אור ירוק למקרים הבאים".

ענבר בוגלה, אחת ממנהיגות מחאת בני העדה האתיופית שהתעוררה לפני כארבעה חודשים לאחר פרסום התיעוד של שוטר מכה את החייל דמאס פיקדה, אמרה בשיחה עם חדשות 2 Online על הסרטון החדש כי "חייבים לשים סוף לאלימות המשטרתית. זה לא ייתכן שאני אפחד לרדת למטה כי אולי אתקל בשוטר שיחשמל אותי בטעות, ואחר כך יאשים אותי".

הפגנה, אתיופים (צילום: עזרי עמרם, חדשות)
"אנחנו לא נחשבים חלק מהציבור?" | צילום: עזרי עמרם, חדשות

גם היא הביעה זעם על החלטת מח"ש לסגור את התיק נגד השוטר שהכה את דמאס פיקדה מ"חוסר עניין לציבור" ואמרה כי ביחד עם התיעוד החדש מדובר בשתי מכות כואבות במיוחד.

"אני כועסת יותר כי זה מכה אחת אחרי השנייה. סגרו את התיק של דמאס מחוסר עניין לציבור כאילו שאנחנו לא נחשבים ציבור. ואז לראות את הסרטון הזה. אני לא מבינה איך שוטר מרשה לעצמו לראות אתיופי ולפרק אותו במכות".

מהמשטרה נמסר בתגובה לסרטון כי "בעקבות קריאה למשטרה מאזרחים על קטטה בין שני אנשים, הגיעה ניידת למקום והתברר כי מדובר בסכסוך שכנים שהוביל לתקיפה הדדית שאף גרמה לפציעתם של השניים. השוטרים ביקשו משני המעורבים להתלוות אליהם לתחנה לבירור העניין כשאחד מהמעורבים סירב להיכנס לניידת והחל להתפרע ולתקוף את השוטרים.

"השוטרים הודיעו לאיש שהוא עצור וזה בתגובה המשיך להתפרע ולתקוף את השוטרים במטרה למנוע את מעצרו ולהימלט. השוטרים נקטו באמצעים העומדים לרשותם על פי חוק בכדי לבצע את המעצר ולמנוע את הימלטות החשוד".