הפיגוע בכפר דומא בו נשרף למוות התינוק עלי דוואבשה, הוביל את מערכת הביטחון לנקוט בצעדים חריפים נגד צעירים המשתייכים לקבוצה המכונה "נוער הגבעות". בעקבות הפיגוע, שהוביל לגינויים חריפים גם מבין המתנחלים עצמם, יצאנו אל ארץ הפרא, בין הגבעות, היכן שצומחת באין מפריע הקנאות היהודית הרעילה ביהודה ושומרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המסע מתחיל במדבר, סמוך להתנחלות הוותיקה כוכב השחר, שם שוכנים "הבאלדים". מדובר בקבוצה של נוודים שנעים ממקום למקום ולא מנסים להינטע בקרקע. מטרתם לחזור לאורח החיים מתקופת התנ"ך. הנאשם המרכזי בהצתת כנסיית "הלחם והדגים", ינון ראובני, חי תקופה מסוימת בין אנשי ההתנחלות.

"הקבוצה הקיצונית הזאת מאמינה בהחזרת מלכות ישראל לימיה כקדם", מסביר ליאור אקרמן, לשעבר ראש אגף בשב"כ. "הם גם מעוניינים להקים מחדש את בית המקדש במקומו המקורי ובנוסף הם רוצים לחסל את כל עובדי העבודה הזרה - מוסלמים, נוצרים וכל מי שלא מאמין באלוהי היהודים".

"הם חושבים שלמדינת ישראל יש נקודות תורפה שצריך לפגוע בהן כדי להביא למיטוטה ולהביא למלכות", טוען חיים לוינסון, כתב לענייני התנחלויות בעיתון "הארץ". "פגיעה בערבים תביא לבידוד בין לאומי ופגיעה בהר הבית תביא למלחמה מול העולם הערבי - מה שיוביל לחורבן המדינה ועליית השלטון המשיחי".

מאחז מגרון בבנימין, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"החיכוך מושך קיצוניים". ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

אנרכיה בחסות המדינה

אחד מאותם צעירים הוא מאיר אטינגר (23), נכדו של הרב כהנא שנעצר בשבוע שעבר בצו מינהלי. מדרום לשכם, למרגלות מאחז גבעת רונן, קיבץ אטינגר נערים תועים סביב רעיונותיו עד שהורחק מהשטחים. החיכוך המתמיד מול הכפרים סביב שטוענים לגזילת אדמתם, מושך את הקיצוניים לאזור.

הקנאים החדשים, רובם רק בני 16 עד 20 נעים ונדים בין מבנים ארעיים בשומרון. תמיד הם ימצאו מיטה פנויה באחד המאחזים באזור עמק שילה. כל מאחז כזה הוא לא חוקי, ולמרות זאת המדינה סללה לו כביש וחיברה אותו למים וחשמל. מדובר בארץ של אנרכיה ממוסדת.