טקס יום הזיכרון. אמש
אף שר לא יבוא? ארכיון | צילום: רויטרס

"אין לשרים זמן בשבילכם, תרדו מהעץ" - זה מה שאמרו בלשכת מזכיר הממשלה, לטענת מנכ"לית ארגון יד לבנים רחל לניאדו, בתגובה לבקשה להזמין שרים לשני טקסי אזכרה מרכזיים לחללי מלחמת יום הכיפורים, 42 שנה אחרי המלחמה. לניאדו פנתה הערב (שני) וניסתה להזמין שרים לשני טקסים שייערכו ביום חמישי הקרוב בתל אביב ובחיפה - אך נענתה בסירוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הימים האחרונים ניסו בארגון לשכנע שרים וחברי כנסת להגיע לשני הטקסים המרכזיים שייערכו בשעה 16:00. אלא שלטענתם, הם נאלצים להתחנן. "אף שר או חברת כנסת לא מסכים, כולם מתחמקים", טען יו"ר הארגון אלי בן שם בשיחה עם חדשות 2 Online.

לדבריו, למעט הטקס הממלכתי שמתקיים בהר הרצל ביום חמישי בהשתתפות שר הביטחון והרמטכ"ל, אף שר או ח"כ לא הסכים עד כה להגיע לטקסים הנוספים.

היועמ
"השרים עסוקים". מנדלבליט ונתניהו | צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90, חדשות

"זה משפיל"

לדברי לניאדו, עוזרו האישי של מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט ניסה לגרום לה לוותר על הרעיון. "השרים הם אנשים עסוקים, יש להם עניינים אחרים ולו"ז צפוף, ממשלת ישראל לא מוכנה לשלוח שרים", אמר לה, לטענתה. "תמשיכו, תעשו כותרות - ותרדו מהעץ".

היא הוסיפה: "כשאמרתי לו שבמלחמת יום הכיפורים נהרגו יותר מאלפיים חיילים הוא אמר לי שהגודל לא קובע, ושאם רוצים הם מגיעים ואם לא אז לא". יו"ר הארגון בן שם זועם על היחס הזה. "זו עזות מצח להגיד ש'השרים עסוקים, אין להם זמן בשבילכם, אנחנו לא חייבים לכם'".

אין תמונה
"כולם מתחמקים". אלי בן שם

בן שם שוחח על הדברים עם ראש אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, ומחר הוא צפוי לשוחח על כך עם שר הביטחון. לטענתו, היחס הזה פוגע במשפחות השכולות. "אנחנו לא צריכים להתחנן, זה נורא משפיל", אמר. "כל כך ברור שהמדינה צריכה להיות שם. אף שר לא יכול להגיע פעם בשנה לאיזה טקס?"

גם בשנה שעברה סרבו שרים וח"כים להזמנה להגיע לטקסים הללו. לאחר שהעניין עורר סערה ציבורית, נשיא המדינה ראובן ריבלין התקשר ליו"ר ארגון יד לבנים והודיע כי יגיע לטקס כי הוא חש בושה שאף נציג מהממשלה לא יגיע. לאחר הפרסום הודיעו כמה חברי כנסת שיגיעו לטקסים. שנה אחרי - נראה שדבר לא השתנה.

ממזכירות הממשלה נמסר בתגובה כי "ממשלת ישראל מכבדת ומחבקת את המשפחות השכולות ורואה חשיבות רבה בהנצחת הנופלים. שרי הממשלה נוכחים בטקסים ממלכתיים על פי פרוטוקול ולפי החלטת ממשלה שנקבעה בנושא בענייני טקסים ממלכתיים. על מנת למנוע איפה ואיפה בין משפחות שכולות נקבע יום זיכרון ממלכתי אחד לחללי מערכות ישראל. ביום זה שרי הממשלה מחוייבים להגיע לטקסי האזכרה הנערכים בבתי העלמין הצבאיים. כן נקבע לקיים טקסי זיכרון ממלכתיים למלחמות פעם בעשור. מזכירות הממשלה אינה יכולה לחייב את השרים להגיע לאזכרות שאינן ממלכתיות".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני