אחרי שביום שישי הגישו ראשי הכנסיות הנוצריות בישראל תלונה במשטרה נגד מנכ"ל ארגון להב"ה בנצי גופשטיין, פנתה היום (ראשון) נציגת הוותיקן בישראל ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין במכתב בו קראה לו להורות על הגשת כתב אישום נגדו בגין הסתה לאלימות ולטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"טרם יבשה הדיו על כתבי האישום שהוגשו נגד מציתי כנסיית נס הלחם והדגים שלחופי אגם כנרת", נכתב במכתב מהקסטודיה דה טרה סנטה, הגוף המייצג את הכס הקדוש בישראל, "וכבר צצו דבריו המחרידים של מר בנצי גופשטיין מארגון להב"ה ובהם תמיכה מפורשת בשריפת כנסיות בישראל.

הקסטודיה הדגישה במכתב כי יש לפעול נגד גופשטיין בדחיפות בשל האינטרס הציבורי והסכנה המוחשית לכנסיות ולקהילות הנוצריות בארץ מחשש ממשי מהמשך הפגיעה בהן כתוצאה מדבריו. במכתב מצוין כי מזה מספר חודשים מונחים על שולחנו של היועמ"ש ממצאי חקירה שהתנהלה נגד ארגון להב"ה, אך ממצאים אלה לא תורגמו לכדי כתבי אישום פליליים.

"כל התמהמהות יכולה להתפרש כתפיסה של רפיסות גורמי האכיפה, שלא לומר כגושפנקא לפריקת העול הגזענית מבית היוצר של ארגון להב"ה", נכתב עוד במכתב.

תומכיו פעלו נגד ההפגנה? גופשטיין (צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדל)
"להאשימו בהסתה". גופשטיין | צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדלפריד ג'ובראן, היועץ המשפטי של הקסטודיה שהגיש את המכתב בשמה, הזהיר במכתב כי "הכתובת מתנוססת על הקיר ופגיעה בנפש שתוצאותיה מי ישורנו אינה עניין של אם אלא אימתי".

עורך דינו של גופשטיין, איתמר בן גביר בתגובה לדברים: "אני רואה בחומרה רבה את ההתערבות של הוותיקן בדיונים הלכתיים. הגיע הזמן להזכיר לוותיקן שחלפה תקופת הצנזורה בה הם צינזרו ספרים יהודיים. משכו ידיכם מתורת ישראל. אני מצר על אותו עיתונאי חרדי שהלשין לוותיקן על דברי התורה".

"ההערה הוצאה מהקשרה"

גופשטיין התייחס ביום חמישי להקלטה שפורסמה בחדשות 2 ובה הוא נשמע מביע תמיכה בהצתת כנסיות. בשיחה עם חדשות 2 Online הדגיש גופשטיין: "תמיד אמרתי שנפעל ואנחנו פועלים רק לפי החוק".

במסגרת פאנל שבו השתתף ביום שלישי בישיבת וולפסון בירושלים הביע גופשטיין תמיכה בשריפת כנסיות כחלק מציווי פוסקים שקראו לבער עבודה זרה. "זה היה פאנל ציבורי שבו דנו בנושאים הלכתיים", הוא הבהיר אחר כך. "לא היה שם שום דבר מעשי, היו הרבה דיונים ובדיחות".

"ההערה שלי הוצאה מהקשרה, אני דיברתי על נושא הלכתי ולא אמרתי לאף אחד לעשות כלום", הוא מסביר. "נהפוך הוא, אמרתי 'אל תעשו כלום, הממשלה צריכה לעשות'. את זה לא השמיעו, השמיעו רק חלק קטן. זה מה שממשלת ישראל צריכה לעשות, לא אנשים פרטיים וזה מה שאני אומר לכולם, גם לפעילים שלי".

"בעד, מה השאלה בכלל" 

הוויכוח ביום שלישי בין חברי הפאנל בישיבת וולפסון, כפי שתואר ופורסם באתר "כיכר השבת", פרץ במהלך עיסוקם בבחינת מצוות ביעור העבודה הזרה בימינו, לאחר שגופשטיין דחה את עמדתו של רב המרכזים הרפואיים הדסה משה קליין על כך שהציווי אינו תקף כיום, ואמר כי הדבר עומד בסתירה לפסיקת הרמב"ם בסוגיה. 

הכנסייה שהוצתה (צילום: כבאות צפון)
הצתת כנסיית הלחם והדגים | צילום: כבאות צפון

"האם אתה בעד שריפת כנסיות בארץ ישראל, כן או לא?", שאל כתב עיתון "יתד נאמן" בני רבינוביץ' את גופשטיין. "הרמב"ם... צריך לשרוף. האם אתה נגד הרמב"ם או בעד הרמב"ם", השיב לו גופשטיין. "אל תגיד לי רמב"ם, שאלתי אותך מה אתה אומר", התעקש רבינוביץ' עד שנענה - "בוודאי שכן".

למשמע ההצהרה פנו שאר חברי הפאנל לגופשטיין כדי להבין אם הבינו את דבריו כהלכה. "בנצי, אתה בעד לשרוף או לא?", שאל הרב אבא טורצקי שהנחה את הפאנל. "בוודאי שכן", השיב לו גופשטיין. "זה הרמב"ם. פשוט שכן, מה השאלה בכלל?".