זעזוע במשטרת ישראל: תת-ניצב אפרים ברכה, מבכירי החוקרים במשטרת ישראל, שם קץ לחייו. קצין המשטרה הבכיר, שכיהן בתפקידו האחרון כראש יאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה), נמצא לפנות בוקר (ראשון) ללא רוח חיים במכוניתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפנות בוקר יצא ברכה מביתו ואמר לאשתו כי הוא "צריך לשאוף אוויר". לאחר שלא שב ולא ענה לטלפון, החלה אשתו לדאוג והתקשרה לחברו הטוב של ברכה, תת ניצב אבי נוימן, קצין חינוך ראשי במשטרה. נוימן הזעיק את משטרת מודיעין ובתום סריקות נמצאה מכוניתו של ברכה ברחוב עמק האלה, ביציאה לאזור התעשייה בעיר - מרחק של כקילומטר מביתו. צוות של מגן דוד אדום שהגיע למקום ביצע בו פעולות החייאה אך לבסוף נאלץ לקבוע את מותו של הקצין הבכיר.

שוטרים מחוץ  לביתו של ברכה (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
שוטרים מחוץ לביתו של ברכה | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

"אין לי הרבה מה להגיד, איבדתי חבר אמיתי", אמר הבוקר תנ"צ נוימן בצאתו מהבית של ברכה במודיעין. "זה יום קשה עבורנו, איבדנו קצין מוערך שאהב את המשטרה", הוסיפה ניצב גילה גזיאל, ראש אגף משאבי אנוש במשטרה.

במשך יותר מ-30 שנה ביצע ברכה שורה של תפקידים במשטרה, בהם סגן ראש יאח"ה, מפקד זרוע חקירות ביחידה לחקירות בינלאומיות וראש חטיבת חקירות באגף חקירות ומודיעין. "משטרת ישראל מרכינה ראש ומשתתפת בצער המשפחה", נמסר הבוקר מהמשטרה. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ספד הבוקר לברכה. "ברכה שירת במשטרת ישראל עשרות שנים במגוון תפקידים והיה ממובילי המאבק במלחמה בפשיעה", אמר. "יהיה זכרו ברוך".

"אין ספק ששתו לו את הדם". תנ"צ ברכה. (צילום: חטיבת דובר המשטר)
ברכה בעת המינוי לראש יאח"ה | צילום: חטיבת דובר המשטר

ברכה עמד במרכזה של פרשת הרב יאשיהו פינטו. במסגרת הפרשה פנה ברכה לממונים עליו ודיווח להם כי הרב הציע לו שוחד בתמורה למידע על החקירה המתנהלת נגדו. ראשי אגף החקירות הורו לברכה להקליט את פינטו ובתמלילי השיחות בין השניים שפורסמו לפני כשנה, נשמע הרב מנסה לדלות מידע מברכה.

בהמשך חשפו ההקלטות גם שתי הצעות של הרב למתן שוחד לברכה. בפעם הראשונה ניסה הרב להעביר לתת-ניצב ברכה 200 אלף דולרים במלון בירושלים. ברכה, שעדכן מבעוד מועד את מפקדיו, המשיך והקליט את הדברים. במקרה אחר צולמה הרבנית פינטו מנסה להעביר לאשתו של ברכה 100 אלף פרנקים שוויצריים. לפני כחודשיים וחצי הורשע הרב פינטו במתן שוחד ובית המשפט גזר עליו שנת מאסר.

ברכה והרב פינטו (צילום: חדשות 2)
ברכה והרב פינטו | צילום: חדשות 2

האירוע האחרון שאליו שורבב שמו של תנ"צ ברכה אירע בשבועיים האחרונים, לאחר שעיתונאי הגיע למשרדי המחלקה לחקירות שוטרים והעיד כי ברכה הדליף לו מידע מתוך הבדיקה המתנהלת בנושא מעונות ראש הממשלה. הבדיקה אומנם לא ביססה עד כה שום חשד, אך טרם הסתיימה.

זירת ההתאבדות (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
זירת ההתאבדות | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

בסביבתו של הרב פינטו היו מאוד מעודדים בעת האחרונה מבדיקת מח"ש, מאחר שהטלת דופי ביושרו ובאמינותו של תנ"צ ברכה הייתה משימה מרכזית בניהול התיק של הרב. מהודעות שהופצו באתרים וברשתות חברתיות ניכר כי רבים ראו בבדיקת מח"ש את תחילת התפוררות התיק נגד הרב פינטו וקיוו כי הדבר יוביל לריכוך העונש שנגזר עליו.

בהכנת הידיעה השתתפו משה נוסבאום, עזרי עמרם, עופר חדד וברהנו טגניה.