מתאם הממשלה לענייני שבויים אל"מ (במיל') ליאור לוטן עורר אתמול (חמישי) סערה לאחר שנשמע בהקלטה כשהוא מזהיר את בני משפחת מנגיסטו באגרסיביות שלא למתוח ביקורת על ראש הממשלה. גורמים פוליטיים מיהרו להאשים אותו בגזענות, נתניהו התנער מהדברים ולוטן עצמו התנצל בפני המשפחה. כעת מתברר שגם נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד, טוען שנתקל בעבר ביחס קשה מנציגי הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו גם נתקלנו ביחס משפיל ומעליב, זה מה שאני יכול להגיד, ואנחנו לא יוצאי אתיופיה", אמר היום שליט לחדשות 2. "מעל חמש שנים היינו בתהליך אז התחלפו אנשים. זה לא כולם אבל היו גם קטעים כאלה". שליט הבהיר שגם למשפחתו ניתנה התחושה שאם יעשו רעש, הדבר עלול לפגוע בשחרור בנם.

אמו של אברה מנגיסטו הנעדר בעזה (צילום: חדשות 2)
אגרנש מנגיסטו, אמו של אברה | צילום: חדשות 2

הערב התייחס לדברי לוטן, שפורסמו בערוץ 10, גם שר הבינוי יואב גלנט (כולנו), מקורבו של לוטן מהשירות הצבאי. "ליאור הוא אדם ברוך כישרונות, לוחם עז נפש ובעל יכולת שיפוט וניסוח גבוהה", אמר גלנט בריאיון לאולפן שישי.

"ההתנסחות לא הייתה טובה, אבל בואו נזכור מי האיש", הוסיף. "הוא עובד בהתנדבות למען מדינת ישראל, הוא קיבל צל"ש על סיכון חייו וזו לא הייתה פגישתו הראשונה עם המשפחה. בלהט הדברים וכשלוקחים קטע מקוטע, מקבלים משהו מסוים. לוטן הוא איש ראוי מאוד".

אברה מנגיסטו (צילום: חדשות)
אברה מנגיסטו | צילום: חדשות

לוטן: "הדברים לא משקפים את ערכיי"

לוטן הגיע היום יחד עם ראש הממשלה נתניהו לבקר את בני משפחת מנגיסטו בביתם באשקלון. טרם כניסתו לבית התייחס להקלטות שעוררו סערה והתנצל. "בפגישה האחרונה נאמרו על ידי דברים שלא נכון היה לאומרם ואני מרגיש צורך עמוק להתנצל בפני המשפחה", אמר.

"הדברים שנאמרו אינם משקפים את דרך התנהלותי, את ערכיי ואת דרך חשיבתי וקל וחומר שאינם משקפים את דעתו של ראש הממשלה", הוסיף. "אני רוצה גם להבטיח למשפחה שאמשיך לפעול בכל דרך ובכל זמן כדי להביא למימושה של המשימה ולהשבתו המהירה ובבריאות של אברה לביתו ולמשפחתו".

ראש הממשלה נתניהו התנער כבר אמש מדבריו של לוטן ואמר כי מוטב היה שלא היו נאמרים. היום עדכן את בני משפחת מנגיסטו במאמצים להשבת בנם ארצה. "אנחנו עושים הכל, כל מה שביכולתנו להחזירו לארץ, כפי שאנחנו בקשר גם עם משפחה של אזרח ישראלי נוסף", אמר.

"אנחנו עומדים כאן מול אויב מאוד ציני, מאוד אכזר, שמתכחש לחובה ההומניטרית הבסיסית להחזיר אזרחים תמימים בחזרה לארצם", הוסיף ראש הממשלה. "לא נרפה ונעשה כל מה שצריך כדי להחזיר אותם הביתה".

אברה מנגיסטו, צעיר בן 26 מאשקלון, חצה ביוזמתו את גדר הגבול ב-7 בספטמבר - זמן קצר אחרי צוק איתן. לדברי חמאס הוא הוחזק בידיהם אך שוחרר. אזרח נוסף, תושב הפזורה הבדואית ששמו אסור בפרסום חצה את גדר הגבול לפני שלושה חודשים ומאז אבדו עקבותיו.