ביום שלאחר המהומה האלימה שבמהלכה הוצתה תחנת דלק סמוך לשכונת הגבעה הצרפתית בירושלים, התעוררו תושבי הכפר הסמוך עיסאוויה למה שהם מכנים מצור משטרתי. "מדובר בעונש קולקטיבי שאינו מידתי ופוגע בנו", אמרו התושבים בכעס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כחלק מצעדי חקירת ההתפרעות אתמול באזור חסמה המשטרה את כביש הגישה בין הכפר לבין שכונת הגבעה הצרפתית - שלמעשה מחבר את הכפר לעיר. בנוסף נאלצו תלמידי הכפר להישאר בבתיהם ולא ללכת לבתי הספר, שכן רכבי ההסעות לא יכולים להיכנס לאזור.

התפרעות בתחנת דלק בגבעה הצרפתית (צילום: חדשות 2)
תחנת הדלק, אמש | צילום: חדשות 2

"האירועים התרחשו בעקבות הרצח של נער בוואדי ג'וז לפני מספר ימים", הסביר אדם מסרי, תושב עיסאוויה, לחדשות 2 Online. "הבוקר יצאו מכאן בכירי הכפר כדי לגנות את המקרה, אבל צריכים להבין שמאז מבצע צוק איתן הגזרה התחממה והאלימות מתגברת".

"אף אחד מאתנו לא תומך באלימות"

לטענתו, פעולות המשטרה מתסיסות את האזור הרגיש במקום לנסות להרגיע את הרוחות: "אפילו השוטרים מסתכלים עלינו בגזענות כעל חיות, כאזרחים סוג ב'. הכל מושבת, אוטובוסים ציבוריים לא נכנסים לכפר, והמשטרה מחלקת דוחות לכל מי שמנסה להגיע עם הרכב".

דרוויש דרוויש, ממנהיגי הכפר, הוסיף כי "הטילו עלינו עונש קולקטיבי שלא על פי החוק, אנחנו לא תחת משטר צבאי. הכפר סובל כבר שנים ארוכות ממדיניות העירייה והמדינה. אף אדם מאתנו לא תומך באלימות, אבל המשטרה והמדינה לא שולטות במצב ואת התוצאות אנחנו סופגים בעצמנו".

החנות הסגורה בתחנה, הבוקר (צילום: חדשות 2)
החנות הסגורה בתחנה, הבוקר | צילום: חדשות 2

למרות הכעס הרב של התושבים הערביים באזור, קיים ניסיון לחזור לשגרה אחרי ליל האימים אמש - עובדים בתחנת הדלק שהוצתה סיפרו כי בניסיון להשיב את התחנה לפעילות סדירה ולשגרת עבודה, הופעלו הבוקר מספר משאבות דלק. לעומת זאת חנות הנוחות, שבה עדיין זרוע הרס רב, נותרה סגורה ואנשי הביטוח עומלים על הערכת הנזקים הרבים במקום.