אין תמונה
שירה בנקי, ארכיון

"יש כוכבים שאורם מגיע ארצה רק כאשר הם עצמם אבדו ואינם.

יש אנשים שזיו זכרם מאיר כאשר הם עצמם אבדו ואינם.

אורות אלה המבהיקים בחשכת הלילה - הם הם שמראים לאדם את הדרך"

במילים אלו, שנכתבו על ידי חנה סנש, בחרו הוריה של שירה בנקי ז"ל, אורי ומיקה, לפתוח את ההספד המרגש שהקריאו בהלוויתה של בתם בת ה-16, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלפים ליוו הערב (ב') את שירה בדרכה האחרונה בקיבוץ נחשון שבמועצה האזורית מטה יהודה. אתמול החליטו בני משפחתה לתרום את אבריה, כדי שגם במותה תוכל להציל אנשים נוספים. "נשארנו עם כאב וגעגוע מזעזעים שכל הורה מעדיף למות ולא לחוש", אמרו הוריה בכאב.

אל בני המשפחה והחברים הקרובים הצטרפו גם נציגי הקהילה הגאה ועשרות בעלי עסקים בירושלים, שהחליטו לסגור את החנויות מוקדם כדי לחלוק כבוד אחרון לנערה הצעירה שחייה נגדעו על ידי המתנקש, ישי שליסל, בפשע השנאה בבירה. "זהו מוות מיותר של נערה צעירה, חפה מרוע ומלאה בכוונות ומעשים טובים. מוות שמסב צער ויגון עמוקים לנו ולעוד מאות אנשים, מוות ללא תכלית וללא תועלת", הוסיפו הוריה.

"שיר שירונת הנבונה, היפה, הנעימה, הסקרנית, המוסיקלית, הילדה שגם את גיל ההתבגרות עברה בחן ועלתה ופרחה כמו פרח מקסים, כשהשנה האחרונה היתה שיא של הכל", סיפרו ההורים בצער. "אינספור פעמים קטפנו צרורות של מחמאות מרואיה ושומעיה של שירה. לא עבר שבוע בלי מחמאה ממישהו על בכורתנו ומכל יום הורים בבית ספר היינו חוזרים שמנים בשני קילו של נחת. וכל התום, היופי, האושר והטוב הזה נפלו על מזבח השנאה, הרשעות, האכזריות, הרשלנות והטיפשות".

"לא אנחנו ולא שירה איננו חלק מהקהילה הלהטבי״ת, אבל אנחנו תומכים בזכותו של כל אדם לקיים את אורחות חייו ומנהגיו, ואת מסר האהבה והסובלנות, איתו הלכה שירה למצעד היא קיבלה גם מאיתנו", סיפרו אורי ומיקה בנקי למאות שהגיעו לחלוק לה כבוד. "אנחנו רוצים לומר עוד שאין לנו ריב עם אנשים עם כיפות או עם זקנים, ואנחנו יודעים כמה תפילות כנות ומרגשות נאמרו בציבור ובחדרי חדרים להחלמתה. הריב שלנו הוא עם חוסר הסובלנות, השנאה וקידוש המטרה שלך על חשבון הכאב של האחר".

"אנחנו אנשים מאוד פרטיים. ההד התקשורתי להירצחה של ילדתנו הפתיע אותנו אם כי בדיעבד הוא מובן לגמרי. ובהחלט בהחלט ראוי. אין בכך כדי להקל במאום על כאבנו, אבל אם רצח שכזה היה עובר ללא סערה עזה ומתמשכת, היה הייאוש מהמקום בו אנו חיים קשה מנשוא".

עצרת לזכרה של שירה בנקי ז"ל (צילום: ברהנו טגניה)
כיכר ציון, אמש | צילום: ברהנו טגניה

מוקדם יותר התייחס נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין להירצחה. "שירה הייתה אדם ערכי, היא יצאה למצעד, בשם ערכים בהם האמינה. בשם הסובלנות, בשם התקווה, בשם השוויון, והאהבה. חייה שנגדעו בזדון, היו חיים של אזרחית צעירה, מעורבת, פעילה, מתעניינת, ואחראית". עוד ציין הנשיא ריבלין כי על המדינה להילחם בשנאה, בהסתה ובאלימות בכל הכלים העומדים ברשותה.

זירת הרצח נצבעה בצבעי הקשת

זירת הרצח נצבעת בצבעי הגאווה (צילום: דורון גליה)
צילום: דורון גליה
זירת הרצח, היום (צילום: שני גרנות)
זירת הרצח, היום | צילום: שני גרנות

אתמול בשעות הערב הגיעו מאות מחבריה של שירה לספסל הלימודים לכיכר ציון בירושלים, מיד עם פרסום דבר מותה. הם הדליקו נרות ושרו שירים לזכרה של הצעירה, שגם במותה רצתה להביע הזדהות עם חברי הקהילה הגאה. לפנות בוקר צבעו פעילים של הקהילה הגאה את זירת הרצח בצבעי הקשת. "במקום שבו עמדנו בחמישי בערב אל מול סכין שלופה, צבענו בצבעי גאווה את הצומת בה שירה נרצחה והלב של כולנו נדקר", כתבה אחת הפעילות. "לא עוד חושך, יזרח האור".

בהכנת הידיעה השתתף יאיר שרקי.