האווירה המתוחה סביב הר הבית על רקע תפילות ט' באב ממשיכה לשרות על האתר הקדוש גם בימים שלאחר ציון חורבן הבית. שיא המתיחות נרשם כששני צעירים יהודים קראו קריאות "מוחמד חזיר". השבוע חזרנו להר הבית, לסיור מצולם שמבהיר שהמתיחות שם רחוקה מלהיעלם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות האיסור על עליית מתפללים יהודים להר הבית, מצליחים מבקרים לחמוק מעת לעת מהפיקוח ההדוק של אנשי הווקף ושל כוחות המשטרה על מעשיהם במתחם הסובב את מסגד כיפת הסלע.

"אללה אכבר, לכו מכאן יא כלבים, שאלוהים ייקח אתכם", מטיחים המתפללים המוסלמים ביהודים שהעזו להפר את איסור התפילה בהר הבית. יהודים אחרים שרק ביקרו במתחם ספגו גם הם קריאות גנאי מבעד לטבעת האבטחה המהודקת סביבם.

בין חיכוך אחד למשנהו פועלים כל העת אנשי הווקף הירדני כדי לצמצם את שהות היהודים במתחם ההר ככל הניתן, אבל גם הם לא מצליחים למנוע ממתפללות מוסלמיות לכבד אותנו, כמו קבוצת מבקרים יהודים אחרת, ביריקות ובבעיטות.

המוסלמיות מול המבקרים היהודים במתחם ההר
המוסלמיות מול המבקרים היהודים במתחם ההר | צילום: עמית ולדמן

בתוך בליל הצעקות והקולות הבחנו בזה של אחד המתפללים המוסלמים שביקש שנצלם אותו ואת שני ילדיו הקטנים על רקע הכיפה המוזהבת. בעודנו מסייעים לו להנציח את ביקורם המשותף, הודיע מכשיר קשר משטרתי בצרצור על ביקורו הצפוי של חבר כנסת במתחם. למרות ההכנות המייגעות לשם כך, השוטרים נחושים לאבטח כל ביקור באתר.

"אנחנו כאן כי זה המקום שלנו"

קבוצת ישראלים נוספת שעשתה את דרכה אל ההר נתקלה בטבעת אנושית שיצרו עשרות צעירות מוסלמיות. בעודן חוצצות בין היהודים לבין האתר הקדוש, אחזו כמה מהן פחי אשפה והשליכו לעבר המבקרים חובשי הכיפה. "אנחנו כאן כי זה המקום שלנו", הסביר יהודי אמריקני שהופתע מהביקור הקצר שנכפה עליו במתחם. "זה לא הגיוני שאנחנו מוגבלים כאן, שמגבילים את התנועה שלנו".

מוקד המחלוקת. הר הבית
אנשי הווקף במשימה לא פשוטה | צילום: עמית ולדמן

בעודו מובל על ידי שוטרים לעבר היציאה מהמתחם, נשמע אחד המתפללים המוסלמים מפטיר לעברו את הצעת הפשרה היחידה המתקבלת על הדעת. "אין לכם מה לחפש כאן, לכו לכותל", אמר. "אתם רק מעצבנים פה את כולם".