השריפה סמוך למושב, אתמול (צילום: חדשות 2)
השריפה באבן ספיר, אתמול | צילום: חדשות 2

שריפת הענק שפרצה אתמול (ראשון) סמוך למושב אבן ספיר ולבית החולים הדסה עין כרם כילתה שטח ניכר של מאות דונמים וגרמה לפינויים של תושבים. בתחילה ההערכה בשירותי הכבאות הייתה כי הגורם לשריפה הוא רשלנות של מטיילים, אך כעת גובר החשד כי מדובר בהצתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היום התגלו סמוך למושב מספר בקבוקים עם חומר דליק, אך טרם נקבע האם מדובר בבנזין או בסולר. במקביל נבדקת האפשרות שהבקבוקים היו בשימוש כוחות הכיבוי והסיוע שהוקפצו לאזור אתמול. היום התבררו גם ממדי הנזק העצום שהותירה השריפה: שלושה בתים, עשרה מחסנים ושבעה לולים עלו באש.

המראות הבוקר סמוך למושב היו לא פשוטים עבור התושבים שחזרו לבתיהם: המשקים על המדרון הפונה לכיוון בית החולים הדסה שרופים, ומעלים עדיין עשן. באחד הבתים שעלה באש התגוררו ברברה ויוחנן בוטרברג, נוצרים שעלו לארץ ובנו את ביתם בשולי היישוב. "הכל הלך, הבית שלי נשרף לגמרי", סיפרה בוטרברג.

"אתמול בבוקר עבדתי עם הדבורים ואז הרחתי שריפה", שחזרה בוטרברג. "רצתי הביתה, לקחתי את כלי הנגינה, את המחשב והדרכון וברחתי לכיוון היער. חשבתי שיהיה בסדר. אבל חמש דקות אחר כך כל הצריפים שלנו נשרפו".

"זה גיהנום, אין לי מושג מה אעשה"

כשהגיעו בני הזוג הבוקר לביתם, הם ראו את ההרס הרב בפנים. "כל הבית, כל החיים, הכל שרוף, איבדנו הכל", אמרה בייאוש. "קניתי מברשת שיניים ונעליים. זה מה שיש לי". בני הזוג סיפרו כי אין להם זכויות או ביטוח. "אין לי מושג מה אני אעשה", אמרה והשפילה מבט.

הדברים היחידים שנותרו בבית המפויח הם כמה רהיטים שרופים, מכונת כביסה, שאריות תנור חימום וקורות שרופות. אלה הם הרמזים היחידים לכך שעד לפני יומיים התנהלו כאן חיים.

בני הזוג רוטרברג (צילום: חדשות 2)
בני הזוג רוטרברג | צילום: חדשות 2

גם הצרכנייה של אפרים לוי נפגעה מהלהבות: כשחזר הבוקר לחנות גילה כי האש אמנם לא הצליחה להגיע ממש לתוך המבנה, אך החום הרב גרם להרס של מוצרים רבים. "זה גיהינום וזו הפעם החמישית ברציפות", אמר לוי בעודו מנקה את המוצרים ואת הפיח שהצטבר על המקררים. "לאף אחד לא אכפת ברשויות. חברת חשמל, קק"ל - כולם אשמים, כל אלו לא עושים דבר כדי למנוע מהאש להגיע ליישוב".

"לאסור הדלקת אש" (צילום: חדשות 2)
"לאסור הדלקת אש" | צילום: חדשות 2

חיה, שמתגוררת בבית בכניסה ליישוב, זוכרת את כל השריפות בשנים האחרונות. היא נרגעה הבוקר כששמעה שאף משק לא נשרף, אך היא בהחלט מלאת טענות. "המסטולים האלה באים לכאן למעיינות מדליקים אש וגורמים לשריפות", טענה. "אנחנו אוהבים את היערות האלה כאן, זו הסיבה שבאנו. צריך לאסור הדלקת אש כאן".